درگیری‌ها در عراق: ده‌ها کشته و زخمی؛ وضع مقررات منع تردد در سراسر کشور

علیرغم وضع مقررات منع رفت و آمد در سراسر عراق، درگیری میان نیروهای امنیتی و حامیان مقتدی صدر این کشور ادامه داشته و علاوه بر پایتخت، به شهرهای دیگر کشیده شده است. بنابر گزارش‌ها، دستکم ۲۰ نفر در این خشونت‌ها کشته شدند. جلسات کابینه عراق نیز تا اطلاع بعدی لغو شد.

مقام‌ها می گویند در پی یورش معترضان وفادار به صدر به کاخ ریاست جمهوری ده‌ها نفر دیگر هم مجروح شده‌اند.خشونت بعد از آن شعله کشید که صدر اعلام کرد از سیاست کناره گیری می‌کند.

شماری از شهروندان خارجی در درگیری‌های خیابانی گرفتار شدند. کارکنان سفارت هلند مجبور شده‌اند به سفارت آلمان پناه بروند. خشونت‌ها علاوه بر بغداد، به بصره، نجف، ناصریه و حله نیز کشیده شده است.

یشتر درگیری‌ها در منطقه سبز بغداد رخ داد که محل استقرار ساختمان های دولتی و سفارتخانه‌های خارجی است.کفیل نخست وزیری عراق خواستار آرامش شده و ارتش بعد از بروز ناآرامی در شهرهای دیگر، مقررات منع تردد سراسری اعلام کرده است.

در طول شب گذشته افراد مسلح به مبادله آتش مسلسل پرداختند که برخی از بدترین خشونت‌ها در پایتخت عراق در سال‌های اخیر بود.

مقام‌های امنیتی گفتند که برخی از خشونت‌ها میان «تیپ صلح» (سپاه مهدی) که به صدر وابسته است و اعضای نیروهای ارتش عراق رخ داد. ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد برخی جنگجویان از سلاح‌های سنگین از جمله راکت‌انداز استفاده می‌کنند.

خطوط هوایی منطقه‌ای پروازهای خود را متوقف کرده اند. شماری از کشورها از شهروندانش خواسته‌اند از این سفر به عراق پرهیز کنند یا این کشور را ترک کنند یا از حضور در مراکز تجمع پرهیز کنند.

گزارش شده دستکم ۲۰ تن کشته شدند و حدود ۳۵۰ معترض دیگر زخمی شدند.

یک سخنگوی آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت که این رویدادها زنگ خطر است و خواستار «گام‌های فوری برای رفع تنش» شد.مصطفی کاظمی، نخست وزیر موقت عراق و متحد آقای صدر، نشست‌های کابینه را معلق کرده و از این روحانی بانفوذ خواسته است برای پایان خشونت مداخله کند.

یک دستیار ارشد صدر به خبرگزاری رسمی عراق (عینا) گفت که او تا زمان پایان خشونت و توقف استفاده از سلاح اعلام اعتصاب غذا کرده است. از بی بی سی

اینرا هم بخوانید

مجازات «تغییر محل تحصیل»از بیشترین احکام کمیته‌های انضباطی برای دانشجویان بود

گزارش «شبکه شرق» از مجازات «تغییر محل تحصیل» که پس از حوادث ۱۴۰۱ یکی از …