عفو بین‌الملل: ایران و ترکیه ۱۴ پناهجوی افغان را کشته‌اند

سازمان عفو بین‌الملل، ایران و ترکیه را به اعمال خشونت علیه پناهجویان افغان متهم کرده و می‌گوید که نیروهای مرزی این دو کشور در سال گذشته دست کم ۱۴ افغان را که سعی کرده‌اند وارد خاکشان شوند، کشته‌‌اند.

عفو بین‌الملل در گزارشی با عنوان “آن‌ها با ما مثل انسان رفتار نمی‌کنند” از “کشتن غیر قانونی” پناهجویان افغان توسط نیروهای مرزی ایران و ترکیه انتقاد کرده است.

بر اساس این گزارشی که خبرگزاری آلمان به نقل از عفو بین‌الملل روز چهارشنبه ۳۱ اوت (۹ شهریور)  منتشر کرد، نیروهای امنیتی ایران از اوت ۲۰۲۱ دست کم ۱۱ افغان را کشته و ده‌ها نفر را زخمی کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که نیروهای امنیتی ایران بارها به خودروهای پر از سرنشین شلیک کرده‌اند.

همچنین مرزبانان ترکیه نیز از مهمات جنگی استفاده کرده و سه افغان را کشته‌اند.

عفو بین‌الملل می‌گوید که نیروهای مرزبان این دو کشور بارها با توسل به زور تلاش کرده‌اند تا افغان‌هایی را که می‌خواهند به سلامت از مرز عبور کرده و وارد خاک آن‌ها شوند به بیرون برانند.

این سازمان از ۲۵۵ مورد دیپورت غیرقانونی افغان‌ها از هر دوی این کشورها در فاصله مارس ۲۰۲۱ تا مه ۲۰۲۲ خبر داده است.

فرانسیسکا ویلمار، کارشناس سیاست پناهجویی این سازمان از دولت‌های ایران و ترکیه خواسته تا فورا به این رفتار خشونت‌آمیز علیه افغان‌ها خاتمه دهند.

عفو بین‌الملل می‌گوید، برای نوشتن این گزارش با ۷۴ افغان گفت‌وگو کرده است. هیچ‌‌کدام از مصاحبه‌شوندگان نتوانسته‌اند وارد ایران و ترکیه شده و درخواست پناهجویی بدهند.

عفو بین‌الملل همچنین از اتحادیه اروپا انتقاد کرده است. این سازمان می‌گوید که ترکیه مبادرت به اخراج غیرقانونی ۱۱ نفر از یک مرکز مختص نگهداری پناهجویان در آستانه دیپورت کرده که اتحادیه اروپا قسمتی از تأمین مالی ساخت آن را بر عهده داشته است.

ویلمار با اشاره به این موضوع می‌گوید که اتحادیه اروپا بدین ترتیب در معرض خطر همدستی با نقض شدید حقوق بشر قرار گرفته است. دویچه وله

اینرا هم بخوانید

دانش و فناوری۱۱ دانشگاه بریتانیایی به سپاه در ساخت پهپاد کمک کرده است

چند رسانه در بریتانیا به نقل از نمایندگان پارلمان این کشور گزارش داده‌اند که دانش …