بیانیه بیش از ۳۰۰ استاد دانشگاه از کشورهای مختلف، «در حمایت از مبارزه زنان و جوانان ایرانی برای آزادی و عدالت»

گروهی از دانشگاهیان از کشورهای مختلف اعلامیه‌ای در حمایت و اعلام همبستگی با اعتراضات جاری در ایران صادر کرده‌اند.

این اعلامیه با عنوان «در حمایت از مبارزه زنان و جوانان ایرانی و همه ایرانیان برای آزادی و عدالت» مننتشر شده و در آن آمده است: «ما امضاکنندگان زیر، اعضای جوامع دانشگاهی سراسر جهان، قتل وحشیانه مهسا (ژینا) امینی و دیگر معترضان در ایران را به شدت محکوم می‌کنیم و بدینوسیله صدای اعتراض شدید خود علیه حملات وحشیانه به دانشجویان و اساتید دانشگاه صنعتی شریف، برجسته‌ترین موسسه آموزش عالی ایران در روز یکشنبه ۲ اکتبر را به گوش جهانیان می‌رسانیم. مشابه این تظاهرات و برخوردها در سایر دانشگاه‌های ایران نیز رخ داده است.»

نویسندگان این بیانیه «با مردم ایران در مبارزه تاریخی آنان برای دستیابی به آزادی، عدالت و حکومت دموکراتیک در کشورشان» اعلام همبستگی کرده‌اند و نوشته‌اند که در کنار مردم ایران ایستاده‌‌اند.

در این بیانیه آمده است: «ما حمایت خود را از معترضان ایرانی که در مقابل قتل ظالمانه مهسا امینی و کشتار تعداد بی‌شمار دیگری از تظاهرکنندگان ایستاده و با نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی از جمله تشکیلات بدنام امنیتی آن که برای دهه‌ها مشغول ارعاب، آزار و کشتار ایرانیان بوده‌اند مبارزه می‌کنند، اعلام می‌داریم. در روزهای اخیر، تظاهرکنندگان ایرانی، که بسیاری از آنان را زنان و جوانان تشکیل می‌دهند، با وجود خطرات عظیمی که با آنها مواجه هستند به خیابان‌ها آمده‌اند تا صدای خود را بلند و برای احقاق حق خویش مبارزه کنند. این جنبش به مطالبه حقوق حقه گروه‌های به حاشیه رانده شده ایران نیز گسترش یافته است.»

نویسندگان بیانیه همچنین تاکید کرده‌اند که «زمان اهمیتی اساسی» دارد و از دیگران نیز خواسته‌اند تا از اعتراض‌های مردم ایران حمایت کنند: «جهان نباید این فرصت را برای حمایت از یک جنبش سیاسی بی‌سابقه از دست دهد، جنبشی که به ابتکار زنان آغاز شده و توسط زنان رهبری می‌شود و هدف آن پایان دادن به سرکوب و مبارزه برای احقاق حقوق زنان و آزادی سیاسی در همه جاست. شعار زن، زندگی، آزادی در تظاهراتی در سراسر جهان انعکاس یافته و به چندین زبان ترجمه شده است.»این بیانیه را ۳۱۰ تن از استادان و دانشگاهیان از کشورهای مختلف امضا کرده‌اند. برگرفته از بی بی سی

اینرا هم بخوانید

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر.”تا حقمون نگیریم دوشنبه ها همینه” امروز دهم …