طرح ۱۵ماده‌ای”فراکسیون اتحادیه احزاب مسیحی” در مجلس آلمان برای حمایت از جنبش اعتراضی ایران

دویچه وله:طرح ۱۵ماده‌ای در مجلس آلمان برای حمایت از جنبش اعتراضی ایران
در جلسه روز چهارشنبه مجلس آلمان طرح فراکسیون اتحادیه احزاب مسیحی برای حمایت از جنبش اعتراضی مردم ایران مورد بحث قرار گرفت. در پایان این جلسه با رأی اکثریت نمایندگان قرار شد این طرح به کمیسیون‌های مربوطه برود.فراکسیون اتحادیه احزاب مسیحی آلمان؛ دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی CDU/CSU در بوندس‌تاگ (مجلس آلمان) درخواستی به منظور حمایت از “جنبش اعتراضی ایران” داده‌اند.

این طرح شامل ۱۵ ماده‌ است و با این عنوان تهیه شده است: «قاطعانه از جنبش اعتراضی ایران حمایت کنید- “سیاست خارجی زنان محور” را با این نمونه به موفقیت برسانید».

اشاره “سیاست خارجی زنان محور” به شعار آنالنا بربوک وزیر خارجه آلمان بر می‌گردد که در ابتدای انتصابش به این مقام اعلام کرد سیاست خارجی فمینیستی را در پی خواهد گرفت.

اتحادیه احزاب مسیحی آلمان خواستار حمایت قاطع از جنبش اعتراضی مردم ایران شده و به طور مشخص از نمایندگان مجلس و نیز دولت آلمان خواسته تا برای تشکیل یک کمیته ویژه در اتحادیه اروپا برای وضعیت جاری در ایران تلاش کنند و “دستورالعمل‌ و ابزاری” به منظور حمایت از این حرکت اعتراضی و حمایت از مردم ایران تشکیل دهند.

به عنوان نمونه این ابزار به امکان تلفن رمزگذاری‌شده، اینترنت و ارتباطات ماهواره‌ای اشاره شده است.

همچنین خواسته شده تا اپوزیسیون دموکرات ایرانی به خصوص کردها مورد حمایت قرار گیرند و نیز برنامه‌های به زبان فارسی در رسانه‌هایی مانند دویچه‌وله گسترش یابد.

از دیگر درخواست‌های اتحادیه احزاب مسیحی گسترش تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه اشخاص و نهادهای مرتبط با رژیم ایران است که با سرکوب اعتراضات کنونی سرو کار داشته و یا در آن سهیم هستند.

بنا بر این طرح از جمله لیست اتحادیه اروپا در مورد سپاه پاسداران می‌تواند گسترده‌تر شود و به عنوان مثال ورود آنها به اتحادیه اروپا ممنوع شده و دارایی‌های آنها ضبط شود.

توقف فوری اینستکس و بازنگری مذاکرات اتمی

یکی دیگر از درخواست‌های مطرح‌شده در این طرح توقف فوری اینستکس (ساز وکار معاملات تجاری با ایران در زمان تحریم) است. اتحادیه احزاب مسیحی آلمان خواسته‌ این سیستم که تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا را ممکن می‌سازد، فورا متوقف شود.

البته این سازوکار که پس از خروج امریکا از برجام و برای ادامه حیات این توافق از سوی اروپا به راه افتاد، به دلیل ترس شرکت‌های اروپایی از تحریم‌های آمریکا عملا هیچگاه اجرایی نشد.

در طرح فراکسیون اتحادیه اجزاب مسیحی همچنین خواسته شده تا مذاکرات بازگشت به برجام “از نو ارزیابی” شده و هم‌زمان بر روی گزینه بازگشت مجدد کار شود.

شانسی یکباره

اتحادیه احزاب مسیحی آلمان موقعیت کنونی در ایران را “شانسی یکباره” برای بهبود وضعیت زنان و برای چرخش اجتماعی به سوی آزادی بیشتر دانسته و این امر را دلیل تقاضای این فراکسیون برای بررسی موضوع چگونگی حمایت از جنبش مردم ایران عنوان کرده است.

بیشتر بخوانید: ادامه حمایت از اعتراضات در ایران؛ هنرمندان آلمانی موی خود را قیچی کردند

به نوشته نمایندگان این فراکسیون، این موقعیت یکباره حمایت “موثر” جامعه بین‌الملل به خصوص آلمان و اتحادیه اروپا و یک “سیاست خارجی زنان‌محور واقعی” را که مشخصا به بهبود وضعیت زنان تمرکز دارد، ضروری می‌سازد.

در پایان طرح این خواسته آمده است: «فشار بر نیروهای رژیم باید به طور محسوس افزایش یابد و سیاست اتحادیه اروپا در قبال ایران باید مورد بازبینی قرار بگیرد.»

بررسی موضوع در جلسه ویژه مجلس

روز چهاشنبه ۱۲ اکتبر به مدت ۴۰ دقیقه این طرح در مجلس آلمان مورد بررسی قرار گرفت. نمایندگان فراکسیون‌ها و احزاب مختلف در این جلسه نظراتشان را درباره این طرح بیان کردند.

مخرج مشترک تمامی این نظرات و بحث‌ها لزوم حمایت از جنبش اعتراضی مردم ایران و به طور مشخص زنان ایرانی بود.

نمایندگان تمامی احزاب به غیر از حزب راست آلترناتیو برای آلمان، بر لزوم توقف دیپورت پناهجویان ایرانی تاکید کردند.

ماینده حزب چپ پا را از این فراتر گذاشته و خواستار پناه دادن به زنان ایرانی‌ شد که به دلیل تبعیض جنسیتی حاکم در ایران به آلمان آمده‌اند. این نماینده همچنین خواست تا ایرانیانی که اقامتشان در آلمان تحمل می‌شود و اصطلاحا “دولدونگ” دارند اجازه اقامت بگیرند.

نماینده حزب چپ همچنین خواهان آن شد تا آلمان ابتکار عمل ایجاد یک کمیته مستقل در سازمان ملل برای تحقیق درباره وقایع اخیر ایران را بر عهده بگیرد.

لزوم بازبینی مذاکرات اتمی

نماینده حزب دموکرات‌های آزادFDP در این جلسه تاکید کرد که مذاکرات بازگشت به برجام به هیچ وجه نباید به صورتی که تا کنون جریان داشته ادامه پیدا کند و خواهان بازنگری در روند این مذاکرات شد.

او همچنین خواهان اعمال تحریم‌هایی شبیه تحریم الیگارش‌های روس برای وابستگان رژیم ایران شد. این نماینده گفت هیچوقت مردم ایران تا این حد به رسیدن به دموکراسی نزدیک نبوده‌اند و به همین دلیل باید از آنها حمایت شود.

انتقاد اتحادیه احزاب مسیحی از دولت آلمان

عضو فراکسیون اتحادیه احزاب مسیحی از واکنش به گفته او “دیرهنگام” دولت آلمان به مرگ مهسا امینی انتقاد کرد و گفت جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در همان روز مرگ مهسا نسبت به این موضوع واکنش نشان داد.

او سپس از دولت آلمان انتقاد کرد که سیاستش در قبال ایران را تنها بر مذاکرات اتمی متمرکز کرده و تصریح کرد “ما درباره مذاکراتی حرف می‌زنیم که اصلا در جریان نیست”.

به گفته این نماینده سوسیال مسیحی، ایران همواره بر خلاف منافع آلمان عمل کرده است.

او در پاسخ به نماینده حزب سبزها که از مخالفان بازگشت به برجام پرسید آلترناتیوشان چیست، گفت باید پرسید برنامه جایگزین شما در صورت شکست این مذاکرات چیست؟

در پایان این جلسه که ۴۰ دقیقه به طول انجامید اکثریت نمایندگان به درخواست نمایندگان اپوزیسیون (احزاب حاضر در دولت) برای ارسال این طرح به کمیسیون‌های مربوطه از جمله کمیسیون روابط خارجی و کمیسیون حقوق بشر رأی مثبت دادند.بدین ترتیب این طرح امروز مورد رأی‌گیری مستقیم قرار نگرفت و به کمیسیون‌های مربوطه ارجاع شد.

دومینوی سرنگونی

دامنه اعتراضات از سال ۱۳۹۶به این سو گسترده‌تر و ضرباتش بر پیکر جمهوری اسلامی هر بار سنگین‌تر شده‌است. اینبار معترضین شعار داد‌ه‌اند: «بهش نگین اعتراض، اسمش شده انقلاب».

اعتراضات ۱۴۰۱

اعتراضات در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد در روز ۲۶ شهریور در مقابل بیمارستان کسری در تهران شروع شد و به استان کردستان و بعد سراسر ایران گسترش یافت. اعتراضات با شعار “زن زندگی آزادی” همراه شد.

اعتراضات در پی کشته شدن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد در روز ۲۶ شهریور در مقابل بیمارستان کسری در تهران شروع شد و به استان کردستان و بعد سراسر ایران گسترش یافت. اعتراضات با شعار "زن زندگی آزادی" همراه شد.

اعتراضات ۱۴۰۱

با اعتراضات خیابانی، اعتصاب در بازار، تعطیلی مدارس و اعتصاب در ۴۳ دانشگاه ایران، اعتراضات مردمی در ایران وارد هفته سوم شده است. حالا اعتراضات مردمی از “آتش زدن روسری” عبور کرده و دانشجویان شعار می‌دهند: «بهش نگین اعتراض، اسمش شده انقلاب».

با اعتراضات خیابانی، اعتصاب در بازار، تعطیلی مدارس و اعتصاب در ۴۳ دانشگاه ایران، اعتراضات مردمی در ایران وارد هفته سوم شده است. حالا اعتراضات مردمی از "آتش زدن روسری" عبور کرده و دانشجویان شعار می‌دهند: «بهش نگین اعتراض، اسمش شده انقلاب».

اعتراضات ۱۴۰۰

اعتراضات مردم در سال ۱۴۰۰ گرچه سراسری نبود، اما در سراسر کشور در رابطه با موضوعات مختلف صنفی، اجتماعی و سیاسی برگزار شد. در پی اعتراض مردم گنبد کاووس به تعرض جنسی به دو دختر، شماری از شهروندان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و با اعزام نیروهای نظامی و انتظامی، فضای این شهر امنیتی شد.

اعتراضات مردم  در سال ۱۴۰۰ گرچه سراسری نبود، اما در سراسر کشور در رابطه با موضوعات مختلف صنفی، اجتماعی و سیاسی برگزار شد. در پی اعتراض مردم گنبد کاووس به تعرض جنسی به دو دختر، شماری از شهروندان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و با اعزام نیروهای نظامی و انتظامی، فضای این شهر امنیتی شد.

اعتراضات ۱۴۰۰

تعداد زیادی از کارگران بازنشسته ایران ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ با تجمع مقابل اداره‌های تأمین اجتماعی مراکز استان‌ها و چند شهر دیگر، خواستار رساندن مستمری‌ها به خط فقر و رفع تبعیض‌های موجود علیه آنان شدند. اعتراض سهامداران، داروسازان در همدان، رشت و اصفهان و اعتراض معلمان فارغ‌التحصیل دانش‌سراها از دیگر اعتراضات در این سال بودند.

تعداد زیادی از کارگران بازنشسته ایران ۱۵ فروردین ۱۴۰۰ با تجمع مقابل اداره‌های تأمین اجتماعی مراکز استان‌ها و چند شهر دیگر، خواستار رساندن مستمری‌ها به خط فقر و رفع تبعیض‌های موجود علیه آنان شدند. اعتراض سهامداران، داروسازان در همدان، رشت و اصفهان و اعتراض معلمان فارغ‌التحصیل دانش‌سراها از دیگر اعتراضات در این سال بودند.

اعتراضات ۱۳۹۹

اعتراضات در سیستان و بلوچستان در واکنش به کشته شدن سوخت‌بران توسط سپاه پاسداران در شهرستان سراوان آغاز و با قطع و اختلال در شبکه موبایل، تلفن ثابت و اینترنت در بیشتر شهرهای استان همراه شد. این اعتراضات چندین کشته و زخمی برجای گذاشت.

اعتراضات در سیستان و بلوچستان در واکنش به کشته شدن سوخت‌بران توسط سپاه پاسداران در شهرستان سراوان آغاز و با قطع و اختلال در شبکه موبایل، تلفن ثابت و اینترنت در بیشتر شهرهای استان همراه شد. این اعتراضات چندین کشته و زخمی برجای گذاشت.

اعتراضات ۱۳۹۹

پلیس به معترضین به وضعیت بد آب اشامیدنی در غیزانیه از توابع اهواز گاز اشک آور و گلوله‌های ساچمه‌ای شلیک کرد. اعتراض دستفروشان تهران، کارگران معادن زغال سنگ کرمان، پرستاران اصفهان، مال باختگان در بازار سهام، کارگران هفت تپه، متقاضیان خرید خودرو و ده‌ها مورد دیگر نیز در این سال ادامه یافت.

پلیس به معترضین به وضعیت بد آب اشامیدنی در غیزانیه از توابع اهواز گاز اشک آور و گلوله‌های ساچمه‌ای شلیک کرد. اعتراض دستفروشان تهران، کارگران معادن زغال سنگ کرمان، پرستاران اصفهان، مال باختگان  در بازار سهام، کارگران هفت تپه، متقاضیان خرید خودرو و ده‌ها مورد دیگر نیز در این سال ادامه یافت.

اعتراضات ۱۳۹۸

یک هواپیمای مسافربری اوکراینی در ۱۸ دی مورد هدف شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و سقوط کرد. همه سرنشینان این پرواز جان باختند. مسئولان جمهوری اسلامی تا سه روز منکر شلیک به این هواپیما بودند و آن را “عملیات روانی آمریکا” اعلام کردند. این دروغ اما مانع اعتراضات خیابانی مردم نشد.

یک هواپیمای مسافربری اوکراینی در ۱۸ دی مورد هدف شلیک پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفت و سقوط کرد. همه سرنشینان این پرواز جان باختند. مسئولان جمهوری اسلامی تا سه روز منکر شلیک به این هواپیما بودند و آن را "عملیات روانی آمریکا" اعلام کردند. این دروغ اما مانع اعتراضات خیابانی مردم نشد.

اعتراضات ۱۳۹۸

اعتراضات ۲۴ آبان در واکنش به افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین آغاز شد ولی سپس نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبران روحانی آن را هدف گرفت. بر اساس گزارش نهادهای امنیتی ایران، ۲۹ استان و صدها شهر دستخوش ناآرامی‌های پس از افزایش قیمت بنزین بودند. هزاران کشته، زخمی و بازداشتی حاصل این اعتراضات بودند.

اعتراضات ۲۴ آبان در واکنش به افزایش ۲۰۰ درصدی قیمت بنزین آغاز شد ولی سپس نظام جمهوری اسلامی ایران و رهبران روحانی آن را هدف گرفت. بر اساس گزارش نهادهای امنیتی ایران، ۲۹ استان و صدها شهر دستخوش ناآرامی‌های پس از افزایش قیمت بنزین بودند. هزاران کشته، زخمی و بازداشتی حاصل این اعتراضات بودند.

اعتراضات ۱۳۹۷

روز دوشنبه ۴ تیر بخش بزرگی از بازاریان تهران در اعتراض به رکود حاکم بر بازار، نوسان بی‌سابقه نرخ ارز و کمبود مشتری ناشی از گران شدن قیمت‌ها دست از کار کشیدند. این اعتراضات برای افزایش قیمت طلا، رشد سریع قیمت سکه و کاهش شدید ارزش ریال در برابر دلار در تهران آغاز و به شهرهای دیگر نیز گسترش یافت.

روز دوشنبه ۴ تیر  بخش بزرگی از بازاریان تهران در اعتراض به رکود حاکم بر بازار، نوسان بی‌سابقه نرخ ارز و کمبود مشتری ناشی از گران شدن قیمت‌ها دست از کار کشیدند. این اعتراضات برای افزایش قیمت طلا، رشد سریع قیمت سکه و کاهش شدید ارزش ریال در برابر دلار در تهران آغاز و به شهرهای دیگر نیز گسترش یافت.

اعتراضات ۱۳۹۷

اعتراضات نسبت به تقسیم شهرستان کازرون از تابستان سال ۱۳۹۶ پس از مطرح‌شدن مسئله جدایی بخش‌هایی از شهرستان کازرون و تبدیل بخش‌های کوهمره و چنارشاهیجان به شهرستان جدیدی به نام کوهچنار آغاز شد.

اعتراضات نسبت به تقسیم شهرستان کازرون از تابستان سال ۱۳۹۶ پس از مطرح‌شدن مسئله جدایی بخش‌هایی از شهرستان کازرون و تبدیل بخش‌های کوهمره و چنارشاهیجان به شهرستان جدیدی به نام کوهچنار آغاز شد.

اعتراضات ۱۳۹۶

مجموعه‌ای از اعتراضات رهبری‌نشدهٔ مردمی و ضد دولتی در سراسر ایران از ۷ دی ۱۳۹۶ از مشهد و شهرهای بزرگ استان خراسان آغاز شد. فراخوان شرکت در این تظاهرات در آغاز “نه به گرانی” و اعتراض به سیاست‌های دولت حسن روحانی بود اما به سرعت کل نظام و بسیاری از شهرهای ایران را در بر گرفت.

مجموعه‌ای از اعتراضات رهبری‌نشدهٔ مردمی و ضد دولتی در سراسر ایران از ۷ دی ۱۳۹۶ از مشهد و شهرهای بزرگ استان خراسان آغاز شد. فراخوان شرکت در این تظاهرات در آغاز "نه به گرانی" و اعتراض به سیاست‌های دولت حسن روحانی بود اما به سرعت کل نظام و بسیاری از شهرهای ایران را در بر گرفت.

اعتراض ۱۳۹۶؛ آغاز “دیگه تمومه ماجرا”

شعارهای ساختارشکن نشان از “تنفر” از جمهوری اسلامی ایران در میان معترضان داشت. از دیگر ویژگی‌های مهم این اعتراضات این بود که برخلاف سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۸، اصلاح‌طلبان پشت آن نبودند و معترضین شعار دادند: “اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا”.

شعارهای ساختارشکن نشان از "تنفر" از جمهوری اسلامی ایران در میان معترضان داشت. از دیگر ویژگی‌های مهم این اعتراضات این بود که برخلاف سال‌های ۱۳۷۸ و ۱۳۸۸، اصلاح‌طلبان پشت آن نبودند و معترضین شعار دادند: "اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا".

اینرا هم بخوانید

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر.”تا حقمون نگیریم دوشنبه ها همینه” امروز دهم …