۱۱فرد و چهار نهاد رژیم در لیست تحریمهای اتحادیه اروپا، وزیر ارتباطات، فرماندهان نیروی انتظامی و…

دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نام این افراد حقیقی و حقوقی که قرار است در فهرست تحریم ها قراربگیرند، را در روزنامه رسمی اتحادیه منتشر کرده است. طبق متممی که روز دوشنبه هفدهم اکتبر در روزنامه رسمی اتحادیه اروپا منتشر شده است نام افراد حقیقی و حقوقی جدید به لیست تحریم ها افزوده شده است.

همانگونه که پیش بینی می شد مساله تحریم های جدید علیه تهران یکی از محورهای اصلی گفتگوهای وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا بود. در نشستی که از صبح دوشنبه در لوکزامبورگ آغاز شده، برخی از وزرای خارجه ۲۷ کشور عضو، خواستار اعمال تحریم های جدید علیه ایران هم بدلیل نقض حقوق بشر و هم بدلیل کمک تسلیحاتی به روسیه شده اند. 

در این لیست نام  یازده نفر از جمله محمد گچی چشمه رستمی، فرمانده پلیس امنیت اخلاقی نیروی انتظامی و حاج احمد میرزایی، رییس پلیس امنیت اخلاقی تهران بزرگ دیده می شوند.

همچنین حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، نیز در جایگاه سوم این لیست قرار دارد. عباس عبدی، رییس نیروی انتظامی در دیواندره دراستان کردستان، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات، محمد حسین سپهر، فرمانده قرارگاه مرکزی مهارت‌آموزی ستاد کل نیروهای مسلح، سیدعلی صفری رئیس نیروی انتظامی در سقز، سید علیرضا ادیانی رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی، علی آزادی، رئیس نیروی انتظامی استان کردستان، محمد زمان شالیکار، رئیس نیروی انتظامی شهر بابل، سلمان حیدری رییس نیروی انتظامی شهر بوکان در استان کردستان نیز در لیست تحریم ها قرار دارند.

همچنین نهادهایی چون گشت امنیت اخلاقی و ارشاد، سازمان بسیج مستضعفین، قرارگاه دفاع سایبری و فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی پس از جلسه امروز وزرای خارجه اتحادیه اروپا مورد تحریم قرار می گیرند.

پیش از آغاز جلسه دوشنبه، جوزپ بورل، رئیس دستگاه سیاست خارجی اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: « به دنبال شواهد ملموس در مورد مشارکت ایران در جنگ اوکراین هستیم و دیمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، نیز در این گردهمایی شرکت خواهد کرد.» در همین حال این مسئول عالیرتبه اتحادیه اروپا در مورد احیای برجام گفته که «حیف است» مذاکرات دوباره به هم بخورد.

برخی از دیپلمات های اتحادیه اروپا به رسانه ها می گویند که در صورت اثبات دخالت ایران در جنگ اوکراین، اعمال تحریم علیه این کشور «ناگزیر» خواهد بود. 

از رئیس جمهوری اوکراین گرفته تا دیگر مقامات نظامی این کشور در روزهای گذشته بارها از «استفاده ارتش روسیه از تسلیحات ایرانی از جمله پهپادهای شاهد»  خبر داده اند. با این حال ایران مکررا فروش سلاح به طرف های درگیر در جنگ اوکراین را انکار کرده است.

 ژان آسلبورن، وزیر خارجه لوکزامبورگ که میزبان این نشست نیز هست پیش از جلسه گفت که «احتمالا در تحریم های جدید علیه ایران برخی از مقامات جمهوری اسلامی در لیست تحریم ها قرارخواهند گرفت.» 

وزیر خارجه دانمارک هم گفت که «استفاده از پهپادهای ایرانی برای حمله به کی یف یک جنایت است.» 

جپه کوفود پیش از این نشست تاکید کرد که اتحادیه اروپا « به شدت به حملات اخیر روسیه به اوکراین و استفاده از تسلیحات ایرانی واکنش نشان خواهد داد.» یورونیوز

اینرا هم بخوانید

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر.”تا حقمون نگیریم دوشنبه ها همینه” امروز دهم …