هشدار کمیته حقوق کودک سازمان ملل به جمهوری اسلامی: به کشتار کودکان پایان دهید

کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد با اشاره به کشته شدن دست‌کم ۲۳ کودک از جمله یک پسر ۱۱ ساله به دست نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، و زخمی، بازداشت و شکنجه شدن صدها کودک دیگر در جریان سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز جاری در ایران، از مقام‌های تهران خواست به کشتار و بازداشت کودکان فوراً پایان دهند.

این کمیته که مقر آن در ژنو سوئیس است، دوشنبه ۲۵ مهر با انتشار بیانیه‌ای «نقض شدید» حقوق کودکان در جریان سرکوب جنبش اعتراضی کنونی در ایران به شدت محکوم کرده است.

در این بیانیه، با استناد به اطلاعات موثق مدافعان حقوق بشر در داخل و خارج ایران، تأکید شده که برخی از کودکان ایرانی در جریان سرکوب اعتراضات با گلوله‌های جنگی هدف قرار گرفتند و برخی دیگر نیز پس از ضرب و جرح به دست نیروهای امنیتی جان خود را از دست داده‌اند.

کمیته حقوق کودک سازمان ملل نوشت بسیاری از خانواده‌های کودکان کشته شده در اعتراضات گزارش داده‌اند که تحت فشار نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند تا در اعترافاتی دروغین و اجباری اعلام کنند فرزندانشان خودکشی کرده‌اند.

این کمیته همچنین از گزارش‌ها درباره دستگیری کودکان در مدارس و بازداشت دانش‌آموزان همراه با معلمان و مدیرانشان و همچنین اینکه برخی از آنان مورد شکنجه قرار گرفته‌اند، به شدت ابراز نگرانی کرده است.

کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد همچنین از این اظهارات یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده که گفته است دانش‌آموزان دستگیر شده برای جلوگیری از تبدیل به «شخصیت‌های ضداجتماعی» به مراکز «تربیت و اصلاح» منتقل می‌شوند.

کمیته حقوق کودک از جمهوری اسلامی خواست به تعهدات حقوق بشری بین‌المللی خود به ویژه تعهداتش تحت کنوانسیون حقوق کودک پایبند باشد و حق شنیده شده صدای اعتراض کودکان از جمله کودکان دختر نباید توسط هیچ سطحی از خشونت و زور خفه شود.

این کمیته تأکید کرد که به نظارت دقیق اوضاع ایران و ارتباط با سایر نهادهای مرتبط حقوق بشری برای پایان دادن به نقض شدید حقوق کودکان ایرانی ادامه خواهد داد. برگرفته از رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

دانش و فناوری۱۱ دانشگاه بریتانیایی به سپاه در ساخت پهپاد کمک کرده است

چند رسانه در بریتانیا به نقل از نمایندگان پارلمان این کشور گزارش داده‌اند که دانش …