عفو بین‌الملل: زندانیان شکنجه‌شده در زندان اوین نیاز فوری به حمایت بین‌المللی دارند

سازمان عفو بین‌الملل در اعلامیه‌ای تازه گفته است مقامات ایرانی باید فوراً به ناظران مستقل بین‌المللی اجازه دسترسی بدون مانع به زندان‌های ایران را بدهند، تا در مورد برخورد وحشتناک و غیرقانونی نیروهای امنیتی در زندان اوین تهران در ۱۵ اکتبر تحقیق کنند و از زندانیان در برابر قتل فراقانونی، شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها محافظت کنند.

شنبه‌شب (۱۵ اکتبر) در این زندان آتش‌سوزی و تیراندازی مرگباری اتفاق افتاد که تاکنون دلیل اصلی آن مشخص نیست. قوه قضائیه ایران کشته‌شدن هشت نفر در این اتفاق را تایید کرده است.

عفو بین‌الملل تاکید کرده است: «حادثه مرگبار اخیر بار دیگر نیاز فوری برای پرداختن به جنایات انبوه مقامات ایرانی را از طریق یک مکانیسم مستقل تحقیق، گزارش و پاسخگویی برجسته می‌کند.»

این سازمان جهانی گفته مقامات ایرانی زندانیان را مسئول آتش‌سوزی در این زندان می‌دانند، اما شواهد جمع‌آوری شده توسط عفو بین الملل نگرانی‌های جدی را ایجاد کرده که نشان می‌دهد مقامات به دنبال توجیه سرکوب خونین زندانیان تحت عنوان مبارزه با آتش و جلوگیری از فرار زندانیان بوده اند.

در بیانیه این سازمان آمده: «برخورد خودسر و توهین‌آمیز نیروهای امنیتی و مسئولان زندان علیه زندانیانی که در داخل دیوارهای زندان در حال آتش‌سوزی محبوس شده بودند و فرصتی برای فرار نداشتند، شواهد بیشتری از وحشیگری شدید مقامات ایران برای سرکوب مخالفان ارائه می دهد.»

عفو بین‌الملل خواستار پاسخی محکم از سوی جامعه بین‌المللی به این مسئله شده است و خواستار برگزاری یک نشست ویژه در مورد ایران از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل شده است. بی بی سی

اینرا هم بخوانید

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر.”تا حقمون نگیریم دوشنبه ها همینه” امروز دهم …