شانس شاهزاده بودن- یاشار سهندی

بعد از اینکه در روز 28 مهر رسانه های فارسی زبان بی طرف، کار و زندگی شان را تعطیل کردند و سخنرانی و مصاحبه رضا پهلوی را پوشش مستقیم دادند، توماج صالحی با یادآوری فعالیتها حامد اسماعیلیون و لیدرهای صنفی پرسیده:” پهلوی چه امتیازی به بقیه داره که این پوشش رو میگیره؟”


جوابش با ذکر یک مثال ساده است. شانس!
سالهای خیلی دور برای مدت کوتاهی در کارگاه نجاری کار میکردم. یک روز استاد نجار که چوبی را شکل داده بود و در حال تکمیل دسته صندلی بود متفکرانه به چوبی که قرار بود بشود یک دسته صندلی بسیار شیک، نگاه میکرد گفت: هر چیزی تو دنیا باید شانس داشته باشد! یک چوب میشه تخته پاره ای که تو آتیش میسوزه تا یک بدبختی خودش را کنار خیابون گرم کنه، یک چوب هم میشه دسته صندلی که شاه دستش را روی آن میذاره. بنازم قدرت خدا را!
بله؛ شانس خوب چیزیه!


یکی مانند حامد اسماعیلیون بواسطه مرگ هولناک همسر و دخترش به چشم می آید. یکی هم مانند اسماعیل بخشی باید از جانش و زندگی اش مایه بگذارد تا دیده شود. آدم باید تخم و ترکه اش فَرهی باشد، تا جلوچشم باشد.
توماج صالحی ادامه داده: “آیا دور بعد باید بر علیه این رسانه ها هم شعار بدیم؟”


لازم نیست. با ذکر دلیل این را ثابت میکنیم.
چون شاهزاده با همه تسلطش به زبانهای فرنگی، داشتن گواهینامه خلبانی فانتوم، حسابهای بانکی چاق و چله، قد رشید، هیکل میزون و سرد و گرم چشیده روزگار، حرفی ندارد که حتی خودش دلگرم شود که کسی در کف خیابان جدی اش میگیرد. فقط چند تا پیغام به تصمیم سازان ارسال فرمودند.
اول اینکه تنها “هدف (ایشان) رسیدن به روزی است که مردم آزادانه پای صندوق رای بروند.” همین!
دوم اینکه قول دادند: “هیچ حکومتی هرگز نتواند آزادی‌ای را که به قیمت خون جوانان ایران به دست آمده است، با قطع ارتباطات پایمال کند.” حرفی نیست!
سوم اینکه آزادی یعنی قانون! البته با شم شاهزادگی خود تاکید کردند “قانون برآمده از مردم.” حتما!
چهارم اینکه فرمودند در قرن بیست یکم جدایی دین از دولت با دین ستیزی را درک میکنند. پسر سایه خدا بر روی زمین باشی، باید هم به فکر نجات دین خدا باشی!
و پنجم اینکه هیچ نقش حکومتی برای خود نمی خواهد. لابد میخواهد نقش ملکه مرحومه، الیزابت دوم را داشته باشد. این یکی را واقعا خدا عالم است!
با ذکر دلایل بالا و آنچه در کف خیابان میگذرد نمی خواهد سن پرتغال فروش را پیدا کنید بلکه ببیند جایگاه فَره ایزدی ایشان کجاست؟
رسانه های تا دیروز که اسم انقلاب را می آوردند هفت بار گوینده دهانش را می شست که از خشونت حرف زده. دور نیست میکروفونها را از جلو شاهزاده برچینند و دوربین ها را خاموش کنند. CUT !


البته از حق نگذریم ایشان بارها گفته دست از سرش بردارند، ارث پدری را نمی خواهد و دنبال حقوق بشر خودش میگرده. خب این از بدبختی برخی است که از شاهزاده ای که نمی خواهد شاه باشد، میخواهند شاه باشد. چون شانس او زده و شده پسر شاه. لعنت بر این شانس!

اینرا هم بخوانید

با تمام توان علیه اعدامها به خیابان بیائیم!متن پیام تلویزیونی حمید تقوائی در رابطه با اعدام سه جوان در اصفهان

جان باختن سعید، مجید و صالح عزیز را به خانواده این عزیزان صمیمانه تسلیت میگویم. …