۳۰ مهر: یک روز بزرگ اعتراض در ایران، برلین و نقاط مختلف جهان

خیزش های مردمی: شماره ۷۵

امروز سی ام مهرماه یک روز مهم انقلاب مردم علیه جمهوری اسلامی است. در برلین تجمع عظیمی که بنا به برخی برآوردها بیش از صد هزار نفر در آن شرکت دارند یکپارچه علیه جمهوری اسلامی شعار میدهند. در لندن نیز تجمع بزرگی از ایرانیان و حامیان انقلاب مردم ایران جمع شده اند. در شهرهای دیگری در دنیا نیز تجمعاتی جریان دارد. این تجمعات در همراهی و همبستگی با انقلاب برای سرنگونی جمهوری اسلامی به جریان افتاده است. حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن قربانیان هواپیمای اکراینی فراخوان دهنده تظاهرات برلین است و حزب کمونیست کارگری حمایت خود را از این فراخوان اعلام کرده است. برپایی چنین تجمعی عظیم از همبستگی جهانی برای سرنگونی جمهوری اسلامی بخشی از حرکت مردم برای خلاصی از شر جمهوری اسلامی است. امروز دنیا با ایران پیوند خورد و پیام سرنگونی حکومت را به جهان رساند. با قدرت همبستگی بین المللی حکومت را در سطح جهانی بایکوت خواهیم کرد و سرنگون خواهیم کرد.

امروز همچنین فراخوانهایی از سوی جوانان محلات در تهران و شهرهای مختلف به تجمعات سراسری برای ساعت یازده صبح در حوالی دانشگاه و بازار و در ۳ بعد از ظهر در تمام محلات فراخوان داده شده است. مردم وسیعا در تدارک چنین تجمعاتی هستند. در همین راستا از آغاز صبح امروز در شهرهای مختلف کردستان از جمله در شهرهای سقز، بانه، سنندج، بوکان، مهاباد و مریوان اعتصاب عمومی برقرار است و مردم مثل روزهای دیگر به خیابان خواهند آمد. در گوهردشت نیز مغازه ها تعطیل است. اعتصابات و تظاهرات خیابانی و سرپیچی از قوانین حکومت شیوه هایی است که با آن میتوان جمهوری اسلامی را به لبه سرنگونی کشاند.

دانشجویان علیرغم جو امنیتی شدید در دانشگاهها تجمعات امروز خود را آغاز کرده اند و شمار زیادی از دانشجویان در دانشگاه هایی چون دانشگاه بهشتی در تهرن، جندی شاپور اهواز، دانشگاه مازندران، علوم پزشکی و آزاد تبریز، دانشگاه صنعتی شیراز، دانشکده هنز و معماری دانشگاه یزد، دانشجویان دانشگاه مهاجر اصفهان، دانشگاه آزاد دارو سازی، دانشکده دندانپزشکی مشهد، رازی کرمانشاه، دانشگاه علم و فرهنگی، دانشگاه بجنورد، دانشکده ادبیات دانشگاه علامه، هرمزگان، شریف، دانشگاه یاسوج، فنی تهران، همدان و علوم پزشکی زاهدان، تجمع کرده اند. فریاد مرگ بر دیکتاتور، زن، زندگی آزادی همه جا طنین انداخته است. در تبریز دانشجویان تجمع خود را به خیابان کشاندند و راهپیمایی و تظاهرات کردند و شعار دادند. دانشجویان فنی تهران با پایکوبی به مانند رژه نظامی شعار “توپ تانک مسلسل دیگر اثر ندارد به مادرم بگوئید دیگر دختر ندارد” را سر دادند و نیروی انتظامی پیرامون این منطقه حلقه زده بود. در این روز در دانشگاه شریف دانشجویان تونلی درست کردند تا دختران برای ورود به سلف از آن بگذرند و بدین ترتیب توانستند سلف را مختلط کنند . بنا بر خبر ها دانشجویان دانشکده دندانپزشکی مشهد در پی ممانعت از کنار زدن تفکیک جنسیتی سلف دست به تحصن زدند و خبرها از درگیری دانشجویان با نیروهای سرکوب حکایت میکند.

در این اعتراضات دانشجوین شعار میدهند: “آزادی، آزادی، آزادی”، “زن، زندگی، آزدی”، “مرگ بر دیکتاتور”، ” ما همه مازندران شریف اوین زاهدان”، “آزادی حق ماست نیکا اسم رمز ماست”، “آزادی حق ماست مهسا اسم رمز ماست”، “دانشجوی زندانی آزاد باید گردد”، دانشگاه امنیتی نمی‌خوایم نمیخوایم”، “هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه”، و ” این همه سال جنایت ننگ بر این ولایت”.

علاوه بر دانشگاهها دانش آموزان مدارس در تهران، اهواز و مشهد نیز به خیابان آمدند و دست به اعتراض زدند. در اهواز دانش آموزان مدرسه فرزانگان با شعار “زن زندگی آزادی” و “ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما” به خیابان آمدند. امروز در شهرهای مختلف نیز فضای اعتراض گرفته است. بنا بر اخبار تا کنونی اعتراضات در نقاطی از تهران ‌، سنندج، مشهد، قوچان، تبریز، دزفول، اصفهان شکل گرفته است. در تهران در لاله زار، حسن آباد، پل حافظ، آزادی و بازار چراغ برق تهران شعار مرگ بر دیکتاتور سر داده میشود. در اصفهان راهبندان اعتراضی اتوبان خرازی خیابان انوشیروان آغاز شده است. در مشهد در خیابان کوثر مردم با بوق زدن و راهبندان اعتراض امروزشان را آغاز کرده اند و خبرها از درگیری مردم با نیروهای سرکوب حکایت میکند. در شاهین شهر نیز مردم به خیابان آمده و شعار اعتراضی سر میدهند. در شیراز مردم به خیابان آمده و شعار میدهند این دیگه اعتراض نیست انقلابه. از سوی دیگر امروز شماری از خانواده های زندانیان سیاسی در اوین در مقابل زندان تجمع کردند. با تجمع در مقابل زندانها در همراهی با خانواده ها فشار بیاوریم تا همه زندانیان فورا آزاد شوند.

اعتصابات کارگری نیز سر بلند کرده است. امروز کارگران شکلات سازی ایدین تبریز با ۳۵۰۰ کارگر در این شهر دست به اعتصاب و تجمع زدند. در این روز همچنین خبر تجمع گروهی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز درمقابل استانداری این شهر علیه اخراجها را داشتیم و رانندگان کامیون مرودشت نیز روز گذشته وارد اعتصاب شدند.

سرنگون باد حکومت اسلامی

حزب کمونیست کارگری ایران

۳۰ مهر ۱۴۰۱، ۲۲ اکتبر ۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر.”تا حقمون نگیریم دوشنبه ها همینه” امروز دهم …