خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۱۵۵: گسترش تظاهرات و اعتراضات، اعتصاب عمومی در همبستگی با مردم کردستان و علیه جنایات حکومت

امروز سوم آذر روز اعتراضات سراسری در همبستگی با مردم کردستان و علیه جنایات حکومت اسلامی است. در مهاباد جمعیت بزرگی از مردم به خیابان آمده و شهر شکل قیام به خود گرفته است. در کامیاران نیز امروز مراسم گرامیداشت یاد فواد محمدی که بدست حکومت به قتل رسید با شرکت جمعیت زیاد مردم برگزار و شعار مرگ بر خامنه ای سر داده شد.

طبق گزارشات جمهوری اسلامی از شب گذشته رسما در بوکان اعلام حکومت نظامی کرده و رفت و آمد مردم از ساعت ۹ شب تا ۹ صبح را بدون مجوز فرمانداری و نیروهای نظامی ممنوع اعلام کرده است. همچنین ورودی‌های بسیاری از شهرهای کردستان مانند مهاباد و جوانرود و پیرانشهر بسته شده و در آنها  ایست بازرسی گذاشته شده است و خودروهای مردم مورد بازرسی قرار میگیرد. بنا بر خبری حتی تلفن همراه سرنشینان نیز کنترل میشود. بر فراز شهر سردشت هلیکوپیرهای نیروهای سرکوب در حرکت است.

علاوه بر مهاباد و کامیاران تجمعات و اجتماعات اعتراضی در شهرهای مختلفی جریان دارد. در اردکان یزد جوانان به خیابان آمدند و بنر خامنه های را آتش زدند. اعتصاب کارگران ماشین سازی نیرو محرکه از دیگر اخبار مهم اعتراضات امروز است. در خیابان پیروزی تهران و صادقیه مردم به خیابان آمده و شعارهای ضد حکومتی سر دادند و در اتوبان حکیم جوانان یک بنر حکومتی را به آتش کشیدند. امروز در بهشت زهرای تهران همچنین در هفتمین روز قتل رضا روحی مراسمی برگزار شد و جمعیت زیادی شرکت کردند و شعارهای اعتراضی سر دادند.  همینطور در شهرستان دهگلان مراسم یادبود محسن نیازی برگزار شد و جمعیت زیادی حضور داشتند. در زاهدان نیز مردم به خیابان آمده و آتش بر پا کردند. در جکیگور سیستان و بلوچستان مردم به خیابان آمده و با راهبندان مسیر نیروهای سرکوب را بستند. در اصفهان نیز جمعی از کشاورزان در فلکه پروه تجمع اعتراضی برپا کردند.

یک تجمع مهم در این روز تجمع شماری از خانواده های بازداشت شدگان اخیر در مقابل زندان اوین است. این تجمع از ساعت هفت صبح امروز آغاز شد. یک تاکید مهم حزب کمونیست کارگری حمایت و همراهی با خانواده های بازداشت شدگان و پیوستن وسیع به این تجمعات است. برپایی تجمع در مقابل تمام زندانها و تلاش برای آزاد کردن تمامی دستگیر شدگان با نیروی تجمعات بزرگ را باید دنبال کرد.

بازار و کسبه در تمام شهرهای کردستان در اعتراض به سرکوب و کشتار رژیم در اعتصاب عمومی بسر میبرند و فضا بسیار انفجاری است. بنا بر گزارشات تا کنونی غیر از کردستان در شهرهای دیگری همچون تهران، مشهد،  کرمانشاه، ارومیه و  برخی شهرهای دیگر آذربایجان نیز اعتصاب بصورت عمومی و یا بخشا با تعطیلی بخشی از بازار جریان دارد و بیش از ۲۵ شهر در اعتصابند.  در تهران کسبه و بازاریان پاساژ علاءالدین طی بیانیه ای در حمایت از مردم کردستان و علیه کشتار رژیم دست به اعتصاب زدند.  

همبستگی های بین المللی با مردم ایران هر روز بیشتر میشود. آخرین مورد آن تصویب قطعنامه ای در همبستگی با مردم ایران در کنوانسیون اتحادیه کارگران بریتیش کلمبیا در کانادا بود. در این کنوانسیون مسعود ارژنگ از اعضای کمپین برای آزادی کارگران زندانی(فری دم ناو)  و دبیر لوکال ۸۰۳ این اتحادیه  معرف این قطعنامه بود که در آن بر اخراج جمهوری اسلامی از سازمان جهانی کار تاکید شده است.

امروز سوم آذر اجلاس فوق‌العادهٔ شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد برای رسیدگی به‌وضعیت حقوق‌بشر در ایران برگزار شد. در این اجلاس از وولکر تورک، کمیسرعالی حقوق‌بشرتا نمایندگان شرکت کننده از کشورهای های مختلف در همبستگی با مردم ایران وعلیه کشتار وحشیانه جمهوری اسلامی سخن گفتند. فضای بین المللی به گونه ای است که میتوانیم با قدرت انقلاب و همبستگی های پر شور جهانی حکومت اسلامی را در سطح جهانی بایکوت و سران آنرا به پای میز محاکمه بکشانیم.

دانشگاهها همچنان در اعتصاب و اعتراضند و از قبل بسیاری از دانشگاهها بر ادامه اعتصابات خود تاکید کرده و بیانیه دادند و یک محور همه این بیانیه ها همبستگی با مردم کردستان بود.  بعلاوه بیانیه ای هایی از سوی دانش آموزان این نیروی پر شور انقلاب در همبستگی با سوم آذر روز اعتصابات و اعتراضات سراسری داده شده است.

بنا به گزارشات جمهوری اسلامی علیه مردم سنندج گازهای شیمیائی و سلاح جنگی استفاده کرده است. مردم از جنایات حکومت در کردستان خشمگینند. حزب کمونیست کارگری و دیگر احزاب سیاسی فراخوان اعتصابات و تجمعات سراسری برای امروز را در همبستگی با مردم کردستان و  سرکوبگریهای جنایتکارانه حکومت داده اند. جمع های جوانان محلات در تهران و شهرهای مختلف از جمله فراخوان دهندگان این روز اعتراضی هستند. شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان و تشکلهای معلمان در برخی شهرها از این فراخوان پشتیبانی کرده اند. جامعه‌ی LGBTQ در مهاباد نیز با انتشار تصاویری اعلام داشتند که آنها نیز کنار مردم این شهر در جنگ و جدال با حکومتند. همچنین کانون نویسندگان ایران طی بیانیه سرکوب خونین مردم کردستان را محکوم و از مقاومت مردم در شهرهای کردستان پشتیبانی کرده است.  کانون در بیانیه خود همچنین سرکوب سازمانیافته مردم در کردستان و دیگر شهرهای ایران را محکوم و بر حق بی چون و چرای بیان آزادنه‌ی اعتراض تاکید کرده و مینویسد:” بار دیگر همبستگی خود را با جنبش آزادیخواهی مردم ایران اعلام می‌کند و از آزادی‌خواهان ایران و سراسر جهان می‌خواهد در برابر این کشتار سکوت نکنند و صدای معترضان را به گوش جهانیان برسانند. زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی!

نابود باد حکومت اسلامی

حزب کمونیست کارگری ایران

۳ آذر ۱۴۰۱، ۲۴ نوامبر ۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

قطعنامه اخراج ایران از کمیسیون مقام زن، ۲۳ آذر به رای گذاشته می‌شود

خبرگزاری رویترز به نقل از چند دیپلمات گزارش داد که قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای حذف …