حمایت از مبارزات مردم کردستان در اعتراضات شبانه تهران، کرج، مشهد، اصفهان، قزوین، همدان و دیگر شهرها

تصاویر ویدئویی در شبکه های اجتماعی حاکی است که دست‌کم ده منطقه در تهران و همچنین شهرهای اصفهان، مشهد، قزوین، ارومیه، همدان، سنندج، کرج و تعداد دیگری از شهرهای ایران شامگاه پنج‌شنبه سوم آذر ماه به صحنه برپایی اعتراضات خیابانی در حمایت از مردم جوانرود، مهاباد، پیرانشهر و شهرهای کردستان تبدیل شدند.

معترضان در مهاباد، پیرانشهر، جوانرود، بوکان و شهرهای استان‌های کردستان از شنبه بیست و هشتم آبان و به دنبال اعزام گسترده نیروی زمینی سپاه پاسداران به این شهرها، تحت سرکوب شدید و خشونت‌بار قرار دارند.

در یک هفته دست‌کم ۴۲ تن از مردم معترض در این شهر با «شلیک مستقیم نیروهای حکومتی» کشته شده و بیش از ۱۵۰۰ نفر زخمی شده‌اند.

جمعی از معترضان در شهرک اکباتان تهران شامگاه پنجشنبه سوم آذر در تظاهرات حمایت از مردم کردستان شعار ««کردستان تنها نیست، ایران پشتیبان آن است» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند. تظاهرات شهرک اکباتان در حالی برگزار شد که شهروندان این شهرک در چند هفته گذشته تحت فشار و سرکوب شدید نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی قرار داشته‌اند.

در میدان پونک و خیابان سردارجنگل، واقع در شمال غرب تهران، جمعی از معترضان با شعار «مهاباد، کردستان، جانم فدای ایران» به خیابان آمده و یورش گسترده نیروهای سپاه پاسداران به جوانرود، مهاباد، و شهرهای استان کردستان را محکوم کردند.

خیابان ستارخان و همچنین آریاشهر از جمله مناطقی در غرب تهران هستند که شامگاه پنج‌شنبه معترضان در آن با شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و برای حمایت از مردم مهاباد، جوانرود و کردستان، اعتراضات خیابانی برپا کردند.

در مناطق مرکزی تهران، خیابان ولیعصر، پارک دانشجو و تئاتر شهر در چهار راه ولیعصر، و همچنین خیابان شریعتی از جمله مناطقی هستند که پنج‌شنبه شب صحنه اعتراضات خیابانی مردم در حمایت از جوانرود و مهاباد بود.

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی و یگان ویژه در مناطق مرکزی تهران به شدت به معترضان یورش برده و از سلاح‌های ساچمه‌زن، پینتبال و همچنین گاز اشک‌آور علیه معترضان استفاده کردند.

این نیروها همچنین شماری از معترضان را در نزدیکی تئاتر شهر مورد حمله قرار داده و همراه با خشونت و ضرب و جرح بازداشت کردند.

در چندین منطقه شرق تهران نیز معترضان شامگاه پنج‌شنبه سوم آذر اعتراضات خیابانی برپا کردند. در میدان هفت‌حوض نارمک، مردم برای اعتراض به کشتار مردم در جوانرود، مهاباد و پیرانشهر و دیگر شهرهای استان کردستان، به سر دادن شعار «مهاباد، کردستان، چشم و چراغ ایران» پرداختند.

معترضان در میدان هفت حوض همچنین به سر دادن شعارهای «امسال سال خونه، شیدعلی سرنگونه» و «آزادی، آزادی» پرداختند.

فلکه سوم تهرانپارس از دیگر مناطقی است که شامگاه پنج‌شنبه صحنه اعتراضات خیابانی جمعی از مردم در اعتراض به سرکوب خشونت‌بار مردم کردستان و شهرهای کردنشین بود.

معترضان در تهرانپارس اقدام به سر دادن شعارهای «از کردستان ته تهران، جانم فدای ایران» و «مهاباد، کردستان، چشم و چراغ ایران» کردند.

در جریان این اعتراضات خیابانی همچنین جمعی از معترضان در تهرانپارس شعار «فقر فساد گرونی، میریم تا سرگونی» و «این دیگه اعتراض نیست، صدای انقلابه» سردادند.

جمعی از مردم نیز شامگاه پنج‌شنبه با اعتراض خیابانی در تجریش از مردم جوانرود، مهاباد، و شهرهای کردستان حمایت کردند.شهر پرند در استان تهران نیز شامگاه پنج‌شنبه صحنه سر دادن شعارهایی علیه جمهوری اسلامی از جمله شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» بود.

معترضان همچنین در شهر پاکدشت واقع در جنوب تهران نیز اقدام به برپا کردن آتش در میدان سپاه این شهر کردند.

در شهر سنندج، مرکز استان کردستان، هم شامگاه پنج‌شنبه جمعی از مردم با وجود استقرار گسترده نیروهای امنیتی و سپاه پاسداران در این شهر، به اعتراضات خیابانی خود ادامه دادند. معترضان با برپا کردن آتش برخی از خیابان‌ها را بستند و به سر دادن شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مهاباد تنها نیست» پرداختند.

جمعی از مردم کرمانشاه هم پنج‌شنبه شبه در چند منطقه این شهر اعتراضات شبانه‌ای در حمایت از مردم مهاباد و جوانرود برپا کردند. معترضان در خیابانی‌های مرکز این شهر در اعتراضات خود شعار «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

شهر شیراز هم شامگاه پنج‌شنبه شاهد اعتراضات پراکنده بود و همزمان در برخی شهرهای استان فارس هم مردم به خیابان آمدند. در شهر مُهر، مردم در تظاهرات شامگاه پنج‌شنبه شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و شعار «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» سردادند.

جمعی از مردم اصفهان هم شامگاه سوم آذر ماه در خیابان حکیم نظامی این شهر تجمع اعتراضی برپا کرده و در حمایت از مردم جوانرود، مهاباد، و شهرهای استان کردستان، اقدام به سر دادن شعارهای «کردستان، زاهدان، چشم و چراغ ایران» و «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت» کردند.

معترضان در اصفهان همچین با برپا کردن آتش و تشکیل حلقه اتحاد، از مقاومت مردم کردستان در مقابل سرکوب حکومتی حمایت کرده و شعار «کردستان، کردستان، حمایتت می‌کنیم» سردادند.

در زرین‌شهر اصفهان نیز جمعی از مردم به خیابان آمده و با سردادن شعار «همشهری با غیرت، حمایت حمایت» خواهان پیوستن گسترده مردم به اعتراضات خیابانی شدند.

معترضان همچنین در مناطق فردیس و گلشهر کرج با برپایی اعتراضات شبانه به کشتار و سرکوب مردم شهرهای کردستان و دیگر شهرهای کردنشین اعتراض کردند. معترضان در چند منطقه کرج، همچنین با برپا کردن آتش، برخی از خیابان‌ها را مسدود کردند.

در خیابان درختی کرج نیز شامگاه پنج‌شنبه جمعی از مردم با اعتراض خیابانی شعار «نترسید، نترسید؛ ما همه با هم هستیم» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

با وجود سرکوب گسترده و تشدید فضای امنیتی در مرکز خراسان رضوی، جمعی از مردم مشهد پنج‌شنبه شب برای حمایت از مردم کردستان، مهاباد و جوانرود به خیابان آمدند. معترضان در مشهد با سردادن شعارها «مهاباد، کردستان، چشم و چراغ ایران» بر حمایت خود از اعتراضات مردمی تاکید کردند.

مردم شهر قزوین نیز شامگاه پنج‌شنبه برای حمایت از مردم مهاباد، جوانرود، پیرانشهر و شهرهای کردستان با حضور در خیابان‌های مرکزی این شهر اعتراضات خیابانی برپا کرده و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سردادند.

در همدان هم شامگاه سوم آذر ماه، جمعی از مردم برای حمایت از کردستان، مهاباد و جوانرود، اقدام به برپایی اعتراضات خیابانی و سر دادن شعار علیه جمهوری اسلامی کردند.

جمعی از مردم نیز در منطقه اسلام‌آباد شهر ارومیه مرکز استان آذربایجان غربی پنج‌شنبه شب اقدام به برپایی اعتراضات خیابانی کرده و با برپا کردن آتش برخی از خیابان‌ها را بستند. از رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

سرنوشت نامعلوم ده‌ها تن از معترضان بازداشت‌شده در شهر سرابله ایلام

سرنوشت نامعلوم ده‌ها تن از معترضان بازداشت‌شده در شهر سرابله ایلام وبسایت حقوق بشری هه‌نگاو …