کارگران دارند به میدان می آیند- شهلا دانشفر

مندرج در کارگر کمونیست ۷۵۵

با پُر جمعیت تر شدن اجتماعات خیابانی و گسترش دامنه آن به شهرها و حتی روستاها، با اعتصابات دانشجویان و به میدان آمدن بخش های مختلف جامعه چون پزشکان و کادر درمانی، وکلا، کشاورزان، بازنشستگان و معلمان بصورت اعتراضات اخطاری و نیز اعتصابات سراسری در بازارها که در بیست و پنجم آبان، ۶۵ شهر را فرا گرفت، کارگران به قدرت بیشتری به میدان می آیند. اعتصابات کارگری پر شتاب تر شده و از مراکزی چون نفت و مجتمع های بزرگی چون ذوب آهن اصفهان با چندین هزار کارگر و ماشین سازی ها و بخش های خدماتی جامعه سر بلند میکنند و کارگران در مراکز کارگری مختلف بصورت متناوب وارد اعتصاب میشوند.

این اتفاق بیانگر تغییری در توازن قوای جامعه و حرکت پُر شتاب انقلاب بسوی اعتصابات سراسری است. از جمله در پنجم آذر ماه بیش از چهار هزار کارگر در مجتمع بزرگ ذوب آهن اصفهان، کارگران شرکت صنعتی مرتب، لوازم خانگی پارس البرز، شرکت سرما آفرین، و کارگران جوشکار مجتمع فولاد وارد اعتصاب شدند. سوم آذر ماه بیش از سه هزار کارگر شرکت قطعه سازی کروز در صنعت خودرو سازی و نیز کارگران و مهندسان شرکت زرنام هشتگرد دست به اعتصاب زدند. ما همچنین شاهد اعتصاب کارگران در مجتمع صنایع آلومنیوم جنوب (سالکو) و بهمن دیزل در دوم آذر و اعتصاب کارگران بهمن موتور، کارگران شاغل در فاز ۱۳ پالایشگاه یازدهم در سایت دو مجتمع گاز پارس جنوبی و کارگران شاغل در پتروشیمی مسجد سلیمان در اول آذر بودیم. این در حالیست که هم اکنون خبرها از تدارک اعتصاب کارگران فازهای ۱۱ – ۱۳ – ۲۲ و  ۲۴ کنگان و فازهای ۱۵ و ۱۶ عسلویه حکایت میکند. کارگران رسمی نیزدر ۱۹ آبان به اعتراض خود پایان دادند با اولتیماتوم اینکه اگر به خواستهایشان پاسخ داده نشود دوباره دست به اعتراض خواهند زد. همچنین در همین مدت شورای هماهنگی فرهنگیان، معلمان را به دو روز اعتصاب اخطاری برای روزهای ۲۹ و ۳۰ آبان فراخوان داده بود و در همین رابطه روز گذشته معلمان جوانرود فراخوان به اعتصاب دادند. بعلاوه رانندگان کامیون و کامیونداران به اعتصاب سراسری فراخوان داده بودند. روز گذشته این رانندگان در خوزستان، لرستان و سقز دست به اعتصاب زدند. همچنین امروز رانندگان کامیون قزوین، بندرعباس ومنطقه شاپور اصفهان وارد اعتصاب شدند.

قبل از همه این اتقاقات نیز ما شاهد مارش بزرگ کارگران ذوب آهن در حرکت اعتراضی آنها در روزهای ۲۴ و ۲۵ آبان در محوطه این مجتمع چندین هزار کارگری در اصفهان و اولتیماتومشان به حکومت بودیم. ضمن اینکه از شروع انقلاب تا کنون کارگران اینجا و آنجا همراه با اعتراضات کف خیابانی تجمع و اعتراض داشتند و در نیمه مهر ماه بود که کارگران پروژه ای نفت با اعلام حمایت از اعتراضات خیابانی اعتصاب و تجمع کردند و شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند.

نگاهی به این تصویر به روشنی نشان میدهد که در جنبش کارگری چه میگذرد. بدین ترتیب جنبش کارگری که خود سهم مهمی در کشیده شدن اوضاع جامعه بسوی انقلاب و گفتمانهای رادیکال و چپ آن داشته است، دارد به میدان می آید.

حزب کمونیست کارگری همواره بر اعتصابات سراسری کارگری به عنوان یک حلقه مهم تقویت اعتراضات خیابانی و فلج اقتصادی حکومت تاکید کرده است. اعتصابات سراسری کارگری و فلج شدن چرخ اقتصاد حکومت، اعتصابات عمومی و ناتوان کردن حکومت در اداره جامعه و تجمعات گسترده و پُرجمعیت مردمی در شهرهای هر چه بیشتر در سطح سراسری ضربه نهایی را بر پیکر این حکومت وارد خواهد کرد.  خوشبختانه گفتمان اعتصابات سراسری و اعتصاب عمومی یک گفتمان سیاسی مهم در جامعه برای قدرت بخشیدن به انقلاب است.

بویژه با پیشرویهای انقلاب و ابعاد اجتماعی و توده ای آن، با اتحاد و همبستگی مبارزاتی مردم در این انقلاب که نشانه هایش را در اتحاد علیه سرکوبگری ها و جنایات حکومت و همبستگی با مردم کردستان و سیستان و بلوچستان شاهد هستیم، زمینه بیش از پیش برای ورود قدرتمند کارگران با قدرت اعتصابشان فراهم است. دیدن این توازن قوا فاکتور مهمی در رفتن به استقبال چنین اعتصاباتی و مهیا کردن بستر آن از طریق ایجاد شوراهای سازماندهی اعتراضات در تمام مراکز کارگری و بنا کردن صندوقهای همبستگی مالی برای استحکام بخشیدن به اعتصابات مهم است. با تمام قدرت به تدارک اعتصابات سراسری برویم. زنده باد انقلاب.(مندرج در ژورنال شماره ۲۷۸ )

اینرا هم بخوانید

با تمام توان علیه اعدامها به خیابان بیائیم!متن پیام تلویزیونی حمید تقوائی در رابطه با اعدام سه جوان در اصفهان

جان باختن سعید، مجید و صالح عزیز را به خانواده این عزیزان صمیمانه تسلیت میگویم. …