خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۲۰۰:روز اعتصاب عمومی و اعتراضات در دانشگاهها و مناطق مختلف  

در اعتراض به قتل محسن شکاری و علیه اعدامها و برای آزادی بازداشت شدگان فراخوانهای بسیاری در تهران وشهرهای مختلف برای تجمع و راهپیمایی و اعتصاب عمومی داده شده است. حزب کمونیست کارگری به اعتصاب عمومی سراسری و راهپیمایی مردم را فراخوانده است.  جوانان محلات تهران و شهر های مختلف و دانشجویان با امضاهای جمعی از دانشگاهها برای این روز فراخوان به راهپیمایی داده اند. ساعت سه بعد از ظهر زمان شروع راهپیمایی ها در تهران و تمامی شهرها تعیین شده است و در هر شهر محلات متعددی برای این حرکت اعتراضی سراسری تعیین شده است. یکی از این قرارها حرکت از میدان توحید تا فلکه دوم صادقیه در تهران و در  گروههای چند نفره است.

گفتنی است که دولت از ترس اعتصاب سراسری معلمان و دانش آموزان  به بهانه آلودگی هوا مدارس تهران و البرز را برای دو روز تعطیل اعلام کرده است و قرار است تدریس غیر حضوری باشد. البته این تصمیم فیروزکوه و دماوند را در بر نمیگیرد.

بنا بر فراخوان از قبل اعلام شده امروز در خیابان منوچهری تهران کسبه بازار در اعتصاب بودند و در سنندج نیز بازار در اعتصاب سراسری است.  همچنین دانشجویان دانشگاه بهشتی از میدان اصلی دانشگاه راهپیمایی خود را آغاز کردند.  نیروهای حراست و لباس‌شخصی در پشت سر معترضین حضور دارند. دانشجویان در مقابل دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی با همخوانی”سرود زن” به سمت کتابخانه مرکزی به راه افتادند. همچنین دانشجویان دانشگاه غیر انتفاعی علم و فرهنگ تجمع کردند و شعار ما بچه های جنگیم، بجنگ تا بجنگیم را سر دادند. دانشجویان در دانشگاه فنی دخترانه سنندج نیز امروز تجمع کرده و با شعارهای “محسن ما رو بردن جنازه‌اش رو آوردن”، ” آزادی آزادی آزادی” صدای اعتراض خود را بلند کردند.  خبرها از حمله نیروی سرکوب به دانشجویان حاکیست. امروز جمعی از دانشجویان دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه و دانشجویان دانشکده زیست دانشگاه بهشتی تحصن داشتند.  در این روز دانش‌آموزان مدرسه ای در نارمک تهران نیز با سرودخوانی جمعی در حیاط مدرسه با فراخوان سراسری امروز شنبه در اعتراض به اعدام محسن شکاری اعلام همبستگی کردند. همچنین بیش از ۱۰۰ کارگر کارخانه داروگر تهران نیز در اعتراض به تعویق پرداخت ۵ ماه مزد و حق بیمه و مشکلات معیشتی خود بار دیگر مقابل وزارت کار تجمع کردند. 

اعدام جوانان مبارز محسن شکاری و اعلام احکام بیشتر اعدام از سوی حکومت فضای جامعه را بشدت ملتهب کرده است. تشکلها و نهادهای مختلف نسبت به این موضوع اعلام اعتراض کرده اند. از جمله شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت روز گذشته طی اطلاعیه ای اعدام محسن شکاری را محکوم کرد. این شورا همراهی خود را با فراخوانهای اعتراضی مردمی اعلام کرده و  در بخشی از اطلاعیه آن چنین آمده است: “اکنون که ما مردم معترض و حق طلب در میدانیم حکومت با اعدام  و  بازداشت و اعتراف گیری اجباری به  این می اندیشد که بلکه بتواند به این گونه کمی صدای اعتراض ما را کم کند. اما سخت در اشتباه است. ما مردم با  تمام قدرت از زندگی و معیشتمان دفاع میکنیم. ما  دیگر حاضر به زندگی در بردگی و خفت نیستیم. اعدام ها و سرکوب نمی تواند ما را  از مطالباتمان و از خواست حق داشتن یک زندگی شایسته و  داشتن حرمت و کرامت دور کند. شعار ما زن، زندگی، آزادی است و برای آن تلاش میکنیم”.

همچنین روز گذشته سیزده نفر از زندانیان سیاسی که چهره های شناخته شده ای با گرایشات مختلف هستند طی بیانیه ای  به اعدام محسن شکاری اعتراض کردند و آنرا محکوم کردند. این زندانیان عبارتند از محمد حبیبی، جعفر پناهی، رسول بداقی، امیر سالار داوودی، حسین رزاق،‌ محمد رسول اف،‌ مصطفی تاجزاده، حسن سعیدی، علیرضا فرشی،‌رضا شهابی، مهدی محمودیان و اکبر نعیمی. در بخشی از بیانیه این زندانیان چنین آمده است:” ما جمعی از زندانیان سیاسی زندان اوین، فارغ از هر تعلق سیاسی فکری ضمن محکوم کردن ترویج و تشویق خشونت خواستار توقف سیاست‌ها و رفتارهای خشونت‌آمیز، به‌ویژه صدور و اجرای احکام اعدام هستیم و در کنار همه‌ی علاقه‌مندان توسعه آزادی، دموکراسی و عدالت در ایران تمامی تلاش خود را مصروف توقف چرخه خشونت می‌کنیم. “

بدین ترتیب  اعتراضات مردمی در اشکال مختلف جریان دارد. امروز  در نجف آباد اصفهان مغازه داران در اعتراض به پلمپ شدن مغازه هایشان بعد از اعتصاب سه روزه ۱۴-۱۶ آذر امروز مقابل فرمانداری تجمع کردند . در سنندج نیز به همین دلیل تجمعی از سوی کسبه بازار انجام شد و اعلام کردند که تا زمانیکه  حسابهای انان مسدود باشد همچنان بە اعتصاب ادامه میدهند. امروز کشاورزان در اصفهان نیز بخاطر مشکلات معیشتی و شغلی خود و در اعتراض به مافیای آب مقابل اداره آب منطقه (پل خواجو) تجمع کردند. از سوی دیگر حمله جوانان به اماکن و نمادهای دولتی امروز در شهرهای مختلف انجام گرفت. در رضوانشهرجوانان به یک پایگاه بسیج کوکتل زدند. در جنت آباد تهران دکل مخابراتی را آتش زدند. در اهواز مردم به پادگان امام حسین و در یاسوج به دفتر نماینده خامنه ای کوکتل زدند. در اهواز همچنین در محله کورش معترضین پوستر قاسم سلیمانی جلاد را آتش زدند. روز گذشته نیز جوانان در دره شهر به مرکز صدا و سیما، در  نکا به دادگستری در شیراز به اداره اوقاف و در مشهد به پایگاه بسیج کوکتل زدند و آنها به آتش کشیدند.

گفتنی است که اعتصاب رانندگان کامیون و کامیونداران ادامه دارد. در نتیجه این اعتصابات خودرو سازیها از جمله سایپا با مشکل تولید روبرو شده اند. روز گذشته این  رانندگان در اسکله رجایی نیز به اعتصاب پیوستند. از سوی دیگر شب گذشته نیز اعتراضات شبانه جریان داشت.  در اهواز در منطقه حی الثوره مردم  با برافروختن آتش جاده را بستند و شعارهای اعتراضی سر دادند. در تهران در محلات مختلف شهر از جمله گیشا، شاهین جنوبی، اکباتان، چیتگر، بلوار فردوسی شعاردهی شبانه برقرار بود.  مردم شعار میدادند:” ما همه محسن هستیم”. در تهران همچنین در محله نارمک شماری از مردم برای یادبود محسن شکاری به مقابل منزل او رفتند و شمع روشن کردند. نیروهای انتظامی بسیاری در محل مستقر شده بود. بعلاوه روز گذشته در بهشت زهرا در چهلمین روز قتل علی سیدی یکی از جانباختگان اعتراضات اخیر مراسم بود و مردم شعار میدادند:”هر یه نفر کشته شه  هزار نفر پشتشه”. علاوه بر تهران اعتراضات در شهرهای مختلف جریان داشت. در همدان مردم در بانگ شبانه شعار آزادی، آزدی، آزادی سر دادند.  در کرج مردم ازخانه ها شعار میدادند: “محسن ما رو بردند، جنازه‌اش رو آوردند”، “مرگ بر خامنه ای”. در رودسر و سنندج مردم به خیابان آمده و  مسیرها را بستند و آتش برپا کردند و  شعار مرگ بر دیکتاتور سر دادند.  در کرمانشاه نیز مردم به خیابان آمده و طاق بستان به محل درگیری با نیروهای سرکوب تبدیل شده بود. همچنین در وکیل آباد مشهد مردم شعار میدادند:”فقر فساد گرونی ،میریم تا سرنگونی”.

انتشار اسامی دیگری از کسانیکه حکم اعدام به آنها داده شده است از جمله مهسا محمدی دانشجوی میکروبیولوژی دانشگاه سبزوار، حسین محمدی، ۲۶ ساله، بازیگر تئاتر، مجیدرضا رهنورد از شیراز،‌ محمد مهدی کرمی، رضا آریا، مجیدرضا رهنورد، امیرمحمد جعفری و حمید قره‌حسنلو فضای خشم و اعتراض در تمام شهرها را شدت داده است. بویژه شمار دیگری از بازداشت شدگان از جمله توماج صالحی خواننده رپ مردمی، رضا آریا، سهیل جهانگیری کشتی گیر ۲۱ ساله اصفهانی، با اتهام محاربه در خطر محکوم شدن به اعدام قرار دارند.

دانشگاهها حالت انفجاری دارد. دانشجویان علیه دستگیریها، و ممنوع الورود شدن تعدادی از هم کلاسی های خود و جنایات حکومت به اعتراض برخاسته و از فراخوان دهندگان اعتراضات سراسری امروز هستند. در دانشگاه علامه بیش از صد دانشجو ممنوع الورود شده اند.

تظاهرات و اعتراضات مردمی تا کنون بیش از ۲۸۰شهر را در بر گرفته است. جمهوری اسلامی با سرکوب و جنایت میکوشد زهر چشم بگیرد و جامعه را عقب بزند. خبرها از جانباختن هفتصد نفر و بیش از سی هزار بازداشتی در جریان اعتراضات مردمی حکایت میکند. اما  مردم جسورانه ایستاده اند و با فرخوانهایشان متحد و سراسری با این سرکوبگریها مقابله میکنند. با اعتراضات سراسری و شرکت شهرهای هر چه بیشتر در این اعتراضات و اعتصابات سراسری به عنوان یک حلقه مهم تداوم انقلاب میتوان و باید حکومت را عقب زد و بساط کثیف و خونین آنرا از جامعه جارو کرد.

انقلاب قدرتمند مردم در ایران بازتاب وسیع جهانی داشته است.  زیر فشار این انقلاب دولتها نیز ناگزیر به نشان دادن واکنش شده ند. از جمله اعدام محسن شکاری و احکام دیگر اعدام برای معترضین با واکنش سریع این دولتها واقع شده و از سوی دولتهایی چون انگلیس، آلمان، فرانسه، نروژ، آمریکا، استرالیا ، فنلاند محکوم شده است. در همین رابطه دولت انگلیس ده تن از مقامهای حکومت ایران را در لیست تحریم های خود گذاشت. دولت آمریکا علی اکبر جاویدان و ابراهیم کوچک زی دو سرکرده ناجا در کرمانشاه و چابهار و الله کرم عزیزی رئیس زندان گوهردشت کرج را تحریم کرد.  کانادا نیز ۲۲ نفر از حکومتیان از جمله مقامات ارشد قضاییه، سازمان زندان‌ها و چند دستیار خامنه‌ای را تحریم کرد. و استرالیا ۶ فرد و ۲ نهاد ایرانی را تحریم نمود. با قدرت انقلاب و همبستگی های جهانی میتوانیم دولتها را ناگزیر به بایکوت کامل بین المللی جمهوری اسلامی کنیم و سران جنایتکار حکومت را پای میز محاکمه بکشانیم. زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی!

نابود باد حکومت اسلامی!

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۹ آذر ۱۴۰۱، ۱۰ دسامبر ۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر

۱۰ مهر: تجمعات اعتراضی بازنشستگان مخابرات در ۱۴ شهر.”تا حقمون نگیریم دوشنبه ها همینه” امروز دهم …