سازمان جهانی پزشکان خواستار توقف اجرای حکم اعدام حمید قره‌حسنلو و همسرش در ایران شد

در پی محکوم شدن حمید قره‌حسنلو، پزشک رادیولوژی، در ایران به اعدام پس از دستگیری در تظاهرات اعتراضی، سازمان جهانی پزشکان در بیانیه‌ای خواهان توقف اجرای همه اعدام‌ها در ایران شد.

این سازمان در نامه به ابراهیم رئیسی حکم صادره علیه دکتر حمید قره‌حسنلو و همسرش را محکوم کرد و آن را نشان «ظلم فاحش» نامید.

دکتر اوساهون اِنابوله‌له، رئیس سازمان جهانی پزشکان، در این نامه افزود که این نهاد بین‌المللی از خشونت علیه کادر درمان در ایران و شنیدن خبر حکم صادره برای دکتر قره حسنلو «شوکه شده است».

این متخصص رادیولوژی و همسرش، فرزانه، پس از شرکت در مراسم چهلم حدیث نجفی، دختر نوجوان کشته شده در کرج، در هجوم نیروهای امنیتی به خانه خود بازداشت شدند.

دادگاه انقلاب هفته گذشته حکم داد که دکتر قره‌حسنلو به اتهام مشارکت در کشته شدن روح‌الله عجمیان، یک بسیجی، که در رویدادهای روز چهلم حدیث نجفی در تاریخ ۱۲ آبان کشته شد، به اعدام، و فرزانه، همسرش، نیز به ۲۵ سال حبس و زندان در شهری دوردست محکوم شده است.

برادر دکتر قره‌حسنلو هفته گذشته به رادیوفردا گفت که این پزشک از لحظه بازداشت زیر شکنجه‌های شدید بوده، به گونه‌ای که در بیمارستان سپاه پاسداران مورد عمل جراحی ریه قرار گرفته است.خانواده تاکید دارد که او هنوز نیاز به جراحی‌های بیشتر دارد.

محاکمه این پزشک در نبود وکیل مورد نظر خانواده و با حضور وکیل تسخیری برگزار شد. برادر دکتر قره‌حسنلو تاکید کرد که وکیل تسخیری که دادگاه برای این متهمان انتخاب می‌کند دفاعی از موکل خود نکرد.

دکتر قره‌حسنلو یکی از پنج نفری است که در رابطه با کشته شدن بسیجی عجمیان، حکم اعدام گرفته است. سه کودک نیز در این پرونده به حبس‌های طولانی محکوم شدند.

سازمان جهانی پزشکان در بیانیه خود که روز ۱۷ آذر منتشر شده است در محکومیت حکم صادره برای این همکار خود، خواهان «پایان فوری و بدون قید و شرط خشونت» شد و بر «همبستگی با همکاران ایرانی» تاکید کرد.این سازمان خواهان ایجاد شرایط مناسب برای کار پزشکان و سایر کادر درمان در ایران شد. رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی آمریکا به مواضع گروه‌های وابسته به سپاه در سوریه

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دستور جو بایدن، …