قطعنامه‌ مجمع عمومی سازمان ملل: جمهوری اسلامی فورا هرگونه خشونت علیه معترضان را متوقف کند

مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب قطعنامه‌ای از ایران خواست که فورا همه اشکال خشونت علیه معترضان مسالمت‌جو را متوقف کند. این قطعنامه از سوی ایران محکوم شد.

در این قطعنامه درباره «افزایش قابل ملاحظه حکم اعدام، آمار بالای احکام اعدام اقلیت‌ها نسبت به دیگران و بی‌توجهی به وظیفه حفاظت (از شهروندان) که بر اساس قوانین بین‌المللی بر عهده حکومت است» ابراز نگرانی شده است.

پیش‌نویس این قطعنامه توسط کمیته سوم مجمع عمومی تهیه شده بود که بر روی مسائل حقوق بشری، اجتماعی و بشردوستانه متمرکز است.

در قطعنامه از ایران خواسته شده که فورا «همه اشکال تبعیض سیستماتیک و دیگر انواع نقض حقوق زنان و دختران» را متوقف کند.

همچنین از ایران خواسته شده اطمینان حاصل کند که از زنان و دختران در برابر قانون و «همچنین مسایل دیگر مانند قتل‌های ناموسی» بدون هیچ تبعیضی، محافظت می‌شود.

دسترسی برابر زنان و دختران به آموزش، بازار کار و همه اشکال فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، یکی دیگر از خواسته‌هایی است که در این قطعنامه مطرح شده است.

مجمع عمومی همچنین ابراز نگرانی کرده که «اجرای خشونت‌بار قانون حجاب اجباری توسط پلیس امنیت اخلاقی (گشت ارشاد) به شکل بنیادین حقوق زنان و دختران را نقض می‌کند».

در این بیانیه از جمهوری اسلامی ایران خواسته شده که فورا از اعمال خشونت علیه معترضانی که بعد از «دستگیری مهسا امینی و مرگ او در بازداشت» به خیابان آمدند، خودداری کند.

مجمع عمومی سازمان ملل در ادامه از ایران خواسته است که به همه اشکال تبعیض بر اساس «عقیده و مذهب» نیز پایان دهد.

در بیانیه همچنین بر اهمیت تحقیقات مستقل درباره گزارش‌های نقض حقوق بشر و خشونت‌ها در ایران تاکید شده و از حکومت خواسته شده که با جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران همکاری کند و به او اجازه بدهد تا از کشور بازدید کند.این قطعنامه با ۸۰ رای موافق، ۲۹ مخالف و ۶۵ رای ممتنع تصویب شد.

بی بی سی

اینرا هم بخوانید

اعتصاب کارکنان و کارگران پتروشیمی آبادان

چهارشنبه ۱۲ مهر ۴۰۲،کارکنان پتروشیمی آبادان، کارگران قراردادی و اورهال در پی عدم پرداخت حقوق …