محروم کردن زنان از دانشگاه توسط طالبان بشدت محکوم است

گروه تروریستی ـ اسلامی طالبان در یک اقدام نفرت انگیز زن ستیزانه، کلیه دانشگاه‌ها را به روی دختران بست و ادامه تحصیلات عالی دختران را ممنوع کرد. این فرمان قرون وسطایی و ضد بشری از سوی وزارت تحصیلات عالی و با حکم رهبر مرتجع طالبان صادر و اجرایی شده است.

دختران دانشجو در دانشگاه کابل از کلاسهای درس اخراج و یا از ورود ‌آنها به دانشگاه جلوگیری شد. در برخی دانشگاهها پسران دانشجو در اعتراض به این تصمیم و در همبستگی با دختران دانشجو کلاسهای درس را ترک کردند. در دانشگاه ننگرهار در جلال‌آباد، در محوطه دانشگاه پسران و دختران دانشجو دست به اعتراض زدند. موجی از خشم و انزجار افغانستان را فراگرفته است. بیش از بیست استاد ارشد دانشگاه‌های افغانستان در اعتراض به این حکم زن ستیزانه، رسما استعفا دادند و در مدیای اجتماعی اعلام کردند که دیگر به کار برنخواهند گشت.تشکل‌ها و گروه‌های مختلف زنان در اقدامی هماهنگ در شهرهای مختلف در مقابل دانشگاه‌ها دست به اعتراض و تظاهرات زدند که با یورش طالبان وحشی مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفتند. تعدادی از زنان دستگیر و به اداره استخبارات برده شده‌اند. رقیه ساعی یکی از زنان دستگیر شده و از فعالین سرشناس هنوز در گروگان طالبان است.

با بازگرداندن طالبان به قدرت، بیکارسازی و خانه‌نشین کردن زنان بلافاصله شروع شد. بیش از یک سال و نیم است که طالبان یک جهنم واقعی بر جامعه و بویژه زنان حاکم کرده است. مدارس دخترانه بالاتر از کلاس ششم به کلی تعطیل شده است. همه آموزگاران زن از کار اخراج و بیکار شده‌اند. رفتن زنان به پارکها و تفریحگاه‌های عمومی،‌ رانندگی و حتی رفتن به حمام‌های عمومی ممنوع شده ات. همه حامیان بیشرم طالبان از دول غربی که خود را به کوری و کری زده‌اند تا متحدین منطقه‌ای ‌آنان شریک این جنایات ضد بشری هستند.

مبارزه جسورانه و غرور آفرین زنان شجاع علیه طالبان از فردای به قدرت رسیدن طالبان شروع شد و بسرعت گسترش یافت و به حق نماینده اعتراض کل جامعه گردید.

خیزش انقلابی مردم ایران، پرچم زن،‌ زندگی، آزادی به چراغ راه مبارزه و به چشم‌انداز رهایی زنان در افغانستان بدل شده است. زنان ایران و افغانستان یک دشمن مشترک دارند! سرنگونی حکومت اسلامی ایران، دروازه رهایی زنان در افغانستان نیز هست.

حزب کمونیست کارگری اقدامات زن ستیزانه طالبان را شدیدا محکوم می‌کند، با تمام قوا در کنار مبارزات زنان أفغانستان ایستاده است و برای پشتیبانی و حمایت از این مبارزات از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

حزب کمونیست کارگری ایران

۱ دی‌ماه ۱۴۰۱، ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲

اینرا هم بخوانید

نامه ۷ نفر از زنان زندانی سیاسی در دفاع از سیستان و بلوچستان و مردم مبارز آن در سالگرد جمعه خونین زاهدان

نامه ۷ نفر از زنان زندانی سیاسی؛ نرگس محمدی، گلرخ ایرایی، سپیده قلیان، فائزه هاشمی، …