خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۲۶۱، تجمعات و اعتراضات گسترده مردمی در سومین سالروز شلیک به هواپیمای اوکراینی و در اعتراض به اعدامها

امروز هجدهم دیماه یکی از روزهای پر جنب و جوش و پر از اعتراض در سراسر کشور بود. در این روز در سومین سالروز جنایت هولناک جمهوری اسلامی و زدن دو موشک به هواپیمای اوکراینی، از سوی خانواده های قربانیان این جنایت و با همراهی مردم در محل سقوط هواپیما در شاهد شهر تهران و همچنین در مهاباد مراسمی در یادبود جانباختگان هواپیمای اوکراینی برگزار شد.  همچنین در پاسخ به فراخوان اعتراض سراسری، امروز در محلات مختلف تهران و شهرهای دیگر تجمعات اعتراضی برپا گردید و مردم با آمدن به خیابانها شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

این تجمعات در تهران در محلات بلوار فردوس، شرق، مردم، تهرانپارس، خیابان شریعتی، چهارراه ولیعصر، انقلاب، آزادی، فلکه اول آریاشهر، اکباتان، هفت حوض، صادقیه، ششم بهمن، ستارخان چهارراه اسدی، چهار راه خسروی و در مترو انقلاب و ایستگاه حبیب الهی و مقابل و حوالی دانشگاه تهران برگزار شد. در شهرهای اصفهان، بندرعباس، نجف آباد، بابل، بندر انزلی، مهاباد، سقز، سنندج، آبدانان، جوانرود،  مشهد، گوهردشت کرج، کرمانشاه، شهر دشتی، قزوین نیز از جمله شهرهایی بودند که مردم در آنها دست به تجمع و تظاهرات زدند. در هفت حوض و چهارراه خسروی تهران نیروی های سرکوب به مردم حمله کردند و مردم با فریاد “بیشرف، بیشرف” با آنها مقابله کردند. در میدان انقلاب مردم به سمت چهارراه ولیعصر راهپیمایی کرده و شعار سر دادند. در سنندج و مهاباد و بندرعباس، مردم آتش روشن کردند و خیابان را بستند و شعار مرگ بر خامنه ای سر دادند.  در بلوار وکیل آباد مشهد  مردم با شعار مرگ بر خامنه ای به خیابان آمدند.

در این اعتراضات مردم از جمله شعار میدادند: “مرگ بر دیکتاتور”، “مرگ بر خامنه ای”، “قسم به خون یاران ایستاده ایم تا پایان”، “امسال سال خونه سید علی سرنگونه”، “”مرگ بر جمهوری اعدامی”، “هر یک نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه”، “مرگ بر بسیجی”، “مرگ بر خامنه‌ای”، “لعنت بر خمینی”، “مرگ بر حکومت آدمکش”، “مرگ بر خامنه‌ای جلاد”، “فقر فساد گرونی میریم تا سرنگونی”، “آزادی، آزادی، آزادی”، “هیز تویی هرزه تویی  زن آزاده منم”، “ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما”، و ” این همه سال جنایت  مرگ بر این ولایت”.

همانطور که قبلا گزارش کردیم امروز دانشجویان در دانشگاههای مختلف نیز با شعار نویسی و پرفورمنس های مختلف و تجمع دست به اعتراض زدند.  از جمله دانشجویان دانشگاه سوره، دانشگاه بهشتی و دانشگاه تهران تجمع و راهمپمایی داشتند.  در این اعتراضات دانشجویان شعار میدادند: “زن، زندگی، آزادی”، “نه زندان، نه اعدام، ایستاده‌ایم تا پایان”، “هر یه نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه”، “آزادی آزادی آزادی”. در دانشگاه تهران دانشجویان دانشکده روانشناسی وعلوم تربیتی تجمع کردند و سرود زن و آزادی را همخوانی کردند. در دانشگاه صنعتی امیرکبیرو دانشگاه سنندج نیز دانشجویان مراسم یادمان برپا کردند و شمع روشن کردند و سرود اعتراضی خواندند. در عمران و نقشه برداری دانشگاه خواجه نصیر دانشجویان ترانه برای را همخوانی کردند. در این روز دانشجویان دانشگاه شریف نیز تجمع داشتند و دانشجویان دانشگاه با شعار نه زندان، نه اعدام، ایستاده‌ایم تا پایان دست به تظاهرات زدند.  بنا بر خبر ها برای جلوگیری از تجمع دانشجویان نیروی سرکوب بسیاری مقابل درب حافظ دانشگاه امیرکبیر مستقر بود. . در این روز همچنین در دانشکده ادبیات دانشگاه چمران اهواز و دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر و دانشجویان دانشکده علوم در یادبود قربانیان هواپیمای اوکراینی و در اعتراض به اعدام محمد حسینی  و محمد مهدی کرمی و علیه اعدامها شمع روشن کردند.

امروز همچنین در چهلمین روز قتل مهران سماک از جانباختگان انقلاب و به یاد جانباختگان هواپیمای اکراینی مراسمی در بندر انزلی برپا شد و مردم بسیار در مراسم شرکت داشتند و جمهوری اسلامی بسوی مردم شلیک کرد و مانع پیوستن بیشتر مردم شد.  تجمع کنندگان در این مراسم با شعارهایی چون “هر یه نفر کشته شه هزار نفر پشتشه” ، “قسم به خون یاران  ایستاده‌ایم تا پایان” عزم خود را برای سرنگونی حکومت اعلام کردند.

در این روز خانواده محمد مهدی کرمی نیز بر مزار محمد حسینی که  همراه با فرزندشان توسط جانیان اسلامی اعدام شد و از جوانی پدر و مادر خود را  از سنین کم از دست داده بود حضور یافتند و برای وی شمع روشن کردند و بر مزارش گل گذاشتند. و همچنین یادمان محمد حسینی در مرکز بازپروری کوهیار تهران، توسط عده‌ای از آشنایان و دوستان وی برگزار شد.

در سقز نیز مردم در آرامستان شهناز بر سر مزار رزگار رحیمی و فرزند خردسالش ژیوان جمع شدند و  در اعتراض به جنایات حکومت سرود “بلا چاو” را خواندند. همچنین گروهی از مردم در سنندج برای تجمع به آرامستان بهشت محمدی رفتند. امروز همچنین در شهرهایی چون بوکان،  شهرک صنعتی سنندج، آبدانان، سقز، بوکان، کامیاران، مریوان، جوانرود، مهاباد و کرمانشاه در اعتصاب عمومی بود.

امروز همچنین در خارج کشور نیز بنا بر فراخوانهای مختلف مراسمهای اعتراضی برپا شد از جمله در بروکسل، بلژیک، لندن، ژنو، اشتوتگارت، لیون، هیوستن آمریکا، سیدنی و بریزبین در استرالیا ، کاسل آلمان، ونکوور، ویکتوریا و تورنتو در کانادا، نیوزلند اکلند و  کپنهاگ، کلن، فنلاند، ماینز، استکهلم، فنلاند و مالمو تجمعات و تظاهرات هایی برگزار شد. در تورنتو خانواده‌های پرواز و همراهان تجمع داشتند. زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی!

نابود باد حکومت اسلامی!

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۸ دی ۱۴۰۱، ۸ ژانویه ۲۰۲۳

اینرا هم بخوانید

اعتصاب کارکنان و کارگران پتروشیمی آبادان

چهارشنبه ۱۲ مهر ۴۰۲،کارکنان پتروشیمی آبادان، کارگران قراردادی و اورهال در پی عدم پرداخت حقوق …