سانسور “من وکالت نمیدهم”- یاشار سهندی

گفتند وقتی یک دیوانه سنگی تو چاه بینداز صد تا عاقل جمع بشوند نمی توانند بیرون بیاورند. حالا هم کارزار “من وکالت میدهم” یک همچین حکایتی است. من شخصا خوشحالم که این اقدام صورت گرفت. بالاخره معلوم میشود وقتی طرفداران شاهزاده مدعی هستند:”در نقاطی تو ایران که هیچکس آنجا را نمی شناسد، ایشان تو قلب مردم جا دارد!” یعنی چی؟
حال این که یک عده خود را رعیت فرض میکنند که نیاز به شاه دارند که “نوکر آقا” باشند، من قبلا در نوشته ای با عنوان “وکیل الرعایا” به هجو آن پرداختم و در آنجا اشاره کردم آمار این کمپین مهندسی خواهد شد. به یک روز نکشید که کار مهندسان شروع شد! نمونه:
یادداشتی در سایت “دویچه وله” منتشر شده است با عنوان « کارزا”من وکالت می دهم و واکنش مخالفان با وکالت نمی دهم»؛ همین یادداشت در سایت “خبر نامه گویا” با یک تفاوت ساده، باز نشر شده. که اساس یادداشت فوق را زیر سوال برده.
در سایت “دویچه وله فارسی” در انتهای یادداشت از جمله مخالفان “کارزار من وکالت می دهم”، به توییت یک فعال LGBQT اشاره شده که مخالفت خود را اینگونه ابراز داشته است: ” موقع ترک ایران خواستم وکالت تام‌الاختیار به مادرم بدم، مسئول دفتر خونه قبل از امضا در شکل‌های مختلف از من سوال میپرسید که مطمئن بشه در سلامت عقلی و روانی بدون اینکه تحت فشار و یا تهدیدی باشم دارم اختیار تمام زندگی رو به مادرم میدم شما تصور کن سرنوشتت رو…” این فعال LGBQT در حساب توییتری خود در ادامه نظرش، که در سایت دویچه وله ذکری از آن نشده، چنین توییت کرده:” حالا عده‌ای بدون اینکه کلمه‌ای از برنامه بعد از به قدرت رسیدن رضا پهلوی داشته باشن دارن اختیار کشور رو دستش میدن! خامنه‌ای میگفت من لایق این مسند نیستم این شد! خمینی هم میگفت در اینده حتی مارکسیست‌ها هم حق دارند اون شد! کی می‌خوایم از تاریخ درس بگیریم؟ چرا جلوی یک سیستم رو که باعث تمرکز قدرت، ثروت و اختیار میشه رو یک بار برای همیشه نمیگیریم؟ کی کشورمون می‌خواد رنگ دموکراسی که همه شهروندان توش خوشبخت باشن رو ببینه؟ دوره گذار یعنی چی؟ اختیارات اون فرد چیه؟ تضمین کناره‌گیری از قدرت کجاست و چیه؟#من وکالت نمیدهم “
این بماند، در سایت گویا اتفاق مهمتری می افتد. در انتهای یادداشت دویچه وله اشاره می شود که “در روز پنج‌شنبه ۲۹ دی، هشتگ “من وکالت می‌دهم” ۳۵۴ هزار بار و هشتگ “من وکالت نمی‌دهم” نیز ۲۲۸ هزار بار استفاده شده است.” این دو قسمت در باز نشر آن در سایت گویا، خیلی راحت سانسور شده است! مهندسی افکار که می گویند همین است. یک سانسور ساده، یک دنیا معنی دارد.

اینرا هم بخوانید

نقاط ضعف و قوت چپ در انقلاب زن، زندگی، آزادی- ناصر اصغری

در یادداشت قبلی به نقاط ضعف و چشم اسفندیار جنبش راست در تحولات پیش روی …