استفاده از مازوت برای سوخت بازی با جان مردم است- مهدی کارگر نفت

کارگر کمونیست 763
مازوت‌سوزی در ۱۴ نیروگاه کشور
رئیس گروه سلامت هوا وزارت بهداشت: و تعداد روزهای پاک در شهرهای تهران، مشهد، اهواز، اصفهان و کرج در طول سال گذشته کمتر از ۱۰ روز بوده است.
منابع ثابت و سوخت‌های مصرفی نیز از دیگر منابع آلودگی هوا هستند. طبق اعلام سازمان حفاظت محیط زیست کشور در زمان حاضر در ۱۴ نیروگاه کشور مازوت‌سوزی داریم.
در نیروگاه‌هایی که فاصله زیادی با محل سکونت انسان دارند مازوت‌سوزی تاثیر کمتری بر آلودگی هوای شهر می‌گذارد اما در شهرهایی مانند اصفهان و اراک که نیروگاه‌ها به سکونتگاه‌های انسانی نزدیک‌ترند، مازوت‌سوزی روی غلظت ذرات معلق و دی‌اکسید گوگرد تاثیر دارد و می‌تواند باعث افزایش غلظت آلاینده‌ها شود.
گزارشات از مبتلا شدن مردم بسیاری به مشکلات تنفسی در اثر استفاده از مازوت برای سوخت در شهرهای مختلف خبر میدهند و طی چند سال اخیر اعتراضات بسیاری بر سر این موضوع انجام گرفته است.
استفاده از مازوت برای سوخت بخش دیگری از چپاولگری سرمایه داری حریص و جنایتکار حاکم است. بنا بر تحقیقات علمی سوزاندن سوخت‌های فسیلی همچون مازوت كه حاوی گوگرد هستند، ترکیباتی موسوم به SOx منتشر می‌شوند که بخش بیشتر آنرا SO2 تشکیل می‌دهد. گوگرد دی اکسید گازی سمی است که برای سلامتی مضر است. این گاز، وزن بیشتری نسبت به هوا دارد و زمانی که غلظت آن در هوا به بیش از ‎۵۰۰ ppb برسد، بوی بدی خواهد داشت که در این سطح، کشنده است. این گاز در غلظت‌های پایین‌تر، درد قفسه سینه، مشکلات تنفسی، قرمزی چشم و افزایش احتمال بروز بیماری‌های قلبی و تنفسی را به همراه دارد. اثر دوم سوزاندن مازوت و سایر سوخت‌های گوگردی،‌ تشکیل سولفات‌ها و نیترات‌ها به شکل ذرات معلق در هواست که این هم به نوبه خود خطر آسم و حملات قلبی و تنفسی را افزایش می‌دهند. اثر سوم سوزاندن مازوت از منبع انتشار آن فراتر می‌رود و در این حالت اکسیدهای گوگرد به دلیل واکنش در اتمسفر و محلول در آب، به اسید تبدیل می گردد و طبق شرایط خاص هواشناسی به باران و یا برف اسیدی منجر می شود.
همه میدانیم که علت استفاده از مازوت برای سوخت به هیچ وجه بخاطرر کمبود سوخت نیست. ایران بر روی دریایی از منابع سوختی قرار گرفته است. موضوع بر سر كسب سود بالاتر از طريق بازى با جان و سلامتى مردم است. بعلاوه منابع انرژی از جمله انرژی خورشید، باد، انرژی گرمایی اقیانوس ها، انرژی امواج آب و انرژی جزر و مد اقیانوس ها و بیوگاز برای تامین سوخت است که نیازی به چنین ریسکی و استفاده از منابع فسیلی انرژى نیست. اما حرص و ولع سیری ناپذیر سرمایه داری مفتخور حاکم است که اینگونه با جان مردم بازی میکنند. مثال واضح آن گفته عیسی کلانتری رئیس وقت سازمان حفاظت از محیط ‌زیست جمهوری اسلامی در سال ٩٩ است. او گفت: ″پالایشگاه های کشور روزانه ۴۰۰ یا ۵۰۰ هزار بشکه مازوت تولید می کنند. این مازوت تولیدی یا باید صادر یا باید مصرف شود”. این جنایتکاران گزینه مصرف را در دستور گذاشته و دارند گازهای سمی را به خورد مردم میدهند.
استفاده از مازوت برای سوخت یک جنایات آشکار است و باید فورا متوقف شود. مسموم کردن انسانها بخاطر استشمام هوای آلوده و سمی یکی دیگر از جنایات حکومت اسلامی در قبال مردم است و همواره مورد اعتراض مردم بوده است. این موضوع اکنون بیش از پیش به مساله ای جدی تبدیل شده است. همین امروز مردمی که هوای آلوده به گازهای سمی ناشی از سوخت مازوت را تنفس می کنند، جانشان در خطر است، سوخت مازوت باید فورا متوقف شود. جمهوری اسلامی با کل بساط جهنمی جنایات و چپاولگری اش باید جارو شود.

اینرا هم بخوانید

“رئیسی، قالیباف، این آخرین پیامه، جنبش بازنشسته آماده قیامه”- مهران محبی

کارگر کمونیست 796 این روزها که جمهوری اسلامی بر سرکوبها شدت داده و  قلاده ها …