به یاری زلزله زدگان شهرستان خوی در استان آذربایجان غربی بشتابیم

در اثر زلزله اى با قدرت ۵ و ۹ دهم ريشتر در شب شنبه ٨ بهمن ماه در شهرستان خوى در آذربايجان غربى، بیش از ۹۷۳ نفر مصدوم شده و ۳ نفر جانشان را از دست داده اند.٣٧٠ واحد مسکونی کاملا تخریب شده و به ۲۰ تا ۵۰ درصد منازل ۷۰ روستا آسیب وارد شده است.

یک مقام هلال احمر در باره وضعیت مناطق تحت تاثیر زلزله به رسانه های حکومتی گفته است: طبق برآوردهای انجام شده در مجموع ۲۶۱ هزار و ۳۸۷ نفر شامل ۷۷ هزار و ۹۲۰ خانواده تحت تاثیر زلزله ۵.۹ ریشتری در شهرستان خوی قرار گرفته اند. هوای منطقه بشدت سرد و از دیشب بارش برف هم آغاز شده است. هزاران نفر در انتظار دریافت کمک هستند.

وزیر کشور و مقامات محلی به همراه نیروهای سپاه و بسیج از امروزوارد منطقه شده اند.استانداری آذربایجان غربی مدعی شده نیروهای بسیج و سپاه برای “تامین امنیت” وارد منطقه شده اند. همه مامیدانیم که حکومت بخاطر وحشت از اعتراض مردم، منطقه را امنیتی کرده است.

زلزله يك حادثه طبيعى است اما درجه خسارات، صدمات و تلفات انسانى آن رابطه مستقيمى باسياستهاى حكومت دارد. اگر مردم در خانه های استاندارد زندگی میکردند نه خانه ای ویران میشد نه انسانی آسیب میدید. زلزله هاى زيادى، بسیار قويتر از اين مدام در اقصا نقاط جهان رخ ميدهد ولى مردم در مناطقى كه در خانه هاى مقاوم و مناسب ساكن هستند دچار اين چنين خسارت و صدماتی نميشوند، کسی جانش را از دست نمیدهد و کسی مجروح نمیشود. فقری که مفتخواران حاکم به مردم تحمیل کرده اند تنها عامل خسارت جانی و مالی مردم است.

باید به مفتخوران حاکم فشار آورد که تمام امكانات لازم را در اختيار همه كسانى كه در اثر اين زلزله خسارت ديده اند قرار دهند و آنها را بلافاصله در مكانهاى مناسب اسكان دهند. مردم آسیب دیده بايد فورا تحت مداواى پزشكى كامل قرار گيرند و به همه خسارت ديدگان بايد غرامت کامل پرداخت شود.

تجربه زلزله های قبلی نشان داده است که حکومت اسلامی نه تنها به داد مردم نمیرسد بلکه حتی در مقابل کمکهای مردمی هم مانع ایجاد میکند. کمیته آذربایجان حزب کمونیست کارگری مردم منطقه و کلیه فعالین اجتماعی را فرامیخواندکه برای کمک به مردم زلزله زده بشتابند و در عین حال مقامات حکومتی را برای تامین نیازهای آسیب دیدگان زیر فشار قرار دهند.

كميته آذربايجان حزب كمونيست كارگرى ايران

٩ بهمن١٤٠١ برابر با ٢٩ ژانويه ٢٠٢٣

تصاویر

اخبارو گزارشات قبلی از اینجا

اینرا هم بخوانید

تظاهرات انبوه مردم زاهدان به مناسبت سالروز جمعه خونین.حکومت به صف تظاهر کنندگان تیراندازی کرد

امروز هفتم مهر ماه یکروز مانده به سالگرد جمعه خونین زاهدان، روز مهم اعتراضی دیگری …