وال استریت ژورنال: حمله پهپادی در ایران کار اسرائیل بوده؛ اکسیوس: عملیات موفق بود

روزنامه وال استریت ژورنال به نقل از مقامات آمریکایی و برخی از منابع متخصص گزارش داد حمله سه «ریزپرنده» – پهپاد – به یک مجتمع کارگاهی وزارت دفاع در ایران «کار اسرائیل» بوده است. همزمان روزنامه جروزلم پست در گزارشی نوشت بر خلاف ادعاهای ایران، حمله پهپادهای به کارگاهی در اصفهان «موفقیت فوق‌العاده‌ای» در پی داشت.

روزنامه وال استریت ژورنال نوشته این حمله در نزدیکی سایتی متعلق به مرکز تحقیقات فضایی ایران روی داده است که پیشتر آمریکا آن را مشمول تحریم قرار داده بود.

شب گذشته انفجار مهیبی در یک کارخانه تولید مهمات در اصفهان گزارش شد. مقامات ایرانی گفتند که این کشور تلاش برای حمله سه ریزپهپاد به یک کارخانه مهمات‌سازی در شهر اصفهان را مهار کردند.

مقامات ایران می‌گویند پدافند هوایی این کشور یکی از پهپادها را سرنگون کرد در حالی که دو پهپاد دیگر در بالای انبار منفجر شدند و خسارت جزئی به سقف وارد کردند.

ما اکنون جروزالم پست و اکسیوس به نقل از منابع غربی و اسرائیل نوشته‌اند این حمله علیه تأسیساتی بود که «سلاح‌های پیشرفته» و «موشکی» تولید می‌کند، و «خسارات وارده بسیار فراتر از تخریب جزئی سقف است».

به گفته اکسیوس در این عملیات «چهار منطقه مختلف در این ساختمان به درستی مورد اصابت قرار گرفت و هدف عملیات برآورده شد.»

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، این انفجار را یک «حمله بزدلانه» خواند.

ارتش اسرائیل از اظهار نظر درباره این حمله خودداری کرد.

این نخستین حمله منتسب به اسرائیل پس از به قدرت رسیدن بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر است که به رسانه‌ها درز می‌کند. دولت جدید اسرائیل ائتلافی از گروه‌های راست افراطی است.

به گزارش وال استریت ژورنال، در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۱، یعنی زمان نخست‌وزیری بنیامین نتانیاهو، اسرائیل مجموعه‌ای از عملیات‌های جسورانه را در داخل خاک ایران انجام داد.

بنابر این گزارش این تازه‌ترین حمله در حالی صورت می‌گیرد که مقامات اسرائیل و آمریکا درباره راه‌های جدید مبارزه با «عملیات بی‌ثبات‌کننده ایران» در حال رایزنی هستند، از جمله همکاری نظامی این کشور با روسیه.

در گزارش وال استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع آمده ویلیام برنز، مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا، هفته گذشته سفری از پیش اعلام نشده به اسرائیل برای گفتگو درباره ایران و سایر مسائل منطقه‌ای انجام داد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا هم دوشنبه برای ادامه مذاکرات آمریکا و اسرائیل درباره ایران و دیگر مسائل منطقه‌ای وارد اسرائیل خواهد شد.

هفته گذشته، آمریکا و اسرائیل بزرگترین رزمایش نظامی مشترک خود را با حضور بیش از ۷۵۰۰ نیرو از هر دو کشور انجام دادند. در این رزمایش‌ها مجموعه‌ای از سناریوها برای آزمایش توانایی برای از بین بردن سیستم‌های دفاع هوایی و سوخت‌گیری هواپیماهای جت انجام شد.

وال استریت ژورنال نوشته در این رزمایش «سناریوهای حمله نظامی بزرگ به ایران» تمرین شده است.

یک مقام ارشد نظامی اسرائیل هفته گذشته به وال استریت ژورنال گفت که اسرائیل و آمریکا برای بدترین شرایط آماده می‌شوند.

تلاش‌های برای احیای توافق هسته‌ای با ایران به بن‌بست رسیده است.گفته می‌شود بنیامین نتانیاهو آمریکا را تحت فشار قرار داده است تا موضع سخت‌تری علیه ایران اتخاذ کند.ویدئویی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که ظاهرا لحظه وقوع این انفجار را نشان می‌دهد و مردم در آن از احتمال دیده شدن پهپاد سخن می گویند. یک گوینده درست قبل از انفجار می‌گوید پدافند هوایی منطقه فعال شده است. بی بی سی

اینرا هم بخوانید

اعتصاب کارکنان و کارگران پتروشیمی آبادان

چهارشنبه ۱۲ مهر ۴۰۲،کارکنان پتروشیمی آبادان، کارگران قراردادی و اورهال در پی عدم پرداخت حقوق …