جناب مجری ما بودیم، شما کجا بودید! یاشار سهندی

دور جدید اعتراضات بازنشستگان بخشهای مختلف و کارگران شروع شده. مال باختگان هم مجددا به اعتراض برخواسته اند. این موارد اصلا چیز عجیبی نیست، غیر از این بود جای سوال بود؛ اما اصلا فکرش را هم نمی کردیم یک روزی باید به یک گوشت کوبی جواب بدهیم در صد وبیست روز گذشته کجا بودیم! و این خیلی عجیب است.
امید خلیلی، معروف به طغرل، مجری تلویزیون من و تو، منت سر ما گذاشتند که “ما شهید دادیم شما ( یعنی قشر خاکستری، یعنی همین معترضین مانند بازنشستگان و مال باختگان و کارگران، یعنی یکی مثل من) کجا بودید!!” یکی نیست به ایشان بگوید: “تو رو سَنَنَه”، یعنی به تو چه!


ما پیشنهاد میکنیم که ایشان یک دکتر چشم پزشکی بروند، احتمالا چشمان ایشان بابا غوری گرفته! یا شاید هم باید بروند پیش متخصص چیزی( حالا با هر تخصصی فرق نمی کند) که به ایشان حالی کند: پسرجان، تو که تا دیروز در برنامه “بفرمایید شام”، دلت خوش بود به بوی قورمه سبزی، کشک بادمجان در غربت، و حال میکردی که این ایرانیان در غربت در یک مسابقه پختن و خوردن با همدیگر حال میکنند ، آن موقع جیک جیک مستونت بود، فکر زمستونت نبود.
اگر حرفمان یادمان نرود، باید یک موضعی را در رابطه با تربیت نسلها یادآور شویم. یک روزی شهبانو فرح پهلوی در مصاحبه ای (اگر خطا نکنم با همین تلویزیون من و تو بود) یک حرفی شبیه این را مدعی بودند: “نسلی که ما تربیت کردیم همان نسلی که در جبهه های جنگ ایران و عراق رشادت به خرج میدادند. الان چی؟ همه جوانها معتاد و بدبخت!”، بعدش هم پوفی کردن به این معنی که حقشان همین است.


به روایت طغرل ها و شهبانو ( شهبانو “ها” ندارد، ایشان یک نفر است.) این نسل دهه هشتاد تربیت شده خود جمهوری اسلامی هستند. ادعای که خود جمهوری اسلامی هم دارد و به شدت معتقد است نمک را خوردند و نمکدان میشکنند و به خود حق میدهند که با باتوم به سراغ آدمهای نمک نشناس بروند. کلا ما جماعت ایرانی ناسپاسیم. ( حرف به درازا میکشد و گرنه در این مورد خیلی حرفهاست که باید زد!)
ظاهرا جوانان دهه هشتاد از زیر بوته در آمدند و والدین ایشان همان قشر خاکستری نیست. به مجریانی تلویزیونی، مثل طغرلها رو بدهید مدعی میشوند ما با برنامه مثل “بفرمایید شام” و “شعر یادت نره” دهه هشتادیها را تربیت کردیم. باور نمی کنید؟ زبانمان لال اگر بتوانند بر خر مراد سوار شوند حتما این ادعا را خواهند کرد. خدا آن روز را نمی آورد!


این جوری که جناب امید خان خلیلی، یقه ما قشر خاکستریها را گرفته که در این صد و بیست روز کجا بودید، اگر کار وکالت شازده میگرفت همین الان مدعی میشد که نسل هشتاد نتیجه برنامه “تونل زمان” بود، که فضای کارت پستالی از دوران “نور به قبرش بباره” نشان این نسل میداد. تو این روز و روزگار هیچی بعید نیست.
بهرحال ایشان پرسیدند ما کجا بودیم. خوبیت نداره جوابشان را ندهیم. دور و زمانه اینترنت کار را ساده کرده. یک سرچ ساده در گوگول میکردند متوجه میشدند وقتی ایشان تیکه های آبدار به شرکت کنندگان مسابقه بفرمایید شام می انداخت ، حتی بسیار قبلتر از آن، قشر خاکستری در جنگ و جدال با جمهوری اسلامی بود که الان شعار آزادی و برابری، همه جا شنیده میشود. تلاش همین قشر خاکستری بود که حالا، به غیر از ایشان و ایضا حالا بگیرید بالای 500 هزار نفر، جهنم ضرر، شما بگیرید یک میلیون نفر، بقیه مردم خود را رعیت فرض نمی کنند که محتاج شاه باشند.


بله قشر خاکستری را باید اینجا سراغشان را گرفت. ایشان باید قبلا فکر زمستانشان میبودند. نبودند، حالا چوبش را بخورند.
تا یادم نرفته خواستید سرچ کنید تایپ کنید: هفت تپه، شرکت واحد، کارگران نفت و پتروشیمی، شهرداریها، معادن، … بازنشستگان، معلمان، پرستاران، زنان، دانشجویان،… علیه اعدام، علیه سنگسار، حقوق کودک، محیط زیست و و و….؛ لیست بلند بالاست، اگر ایشان با تونل زمان به گذشته کارت پستالی نظر دارند ما با مبارزاتمان به آینده واقعی چشم دوختیم. بعید است این را بفهمند.

اینرا هم بخوانید

کارگران و جنبش بزرگ علیه فقر- کورش متین

مندرج در کارگر کمونیست 771سال ۱۴۰۱ سال تحولات و اتقاقات بسیار بزرگی در جامعه‌ی ایران …