گاردین: پلیس بریتانیا در حال بررسی پرونده عطاالله مهاجرانی به اتهام حمایت از تروریسم و فتوای قتل سلمان رشدی است

روزنامه بریتانیایی گاردین می‌گوید پلیس متروپولیتن لندن چهار ماه پس از دریافت شکايت علیه عطاالله مهاجرانی، وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران، به اتهام حمایت از فتوای قتل سلمان رشدی بررسی این پرونده را آغاز کرده است.

بر اساس این گزارش که روز دوشنبه ۱۰ بهمن منتشر شد، مبنای استدلال قضایی در این شکایت قانون مبارزه با ترویسم مصوب سال ۲۰۰۶ در بریتانیا است. مهاجرانی که از سال‌ها پیش مقیم لندن است، این اتهام را رد کرده است.پلیس لندن پس از چهار ماه به شاکیان گفته است که این موضوع بسیار پیچیده است و تحقیقات در مورد آن زمان‌بر خواهد بود.

به نوشته روزنامه گاردین، شکایت علیه عطاالله مهاجرانی در همان زمان توسط کاوه موسوی، وکیل حقوق بشر ایرانی و ربکا مونی، یک مشاور حقوقی بریتانیایی به نمایندگی از سوی یک خیریه حقوق بشری به نام «پایان مصونیت» به پلیس لندن تسلیم شده است.

آن‌ها در این شکایت می‌گویند که عطااالله مهاجرانی در سال ۱۳۶۷ یکی از معاونان نخست‌وزیر وقت جمهوری اسلامی و از سال ۶۸ تا ۷۶ نایب رئیس کمیسیون امور حقوقی و قضایی مجلس ایران بوده و در این دوره صدها مورد قتل و یا اقدام به قتل مخالفان در خارج از کشور به دستور سران جمهوری اسلامی روی داده است.

در این شکایت تاکید شده است که مهاجرانی برای جلوگیری از وقوع این قتل‌ها هیچ اقدامی انجام نداده و از زمان مهاجرت به لندن بارها در سخنان خود قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران را که در عملیات پهپادی آمریکا کشته شد، به عنوان قهرمان ملی ایران و اسلام ستایش کرده است.

یک مورد دیگری که در این شکایت بر آن تاکید شده این است که آقای مهاجرانی در کتاب خود با عنوان «نقد توطئه آیات شیطانی» که با حمایت حکومت ایران منتشر شده است، فتوای قتل سلمان رشدی را توجیه و تایید می‌کند.

بر اساس گزارش درج‌شده در این پرونده، عطاالله مهاجرانی «دعوت از مسلمانان برای قتل سلمان رشدی، ناشران و مترجمان کتاب و همه نویسندگانی که از او حمایت کرده‌اند را تبلیغ و تشویق می‌کند».

شاکیان می‌گویند اظهارات مهاجرانی در این کتاب ثابت می‌کند که به اعتقاد او فتوای قتل سلمان رشدی از نظر دینی «موجه و ابطال‌ناپذیر» است و چون سلمان رشدی «مرتد» تشخیص داده شده انصراف از این تصمیم غیرممکن است.

بنیاد ۱۵ خرداد، که پس از صدور فتوای قتل سلمان رشدی توسط روح‌الله خمينی برای قتل اين نويسنده جایزه تعیین کرده بود، ۲۵ شهريور امسال و یک ماه بعد از حمله با چاقو به رشدی، جایزه قتل او را نيم ميليون دلار ديگر افزايش داد و به سه ميليون و ۳۰۰ هزار دلار رساند.از رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی آمریکا به مواضع گروه‌های وابسته به سپاه در سوریه

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دستور جو بایدن، …