آمریکا برای مقابله با پولشویی به نفع ایران، عرضه دلار در عراق را «محدود» کرده است

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی از محدودیت گسترده عرضه دلار توسط آمریکا در عراق طی ماه‌های گذشته خبر داد تا با آنچه که مقامات عراقی «پولشویی افسارگسیخته به نفع ایران و سوریه» توصیف کرده‌اند، مقابله کند.

این گزارش که روز پنج‌شنبه ۱۳ بهمن منتشر شد، می‌افزاید عراق با افت ارزش پول ملی مواجه است و این موضوع می‌تواند به خشم عمومی از دولت و اعتراضات خیابانی منجر شود.

در حالی که نرخ رسمی دلار در عراق ۱۴۶۰ دینار است، این ارز در بازار آزاد ۱۷۵۰ دینار معامله می‌شود.

صرافی‌های بغداد روز پنج‌شنبه بسته شدند و دولت اقلیم کردستان نیز صرافی‌های سلیمانیه در مرز ایران را از نقل و انتقالات ارزی منع کرده است.

این گزارش به اعتراضات خیابانی هفته گذشته در عراق اشاره کرده و می‌نویسد اگر وضعیت بدین شکل ادامه یابد، دولت عراق که اکتبر پارسال بعد از ماه‌ها کشمکش تشکیل شد، با چالش مواجه خواهد شد.

سقوط ارزش دینار عراق در حالی است که ذخایر ارزی این کشور به‌دلیل اوج‌گیری قیمت نفت به رکورد تاریخی ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده است، اما بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، ذخایر ارزی عراق در بانک مرکزی آمریکا نگهداری می‌شود و ایالات متحده هر ماه به‌طور متوسط حدود ۲۰۰ میلیون دلار از طریق «حراج دلار» به بانک‌ها و صرافی‌های عراق تحویل می‌دهد؛ موضوعی که نشانگر توانایی بالای آمریکا در کنترل عرضه دلار در عراق است.

بر اساس این گزارش، میزان عرضه دلار توسط سازوکار «حراج دلار» در آخر ژانویه کمتر از ۷۰ میلیون دلار بود که یک سوم میزان عرضه روزانه دلار در نیمه سال گذشته میلادی است.

آسوشیتدپرس از قول برخی مقامات رسمی و بانکی عراق می‌نویسد مکانیسم «حراج دلار» به راحتی برای پولشویی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد و مقامات آمریکا نیز تایید کرده‌اند که عرضه دلار در عراق را به‌دلیل پولشویی به نفع ایران محدود کرده‌اند.

آسوشیتدپرس از قول برخی مقامات رسمی و بانکی عراق می‌نویسد مکانیسم «حراج دلار» به راحتی برای پولشویی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد و مقامات آمریکا نیز تایید کرده‌اند که عرضه دلار در عراق را به‌دلیل پولشویی به نفع ایران محدود کرده‌اند.

یک مشاور نخست‌وزیر عراق نیز گفته است که برای سال‌ها مقادیر هنگفتی دلار از طریق بازار تجاری خاکستری و اسناد جعلی مربوط به واردات اقلام گران‌قیمت، به ترکیه، امارات، اردن و لبنان قاچاق شده و این اسناد جعلی در واقع در راستای پولشویی برای ارسال دلار به ایران و سوریه مورد استفاده قرار گرفته است.

تمکین عبد سرحان الحسناوی، رئیس هیات مدیره بانک موصل، به این خبرگزاری گفته است که مقادیر زیادی اسکناس دلار نیز توسط گروه‌های مسلح و از مرزهای زمینی به ایران قاچاق می‌شود.

به گفته او، ایران، سوریه و ترکیه از سازوکار «حراج دلار» در عراق سود می‌برند.

بانک مرکزی عراق در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۰ سخت‌گیری‌ها در مورد عرضه دلار را افزایش داده و استفاده از سیستم الکترونیکی مبادلات ارزی با درج جزئیات این معاملات را آغاز کرده است.

معاون اقتصادی نخست‌وزیر عراق گفته است که از زمان الکترونیکی شدن نقل و انتقالات ارز به جای دریافت اسکناس دلار، حدود ۸۰ درصد از درخواست‌های دریافت ارز و اسناد معاملاتی رد شده است.

همچنین زمان تایید اسناد ارائه شده توسط بازرگانان از دو تا ۱۵ روز افزایش یافته است. بانک مرکزی عراق در نوامبر پارسال همچنین چهار بانک این کشور را از نقل و انتقالات دلاری به‌دلیل مشکوک بودن آن‌ها به انجام پولشویی منع و دسترسی آن‌ها به دلار را محدود کرد.

قرار است هفته آینده هیاتی از مقامات بانک مرکزی عراق با مقامات خزانه‌داری آمریکا در رابطه با عرضه دلار دیدار داشته باشند.رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

انتخابات ترکیه؛ اردوغان اکثریت را بدست آورد

*رادیو فردا:شورای عالی انتخابات ترکیه با شمارش بیش از ۹۹ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری …