تایمز: بریتانیا طرح تروریستی خواندن سپاه را تعلیق کرده است

وزرای امنیت و کشور بریتانیا با وارد کردن سپاه پاسداران به فهرست سازمان‌های تروریستی موافقند اما به نوشته تایمز وزارت خارجه با تکیه بر ضرورت باز ماندن کانال‌های ارتباطی با ایران، این اقدام را مسکوت گذاشته است.

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا در اواخر دی ماه سال جاری طرحی را تصویب کردند که از دولت می‌خواهد سپاه پاسداران را در زمره گروه‌های تروریستی رده‌بندی کند. این مصوبه مانند مورد مشابه در پارلمان اروپا، الزام‌آور نیست، بلکه پیشنهادی است به دولت‌ها. سوئلا براورمن، وزیر کشور و تام توگندهات، وزیر امنیت از این گام حمایت می‌کنند.

با این همه و به گزارش تایمز، وزارت خارجه بریتانیا با این استدلال که راه‌های ارتباطی با ایران باید باز بماند، پیگیری‌‌ها برای تروریستی خواندن سپاه پاسداران را مسکوت گذاشته است.

منابع تایمز گفته‌اند که دولت با وجود موافقت با این موضوع نگرانی‌هایی دارد که چگونه می‌توان سپاه پاسداران را که یک نهاد دولتی است، در شمار سازمان‌های تروریستی محسوب کرد.

تایمز از قول یک “منبع مطلع” نوشته است: «مقامات وزارت خارجه می‌خواهند دسترسی را حفظ کنند در حالی که وزارت کشور و دولت به طور عام، از تروریستی خواندن سپاه حمایت می‌کنند. سپاه تا الان باید در فهرست قرار می‌گرفت اما کل روند راکد شده است.»

به گزارش تایمز وزارت کشور بریتانیا امیدوار است که بحث در نهایت پیشرفت کند، اما انتظار می‌رود که روند کار هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.

 وزارت خارجه بریتانیا در تماس تایمز از اظهارنظر در این باره خودداری کرده است. یک نماینده دولت گفته است: «لندن فهرست سازمان‌های ممنوعه را در دست بررسی دارد اما ما در مورد یک سازمان خاص اظهارنظر نمی‌کنیم.»

سرویس اطلاعات داخلی بریتانیا (MI5) می‌گوید، در سال گذشته دست‌کم در ده مورد ایران به طراحی ترور یا ربودن شهروندان انگلیسی یا دوتابعیتی‌ها دست زده است . کمتر از یک ماه قبل دستگاه قضایی – امنیتی جمهوری اسلامی، علیرضا اکبری، تبعه ایرانی بریتانیایی را به اتهام “جاسوسی” اعدام کرد.دویچه وله

اینرا هم بخوانید

افزایش بودجه و هزینه نگهداری مقبره خمینی.«اعتبارات خارج از شمول»

رادیو فردا گزراشی از هزینه های صرف شده برای مقبره خمینی داده است. در یک …