بیانیه چهار کشور: تغییرات اعلام‌نشده در فردو نقض تعهدات است

آمریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه در بیانیه‌ای مشترک با اشاره به گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تغییرات اعلام‌نشده در تأسیسات فردو را در تناقض با تعهدات ایران به پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی خواندند.

مریکا، آلمان، بریتانیا و فرانسه به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره تغییراتی اعلام‌نشده در تأسیسات فردو در نزدیکی قم واکنش نشان دادند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آژانس روز چهارشنبه ۱۲ بهمن (۱ فوریه) گزارش داده بود که ایران در دستگاه‌های تأسیسات فردو تغییراتی اعمال کرده که می‌تواند اورانیوم را به درجه خلوص ۶۰درصد برساند که  به درجه خلوص لازم برای تولید سلاح اتمی نزدیک‌تر است. برای ساخت سلاح اتمی اورانیوم باید تا ۹۰ درصد غنی‌سازی شود.

در بیانیه مشترک این چهار کشور این اقدام خلاف تعهدات ایران به پیمان “ان‌پی‌تی” یا منع گسترش سلاح‌های اتمی خوانده شده است.در بیانیه همچنین آمده، این که ایران می‌گوید تغییر ترکیب سانتریفیوژها بر اثر “اشتباه” رخ داده کافی نیست: «ما اقدامات ایران را بر مبنای گزارش‌های بی‌طرفانه و عینی آژانس قضاوت می‌کنیم نه بر اساس قصد ایران از انجام آن‌ها.»آژانس در بازرسی سرزده خود در ۲۱ ژانویه از این تغییرات که در ساختار سانتریفیوژهای پیشرفته غنی‌سازی اورانیوم این تأسیسات زیرزمینی اعمال شده مطلع شده است.دویچه وله

اینرا هم بخوانید

انتخابات ترکیه؛ اردوغان اکثریت را بدست آورد

*رادیو فردا:شورای عالی انتخابات ترکیه با شمارش بیش از ۹۹ درصد آرای انتخابات ریاست جمهوری …