تجمع سراسری بازنشستگان در ۱۲ شهر

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۳۴۱،تجمع سراسری بازنشستگان در ۱۲ شهر

رئیسی حیا کن، مملکتو رها کن

امروز نهم اسفند بازنشستگان لشکری و کشوری بنا بر فراخوانی از قبل اعلام شده در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم پاسخگویی به خواستهایشان در شهرهای مختلف کشور تجمع و اعتراض کردند.  شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان نیز از این فراخوان اعلام پشتیبانی کرده و معلمان شاغل و بازنشسته را به شرکت در این تجمعات فراخوانده بود. تاکنون گزارشات از تجمع بازنشستگان و معلمان در شهرهای مریوان، شهر کرد، اردبیل، تاکستان، رشت،  خرم آباد، تبریز، قزوین، ایلام، سنندج، یزد، کرمانشاه، منتشر شده است. 

درتجمعات این روز بازنشستگان شعار میدادند:”گرانی تورم بلای جای مردم”، “حقوق ما ریالیه، هزینه ها دلاریه”، “همسان سازی حق مسلم ماست”، “بازنشسته داد بزن، حقتو فریاد بزن”، “مسئول بی کفایت استعفا استعفا”، ” رئیسی دروغگو، وعده‌ی برجامت کو”، ” رئیسی حیا کن، مملکتو رها کن”

گفتنی است در تجمعات اعتراضی این روز شمار زنان چشمگیر بود. بنا بر گزارشات تجمع امروز بازنشستگان در تهران با ممانعت نیروی سرکوب روبرو گردید. در گزارشی منتشر شده در کانال تلگرامی شورای بازنشستگان ایران چنین آمده است: “طبق فراخوان سراسری اعلام شده ، امروز نهم اسفند بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و لشکری و بازنشستگان سایر نهادها  طبق قرار قبلی از ساعت ۱۰ صبح به قصد تجمع اعتراضی و فریاد علیه مطالبات بر زمین مانده و سفره های خالی ،جلوی مجلس آمده اما  محل تجمع پیشتر توسط نیروهای سرکوب مانند حکومت نظامی مستقر شده و نه تنها جلوی مجلس و اطراف آنرا قرق کرده و بشدت از تجمع جلوگیری کردند بلکه با کنترل خروجی های مترو، تعدادی از بازنشستگان را نیز دستگیر کردند”.

طبق این گزارش نیروهای سرکوب همچنان در محل مستقر هستند تا از برگزاری هر گونه تجمعی در این محل جلوگیری کنند. شورای بازنشستگان ایران در اطلاعیه خبری خود ضمن محکوم نمودن یورش سبعانه  به بازنشستگان، خواهان آزادی فوری بازداشت شدگان شده و مینویسد:”حکومت باید بداند علیرغم این سرکوب ها، بازنشستگان معترض و خشمگین برای دستیابی به مطالبات و احقاق حقوقشان هیچگاه در مقابل ظلم و ستم و تورم روزافزون، ساکت نخواهند نشست”. گزارش دیگری از شمار بالای دستگیر شدگان خبر میدهد  و  گفته میشود حدود  ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر نیروی امنیتی با انواع و اقسام ادوات سرکوب از داخل مترو تا جلوی مجلس را قرق کرده بودند و در میان آنها تعداد ماموران امنیتی زن نیز زیاد بوده است. 

حزب کمونیست کارگری از مبارزات و خواستهای بازنشستگان حمایت کرده و ضمن محکوم کردن سرکوبگری های حکومت بر آزادی فوری و بدون قید و شرط بازنشستگان دستگیر شده تاکید دارد.

روز گذشته همانطور که قبلا نیز گزارش کردیم

بازنشستگان مخابرات برای چندمین بار در روزهای اخیر در اعتراض به وضع بد معیشتی و برای پیگیری خواستهایشان  تجمع داشتند و طبق آخرین گزارشات این تجمعات  در ۱۴ شهر  تهران، همدان،  اردبیل، بندر عباس، خرم آباد، کرمانشاه، بندرعباس، اصفهان، مشهد، اراک، کرمان، زنجان، تبریز، سنندج برگزار شدند.  با اقتصاد ورشکسته و به گل نشسته جمهوری اسلامی، بازنشستگان زیر فشار گرانی کمرشکن با مشکلات جدی مواجهند و دائما صدای اعتراض خود را بلند کرده اند. اجرای همسان سازی و افزایش حقوقها متناسب با رشد هر روزه نرخ تورم، درمان و تحصیل رایگان و داشتن حق مسکن، پرداخت فوری دیون دولت به صندوق های بازنشستگی و پایان دادن به اختلاسها، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و آزادی تمامی بازداشت شدگان بازنشسته و معلم و دستگیر شدگان انقلاب و داشتن حق تشکل و تجمع و اعتراض و تحزب از جمله خواستهایی است که بازنشستگان در اعتراضاتشان بر روی آنها تاکید کرده اند.

خبر دیگر اینکه روز گذشته هشتم اسفند تعدادی از فعالین صنفی معلمین و بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز برای تبریک و شادباش روز وکیل ، به دفتر فرزانه زیلابی وکیل محبوبی که همیشه مدافع انسانهای معترض بوده در اهواز رفتند و با او دیدار کردند.  فرزانه زیلابی وکالت فعالین صنفی و سیاسی و همچنین کارگران هفت تپه را بعهده داشته و مورد احترام کارگران و معلمان است. 

اعتراضات هر روزه بازنشستگان علیه فقر و بی تامینی، بلند شدن صدای اعتراض معلمان  و اولتیماتوم دادنهای آنها به اعتراض و نیز گسترش اعتراضات در مراکز کارگری بخاطر وخامت بیشتر وضع معیشتی موضوعات محوری اعتراض در کل جامعه و گسترش و تعمیق دامنه انقلاب علیه جمهوری اسلامی است. حزب کمونیست کارگری، کارگران در تمامی مراکز کارگری را به اعتصابات سراسری فرا میخواند.

حزب کمونیست کارگری ایران

۹ اسفند ۱۴۰۱، ۲۸ فوریه ۲۰۲۳

اینرا هم بخوانید

کمبود معلم:گزینش آموزش و پرورش پذیرفته شدگان را رد صلاحیت می کند!۲۳ هزار کلاس درس بدون معلم

مدارس بدون معلم مانده اند، گزینش آموزش و پرورش پذیرفته شدگان آزمون استخدامی را رد …