اتحادیه اروپا دو مقام طالبان و زندان قرچک جمهوری اسلامی را تحریم کرد

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه و در آستانه ۸ مارس (روز جهانی زن) تحریم‌هایی را علیه افراد و نهادهای مسئول اعمالِ خشونت جنسی علیه زنان و نقض حقوق آنها در شش کشور از جمله افغانستان، ایران و روسیه تصویب کرد.

ووپکه هوکسترا، وزیر خارجه هلند در توضیح هدف اتحادیه اروپا از وضع این تحریم‌ها گفت: «با اعمال این تحریم‌ها، پیام روشنی به مجرمان می‌دهیم که جنایات وحشتناک و غیرانسانی آنها بدون مجازات نخواهد ماند وعواقبی دارد. همچنین پیام ما به قربانیان هم این است که اتحادیه اروپا از شما در هر کجای جهان که باشید، حمایت می‌کند.» هوکسترا اطمینان داد که اتحادیه اروپا در صورت شناسایی افراد و سایر نهادهای ناقض حقوق زنان، حتما نسبت به افزودن نام آنها به فهرست اعلام شده در روز سه‌شنبه اقدام خواهد کرد. 

اتحادیه اروپا افراد و نهادهای گنجانده شده در این فهرست را مشمول توقیف دارایی‌ها در هر یک از ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا و ممنوعیت ورود به این اتحادیه کرده است. 

دو مقام طالبان یعنی ندا محمد ندیم، وزیر آموزش عالی، به عنوان «مسئول نقض گسترده حق تحصیل زنان» و شیخ محمد خالد حنفی، سرپرست سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر، به عنوان «مسئول اعمال خشونت علیه زنان» در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند. 

افزون بر این ۹ فرد، سه نهاد دخیل در شکنجه و آزاد جنسی زنان در ایران، سوریه و میانمار یعنی زندان قرچک، دفتر نظامی میانمار و گارد ریاست جمهوری سوریه هم در فهرست تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه افراد و نهادهای مسئول اعمالِ خشونت جنسی علیه زنان و نقض حقوق آنها قرار گرفت.یورونیوز

اینرا هم بخوانید

ضرب و جرح و وخامت حال شعیب میربلوچزهی، معترض محکوم به اعدام در زاهدان

کانال تلگرامی «حال وس» گزارش داده شعیب میربلوچزهی، نوجوان معترضی که مهر ماه در هجده …