پارلمان اروپا با تصویب یک قطعنامه خواهان تحقیقات مستقل درباره مسمومیت دختران دانش آموز در ایران شد

هانا نویمان، از نمایندگان آلمان در پارلمان اروپا، روز پنج‌شنبه، ۲۵ اسفند، خبر داد که قطعنامه پارلمان اروپا در محکومیت مسمومیت مشکوک دختران دانش‌آموز در ایران با اکثریت قاطع به تصویب رسید.

او در پیامی در این مورد نوشت که این قطعنامه خواستار تحقیق بین‌المللی در مورد مسمومیت‌ها؛ اعمال تحریم‌هایی در ارتباط با این مسئله؛ پشتیبانی از شهروندان ایرانی برای دور زدن محاصره اینترنتی؛ و دسترسی راحت‌تر ایرانیان به روادید ورود به اروپا شده است.

به گزارش وب‌سایت پارلمان اروپا، این قطعنامه از مقامات ایرانی می‌خواهد که تحقیقات سریع، شفاف و بی‌طرفانه در مورد مسمومیت‌ها انجام داده و مسئولان آن را مورد بازخواست قرار دهند.

قطعنامه پارلمان اروپا همچنین از هیئت حقیقت‌یاب سازمان ملل متحد در مورد ایران می‌خواهد که تحقیقات مستقلی در مورد این حوادث انجام دهد.

در متن مربوط به این قطعنامه که روز ۲۴ اسفند در وب‌سایت پارلمان اروپا قرار داده شده به عنوان دلایل صدور چنین قطعنامه‌ای آمده است که «با توجه به اینکه از نوامبر ۲۰۲۲ هزاران دختر در مدارس سراسر جمهوری اسلامی ایران مورد حمله شیمیایی قرار گرفته‌اند. از آنجا که دختران در مدارس مشکلات تنفسی، سردرد، حالت تهوع، سرگیجه و فلج موقت اندام خود را گزارش کرده‌اند. از آنجا که صدها دانشجو و کارمند در بیمارستان بستری شده‌اند. از آنجا که فاطمه رضایی ۱۱ ساله ظاهراً بر اثر گازگرفتگی در مدرسه خود جان سپرده است. از آنجا که گمان می‌رود این حملات از سوی گروه‌های مذهبی مخالف آموزش دختران صورت می‌گیرد و به عنوان پاسخی به اعتراضات زنان و دختران از زمان مرگ مهسا امینی در سپتامبر ۲۰۲۲ تلقی می‌شود؛ از آنجا که والدین، دختران خود را برای محافظت از آنها در خانه نگه داشته‌اند. از آنجا که والدین نیز نسبت به این حملات اعتراض می‌کنند و بنا بر گزارش‌ها، نیروهای امنیتی تجمعات آنها را از جمله با پرتاب گاز اشک‌آور متفرق کرده‌اند» پارلمان اروپا خواستار «تحقیقات سریع، شفاف و بی‌طرفانه» از سوی جمهوری اسلامی درخصوص این رویدادها است. رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام؛”حجاب مانع از تجاوز به زنان می‌شود.مگر می‌شود به مردان بگوییم نگاه نکنید؟

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است:زیبایی‌های زن برای ادامه نسل است …