گزارشگران سازمان ملل: مسمومیت عامدانه دانش‌آموزان شاهد بیشتری بر ادامه خشونت علیه زنان ایرانی است

هشت گزارشگر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۲۵ اسفند با ابراز نگرانی شدید نسبت به مسمومیت‌های مشکوک دانش‌آموزان در ایران، اعلام کردند که زنان و دختران در ایران بار دیگر هدف «بدترین شکل تبعیض و خشونت سیستماتیک» قرار گرفته‌اند.

این گزارشگران سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای با محکوم کردن «مسمومیت‌ عمدی» دختران در شهرهای مختلف ایران و «عدم حمایت حکومت از آن‌ها، جلوگیری از حملات بیشتر و انجام تحقیقات سریع»، نوشتند که «تضاد فاحشی» میان بازداشت سریع معترضان در جریان اعتراضات سراسری ایران و ناتوانی چندین ماهه جمهوری اسلامی در شناسایی عاملان این مسمومیت‌ها وجود دارد.

گزارشگران سازمان ملل با اشاره به سریالی بودن مسمومیت‌ها که تنها چند هفته پس از اعتراضات سراسری ایران آغاز شد، نوشتند: «ما می‌ترسیم که این مسمومیت‌ها برای تنبیه دختران به‌دلیل مشارکت در جنبش “زن زندگی آزادی” و ابراز مخالفت با حجاب اجباری و بیان مطالبات خود برای برابری، سازماندهی شده باشد».

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران، رئیس، معاون و سه عضو کارگروه تبعیض علیه زنان و دختران، فریده شهید گزارشگر ویژه در زمینه حق تحصیل، یک گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد حق برخورداری از استانداردهای سلامت جسمی و روانی و همچنین کمیته حقوق کودک سازمان ملل متحد این بیانیه را امضا کرده‌اند.

این کارشناسان سازمان ملل با اشاره به بازداشت خبرنگاری در قم که اخبار این مسمومیت‌ها را پوشش می‌داد و همچنین ضرب‌وشتم مادر یک دانش‌آموز دختر مقابل مدرسه فرزندش، اضافه کردند: «همه این‌ها شواهد دیگری از الگوی مقامات ایران برای ساکت کردن کسانی است که تلاش می‌کنند در مورد نقض حقوق بشر گزارش دهند یا خواهان پاسخگویی درباره نقض حقوق بشر هستند».

کارشناسان سازمان ملل با اشاره به تکذیب چندین باره این مسمومیت‌ها از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی و تاخیر در رسیدگی و تحقیق در این زمینه از سوی حکومت تهران، «نگرانی عمیق» خود را نسبت به وضعیت جسمی و روحی دانش‌آموزان ایران، والدین‌شان و همچنین حق دسترسی دختران برای آموزش ابراز کردند.رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی آمریکا به مواضع گروه‌های وابسته به سپاه در سوریه

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دستور جو بایدن، …