در سال ۱۴۰۱ حدود ۳۰ هزارنفر به دلایل سیاسی بازداشت شده اند

در سال ۱۴۰۱، حدود ۳۰ هزار شهروند به دلایل عقیدتی و سیاسی دستگیر شدند و بیشتر بازداشتی‌ها در جریان اعتراضات «زن زندگی آزادی» رخ داده است.

هرانا نوشت از یکم فروردین تا ۲۵ اسفند ۱۴۰۱، ۲۹ هزار و ۶۸۸ نفر در ایران بازداشت شدند که از میان آنها ۲۸ هزار و ۴۱۹ مورد به رسته «حق آزادی اندیشه و بیان» مربوط بوده است.

فعالان حوزه حقوق زنان با ۳۲۸ نفر، فعالان صنفی با ۲۵۸ نفر، افراد با خاستگاه قومیتی با ۲۳۵ نفر و اقلیت‌های مذهبی با ۱۶۹ نفر در رده‌های بعدی طیف گسترده بازداشت‌شدگان قرار داشته‌اند.

وب‌سایت «رویداد ۲۴» پیشتر در گزارشی آمار معترضان بازداشت‌شده را حدود ۳۰ هزار نفر تخمین زده بود، اما در بولتن محرمانه‌ خبرگزاری فارس که در ماه آذر و در پی هک سامانه این خبرگزاری لو رفت، تعداد معترضان بازداشت‌شده اعتراضات سراسری ۲۹ هزار و ۴۰۰ نفر ذکر شده بود.

به گزارش هرانا، دادگاه‌های عمومی و انقلاب در سراسر کشور در سال ۱۴۰۱ با صدور رأی در هزار و ۷۵ پرونده در مجموع ۳۱ هزار و ۱۶۴ ماه حبس تعزیری و بیش از ۲۵۰۰ ماه حبس تعلیقی برای متهمان عقیدتی یا امنیتی صادر کردند.

همچنین طی محاکمات مورد اشاره علاوه بر حبس، جریمه‌های نقدی نیز صادر شده که رقم کلی آن بالغ بر ۱۱ میلیارد و ۱۰۱ میلیون تومان برآورد شده است.

هرانا سال ۱۴۰۱ را سال دشواری برای زنان ایرانی عنوان کرده و گفته است که در یک سال گذشته دست‌کم ۳۹ مورد قتل زنان مرتبط با خشونت خانگی و ۱۴ مورد قتل ناموسی زنان توسط خانواده‌ها گزارش و ۱۱ مورد ضرب و جرح شدید زنان توسط مأموران گشت ارشاد یا داوطلبان موسوم به «آمران به معروف» تأیید شده است.

در این گزارش آمده است که در سال جاری که رو به پایان است، دست‌کم ۶۱۷ شهروند از جمله ۱۳ زن و شش کودک-مجرم اعدام و ۱۳۶ نفر به اعدام محکوم شدند. این آمار در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته بیش از ۸۰ درصد افزایش داشته است.

اینرا هم بخوانید

حمله هوایی آمریکا به مواضع گروه‌های وابسته به سپاه در سوریه

وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که به دستور جو بایدن، …