شعار شبانه ضد حکومتی در چند منطقه تهران؛ حضور بر مزار کشته‌شدگان

چند منطقه از شهر تهران شامگاه شنبه و در شب‌های پایانی سال ۱۴۰۱ همچنان شاهد سردادن شعارهای شبانه و ضد حکومتی بود و همزمان روز و عصر شنبه نیز جمعی از معترضان و خانواده‌ها در شهرهای مختلف بر مزار معترضان کشته شده حضور یافتند و در تهران نیز جمعی از خانواده‌های دادخواه زندانیان سیاسی اعدام شده در تابستان سال ۶۷ در خاوران حضور یافتند.

شهرک باقری در منطقه ۲۲ تهران شامگاه شنبه بیست و هفتم اسفند ماه باردیگر شاهد شعارهای شبانه و ضد حکومتی جمعی از مردم معترض بود. معترضان در شعارهای شبانه این شهرک، شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

در غرب تهران همچنین جمعی از معترضان نیز شامگاه شنبه در شهرک اکباتان شعارهایی شبانه‌ای چون «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.

مناطق نارمک و تهرانپارس نیز شامگاه شنبه شاهد شعارهای شبانه و ضد حکومتی جمعی از مردمی بود. «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر جمهوری اسلامی» و «مرگ بر خامنه‌ای، از جمله شعارهای شبانه معترضان در این منطقه از شرق تهران بود.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که واگن‌های متروی تهران نیز روز شنبه شاهد شعارنویسی‌ و نصب تراکت‌های با مضمون شعارهای ضد حکومتی بودند.

از سوی دیگر در بسیاری از شهرهای ایران در ادامه حضور بر مزار معترضان کشته شده در آخرین روزهای سال، روز شنبه نیز مزار تعدادی از معترضان کشته شده در آرامستان‌های شهرهای مختلف ایران گلباران شد.

در شهر مشهد با وجود فضای به شدت امنیتی در محدوده مزار مجیدرضا رهنورد در آرامستان بهشت رضای این شهر، شماری از معترضان روز شنبه بر مزار این معترض اعدام شده حضور یافتند.

جمعی از معترضان نیز در کرج روز شنبه ۲۷ اسفند ماه در بهشت سکینه و بهشت علی بر مزار معترضان کشته شده حضور یافتند. در یکی از ویدیوها تعدادی از معترضان بر مزار سارینا اسماعیل‌زاده در بهشت سکینه کرج حضور یافته و با اهدای گل بر مزارش به او ادای احترام کردند.

لیلا مهدی، مادر سیاوش محمودی ویدیویی از حضور و گلباران مزار فرزند نوجوانش را منتشر کرد. سیاوش محمودی، نوجوان هفده ساله، ۳۰ شهریور ماه ۱۴۰۱ در جریان تظاهرات علیه جمهوری اسلامی در محله نازی‌آباد با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد.

در شهر کردنشین بوکان واقع در استان آذربایجان غربی نیز روز شنبه جمعی از مردم و خانواده‌های معترضان کشته شده با حضور در آرامستان این شهر، ضما ادای احترام به هژار مام‌خسروى، شهريار محمدى، هيوا جان‌جان، هيمن امان، امجد عنايتى، و سليمان شکرى، مزار این معترضان کشته شده را گلباران کردند.

جمعی از مردم و خانواده مهران بصیر توانا، ورزشکار ۲۹ ساله اهل فومن که در تظاهرات ۲۵ آبان با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در شهر صومعه‌سرا کشته شد روز شنبه بر مزار او در آرامستان مسجد روستای سند بالا شهر فومن حضور یافته و با اهدای گل به او ادای احترام کردند.

در آخرین روزهای سال ۱۴۰۱، جمعی از خانواده‌های دادخواه زندانیان سیاسی اعدام شده در جریان اعدام‌های دسته‌جمعی سال ۱۳۶۷ نیز در تهران با حضور در آرامستان خاوران مزار بی‌نام قربانیان این اعدام‌ها را گلباران کردند.

جنبش دادخواهی در ایران که در چند سال اخیر گسترش یافته است از دهه شصت و به ویژه بعد از کشتار گسترده و دسته‌جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷ با ایستادگی و پیگیری مادران و پدران دادخواه زندانیان کشته شده شکل گرفت.

پس از سرکوب و کشتار اعتراضات دانشجویی سال ۱۳۷۸، اعتراضات پس از انتخابات سال ۱۳۸۸، اعتراضات سراسری به گرانی‌ها در دی ماه سال ۱۳۹۶، اعتراضات سراسری آبان ۱۳۹۸ و کشته شدن ۱۷۶ سرنشین پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با موشک‌های سپاه پاسداران در دی ماه ۱۳۹۸، و کشتار صدها معترض در جریان اعتراضات سراسری شش ماه گذشته، دادخواهی در ایران به جنبشی فراگیر تبدیل شده است.

اینرا هم بخوانید

پنتاگون: ایران و کره شمالی «تهدیدهای دائمی» در استراتژی مقابله با تسلیحات کشتار جمعی هستند

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در گزارش جدیدی اعلام کرد که ایران و کره شمالی «تهدیدهای …