یونیسف:روزی هزار کودک در سراسر دنیا در اثر آب آلوده می‌میرند

صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف هشدار داده که وضعیت کودکان به خصوص در غرب و مرکز آفریقا بدتر شده است. در سراسر دنیا روزانه بیش از هزار کودک به دلیل آب آلوده جانشان را از دست می‌دهند.

به مناسبت روز جهانی آب، ۲۲ مارس، صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف گزارشی درباره وضعیت آب آشامیدنی را منتشر کرده و گفته در بخش‌هایی از آفریقا “بحران آب سه برابر” شده است.

علت تشدید بحران آب، کمبود آب آشامیدنی و سرویس‌های بهداشتی، بالا بودن مرگ و میر کودکان به دلیل بیماری‌های ناشی از آب آلوده و نیز خطرات شدید اقلیمی و آب وهوایی عنوان شده است.

بیش از همه کودکان در کشورهای بنین، بورکینافاسو، کامرون، چاد، ساحل عاج، گینه، مالی، نیجر، نیجریه و سومالی قربانی این وضعیت هستند.

مدیر برنامه یونیسف هشدار داده که “آفریقا در معرض یک فاجه آبی قرار دارد”. طوفان‌های فاجعه‌بار، سیل و خشکسالی تاریخی تمامی تاسیسات و خانه‌ها را ویران و منابع آبی را آلوده کرده و باعث بحران گرسنگی و شیوع بیماری شده‌اند.

به گفته او مناطق تحت خطر، مناطقی با بزرگترین ناامنی‌های اقلیمی و آبی هستند.

علاوه بر اینها درگیری‌های مسلحانه به خصوص در منطقه ساحل آفریقا وضعیت را بدتر کرده است. در بورکینافاسو حملات به تاسیسات آبی در سال‌های اخیر بیشتر شده است. این تاسیسات بارها مورد خرابکاری قرار گرفته و به صورت هدفمند تخریب شده‌اند تا ساکنان این مناطق مجبور به ترک آنجا شوند.

در اثر این خراب‌کاری‌ها ۸۰۰ هزار انسان که بیش از نیمی از آنها کودکان بوده‌اند در سال گذشته دسترسی به آب آشامیدنی را از دست داده‌اند.

مرگ و میر روزانه کودکان به دلیل آب آلوده

به گزارش یونیسف، روزانه بیش از هزار کودک زیر پنج سال در اثر بیماری‌های ناشی از آب آلوده و نبود سرویس‌های بهداشتی و کمبود بهداشت جانشان را از دست می‌دهند. بیش از همه خطر بیماری‌های اسهال و وبا این کودکان را تهدید می‌کند. شش کشور از ۱۰ کشور کانونی افریقا در سال گذشته با شیوع وبا درگیر بوده‌اند. 

در کشورهایی که بیش از همه درگیر هستند، یک سوم کودکان در خانه به کمترین امکانات بهداشتی و آب سالم دسترسی ندارند. دو سوم آنها نیز سرویس بهداشتی ندارند و یک چهارم این کودکان مجبورند در طبیعت و در فضای باز ادرار و مدفوع کنند.

بهداشت نیز در این کشورها بسیار ناچیز و محدود است به طوری که سه چهارم کودکان در خانه نمی‌توانند دست‌هایشان را با آب و صابون بشویند.

درخواست از کنفرانس آب

روز چهارشنبه ۲۲ مارس (دوم فروردین) کنفرانس سه روزه آب در نیویورک آغاز می‌شود. یونیسف از این کنفرانس درخواست کرده که سرمایه‌گذاری بیشتری در آب، بهداشت و تامین سرویس‌های بهداشتی و نیز برای حفاظت از محیط زیست صورت بگیرد.

علاوه بر اینها کشورها و دولت‌هایی که قربانی این بحران هستند باید در دستورالعمل‌های سیاسی و برنامه‌های امدادرسانی در اولویت قرار بگیرند.

بنا بر گزارش یونیسف، دسترسی به آب سالم و سرویس‌های بهداشتی جزو حقوق بشر و یکی از ۱۷ هدف توسعه پایدار سازمان ملل است که در دستور کار ۲۰۳۰ تعیین شده است. در این کنفرانس باید تعیین شود که اهداف دستور کار ۲۰۳۰ چگونه می‌تواند سریعتر محقق شود.دویچه وله

اینرا هم بخوانید

جوادی آملی: وقتی دختران اختلاس و فقر را می بینند حجاب را هم قبول نمی کنند

  آیت‌الله جوادی آملی در توییتر نوشت:”اگر به همین دختران جامعه کلام اهل بیت گفته …