انتقاد فعالان کارگری از افزایش حداقل دستمزدهای سال جدید

فعالان کارگری در ایران از تعیین حداقل دستمزد هفت میلیون تومانی انتقاد کرده و می‌گویند این عملا به معنی کاهش حقوق نیروی کار نسبت به سال گذشته است.

لیلا حسین‌زاده، از چهره‌های سرشناس چپگرا در ایران این افزایش نامتناسب دستمزدها و پایین‌تر بودنشان نسبت به رشد قیمت‌ها را «فرمان قتل سیستماتیک طبقه کارگر» توصیف کرده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در بیانیه‌ای به حداقل دستمزد تعیین شده اعتراض کرده و گفته: «حداقل دستمزد بالای خط فقر باشد و نه زیر خط مرگ!»

گروهی از بازنشستگان استان خوزستان هم روز چهارشنبه در اعتراض به پایین بودن میزان افزایش دستمزدها تجمع کردند.

لیلا حسین‌زاده، از چهره‌های سرشناس چپگرا در ایران این افزایش نامتناسب دستمزدها و پایین‌تر بودنشان نسبت به رشد قیمت‌ها را «فرمان قتل سیستماتیک طبقه کارگر» توصیف کرده است.

سندیکای شرکت واحد گفته در ایران هزینه‌ها بر اساس دلار بالا می‌رود، اما حقوق کارگران و مزدبگیران بر اساس پول ملی که به شدت بی ارزش شده است.

در بیانیه این سندیکا آمده: «حاکمیت ضد کارگر، از طریق شورای عالی کار، تیری دیگر را به قصد نابود کردن کارگران در لحظه پایانی سال با تمام قدرت شلیک کرد، تیری که قلب میلیون ها کارگر را هدف قرار گرفته است تا ثابت کنند کارگر در این جامعه سرمایه داری حق زیستن را فقط برای زنده ماندن لازم دارد نه برای زندگی کردن.»

اتحاد بازنشستگان، دیگر گروه فعالان کارگری مستقل هم در بیانیه‌ای با اشاره به انبوه مشکلات اقتصادی گفته: «مردم، جمهوری اسلامی را مسئول همه نابسامانی های اجتماعی و مشکلات خود می دانند. در این شرایط است که اعتراض به وضع موجود به منزله کیفر خواست علیه مظهر ستمگری های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی و مبارزه برعلیه دشمنان طبقاتی خود به پیش می برند و برای به عمل در آوردن آن مصمم هستند.»

روز چهارشنبه، گروهی از بازنشستگان معترض در برابر فرمانداری شوش، در استان خوزستان تجمع کردند. آنها شعار دادند: «یخچال بازنشسته، خالی‌تر از گذشته.»همسان نبودن حقوق‌ها یکی از موضوعات مورد اعتراض بازنشستگان است. برگرفته از بی بی سی

اینرا هم بخوانید

برنامه اتمی ایران؛ اتحادیه اروپا: تحولات جدید دستیابی به راه دیپلماتیک را دشوار کرده

هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به گزارش جدید مدیرکل …