گروسی: برجام به یک پوسته خالی تبدیل شده است

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به سفر اخیر خود به ایران و دیدار با مقامات ارشد جمهوری اسلامی گفته است که به نظر می‌رسد راه‌هایی برای راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران در حال باز شدن است.

رافائل گروسی روز چهارشنبه دوم فروردین در اندیشکده «شورای روابط خارجی» آمریکا در پاسخ به سوالی درباره کشف آثار اورانیوم ۸۴ درصدی در سایت‌های هسته‌ای ایران گفت: «ما هر گزینه‌ای را محتمل می‌دانیم و در حال بررسی آن هستیم، اما هیچ احتمالی نمی‌تواند مانع ایجاد وضعیت بهتری در توافق برای راستی‌آزمایی بهتر برنامه هسته‌ای ایران شود».

قرار است روش اجرای راستی‌آزمایی‌های بیشتر طی یک نشست فنی مورد بررسی قرار گیرد.آقای گروسی می‌گوید نشست فنی به زودی برگزار خواهد شد.

و گفت معضل برنامه هسته‌ای ایران ادامه‌دار و دائمی است و صرف نظر از تغییر رؤسای‌جمهور، مثلا در ایالات متحده آمریکا، یکی از چالش‌های اصلی و مشکلات مهم آن‌ها است و به همین خاطر حل این موضوع بسیار اهمیت دارد.

مدیرکل آژانس در ادامه گفته است چاره‌ای جز رسیدن به توافق با دولت ایران و یافتن راه‌هایی برای جلب پیروی آن‌ها از تعهدات برجامی نیست و در این راستا او نه تنها با هیات مدیره آژانس، بلکه کشورهای عضو برجام نیز تبادل نظر می‌کند.

او با اشاره به کشف سه محل اعلام نشده ایران که آثار اورانیوم در آن‌ها کشف شده است، اضافه کرد با فناوری‌های امروز، پنهان کردن چنین فعالیت‌هایی «بسیار بسیار مشکل» است.گروسی همچنین با اشاره به گره خوردن همکاری‌های ایران و آژانس به برجام، گفت برجام تنها حدود چهار سال دوام داشت و با خروج آمریکا از آن، ایران نیز شروع به عدول از تعهدات هسته‌ای خود کرد و در عمل برجام به یک «پوسته خالی» تبدیل شده است.از رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

برنامه اتمی ایران؛ اتحادیه اروپا: تحولات جدید دستیابی به راه دیپلماتیک را دشوار کرده

هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به گزارش جدید مدیرکل …