سریال کمدی- تراژیک “وحدت ملی”

نشست روز شنبه ٢٥ مارس در تورنتو تحت عنوان “همبستگی پلی برای آزادی” آخرین حلقه از کمدی وحدت ای بود که سه ماه قبل، در آستانه سال نو میلادی، با تویتهای همزمان “شاهزاده” و چند سلبرتی طرفدارش شروع شد. این تلاشها نه تنها تا کنون به این نیروی چند نفره نیفزوده است بلکه حتی در میان خود نیروهای سلطنت طلب باعث تفرقه بیشتر شده است! نه تنها نیروهای چپ انقلابی، بلکه طرفداران پیگیر سلطنت، بسیاری از نیروها و احزاب جمهوریخواه و همچنین احزاب کردستانی از جمله مخالفین سیاستهائی هستند که منشور ٦ نفره نمایندگی میکند. اینان تحت نام “وحدت ملی” وظیفه ارتش شان (بعلاوه نیروهای متخصص سپاه) را حفظ “یکپارچگی سرزمین”، یعنی یورش به هر نیروئی که دم از رفع ستم ملی بزند، تعریف کرده اند، “سازمان مجاهدین را از هم اکنون تروریست و ممنوعه اعلام کرده اند، بجای حمایت مشخص از آزادی و برابری و رفاه، مردم را به کنوانسیونهای جهانی حواله داده اند، تظاهرات خارج را با جاوید شاه و “رهبر ما پهلویه هر کی نگه اجنبیه” به هم ریخته اند و با اینهمه دعای وحدت طلبی دارند! این پلی به استبداد نوع سلطنتی است و نه به آزادی!

وقتی یک “شاهزاده” ناگزیر بشود لباس دفاع از انقلاب و آزادیخواهی به تن کند چیز بهتری از آب در نمی آید! در همین نشست تورنتو عبدالله مهتدی میگوید همیشه تحت عنوان تمامیت ارضی کردها را کوبیده اند و بعد اضافه میکند “یکپارچگی سرزمینی” ترجمه فارسی همان “تمامیت ارضی” است! بعبارت دیگر در منشورشان پرچم سرکوب و تبعیض علیه مردم کردستان و دیگر استانهای مرزی از زمان پهلوی تا امروز بلند کرده اند منتهی به فارسی! ظاهرا مشکل بر سر زبان سرکوب بوده است و نه خود سرکوب!

لطفا این بساط را جمع کنید. اگر کسی واقعا خواستار وحدت صفوف انقلاب است “پل همبستگی برای آزادی” هم اکنون وجود دارد: منشور ٢٠ تشکل معلمان و کارگران و دانشجویان که در ٢٥ بهمن منتشر شد و منشور مطالبات پیشرو زنان ایران منتشر شده در آستانه روز جهانی زن. این پرچمی است که از دل انقلاب و قلب جامعه برخاسته و خواستهای انسانی و بر حق اکثریت عظیم مردم ایران را نمایندگی میکند. این اسناد در عین حال محک واقعی جدا کردن سره از ناسره در انقلاب زن زندگی آزادی است.

٢٦ مارس ٢٠٢٣، ٦ فروردین ١٤٠٢

حمید تقوائی

درج شده در ژورنال ٣٧٩

اینرا هم بخوانید

دانش و فناوری۱۱ دانشگاه بریتانیایی به سپاه در ساخت پهپاد کمک کرده است

چند رسانه در بریتانیا به نقل از نمایندگان پارلمان این کشور گزارش داده‌اند که دانش …