یکی از مظنونان ایرانی طرح عملیات تروریستی در آلمان آزاد شد

یکی از دو برادر ایرانی متهم به “برنامه‌ریزی عملیات تروریستی” با مواد سمی در شهر کاستروپ−راوکسل آلمان آزاد شد. بازرسان آزادی او را یک اشتباه می‌دانند. دادستان عمومی علیه این آزادی اقدام کرده است.

سه هفته بعد اجرای یک عملیات ضدتروریستی پلیس آلمان در شهر  کاستروپ-راوکسل در ایالت نوردراین وستفالن، یکی از دو مظنون به برنامه‌ریزی طرح تروریستی دوباره آزاد شده است. بازرسان پرونده آزادی او را یک اشتباه می‌دانند.

هشتم ژانویه (۱۸ دی) دو برادر ایرانی ۳۲ و ۲۵ ساله ایرانی به اتهام “برنامه‌ریزی یک عملیات تروریستی” با مواد سمی ریسین  و سیانور در این شهر دستگیر شدند.

تحقیقات در این باره ادامه دارد و دفتر دادستانی عمومی کاستروپ−راوکسل در حال انجام اقداماتی علیه آزادی مظنون ۳۲ ساله است. هولگر همینگ، دادستان ارشد عمومی روز سه شنبه ۳۱ فوریه در دوسلدورف گفت که علیه این آزادی شکایت کرده است. او افزود که این دو هنوز به شدت مظنون به “تدارک حمله با انگیزه اسلام‌گرایانه” هستند.

اکنون دادگاه منطقه دورتموند باید دوباره به این پرونده رسیدگی کند. سخنگوی دادگاه گفت که در چنین پرونده بازداشتی پس از وصول رسمی شکایت، تصمیم سریعا اتخاذ خواهد شد. اگر درخواست تجدید نظر در دادگاه منطقه تایید نشود، پرونده به طور خودکار به مرجع بالاتر یعنی دادگاه ایالتی می رود.

دادگاه منطقه روز دوشنبه ۳۰ ژانویه حکم بازداشت را لغو کرد. همینگ، دادستان ارشد، تاکید کرد: «ما نظر دیگری داریم. بدون توجه به اینکه این مرد در بازداشت است یا نه، تحقیقات از وی ادامه می‌یابد».

این فرد تا زمان تصمیم گیری جدیدی از سوی دادگاه آزاد خواهد بود. مقامات فاش نکردند که آیا این مرد تحت نظارت ویژه است یا خیر. همینگ فقط همینقدر گفت که “مقامات برای جلوگیری از خطر، در جریان آزادی او از زندان قرار گرفته‌اند.” به گفته دادستان پرونده مظنون ۲۵ ساله نیز قرار است در هفته جاری مورد بررسی قرار گیرد.

یک سرویس مخفی خارجی، پلیس آلمان را از برنامه این دو آگاه کرده بود. بازرسان این دو ایرانی را متهم می‌کنند که می‌خواستند به پیروی از داعش افراد زیادی را به قتل برسانند. آنها در ابتدا حمله‌ای را در شب سال نو برنامه‌ریزی کرده و سعی کرده بودند سم سیانید و ریسین را تهیه کنند.

در شب هشتم ژانویه این مواد در خانه آنها یافت نشد، اما در بازرسی بعدی مقادیری “مواد شیمیایی و بیولوژیکی” دیگر پیدا شد. هربرت رویل، وزیر داخله سابق ایالت نوردراین وستفالن در کمیته داخلی پارلمان ایالتی گفت: «من هرگز تصور نمی‌کردم که مواد یافت شده، در صورتی که درست ترکیب شوند، می‌توانند بسیار خطرناک باشند.»

ریسین بسیار خطرناک است و می‌تواند در عرض ۳۶ تا ۷۲ ساعت فرد مسموم را بکشد. این سم با استنشاق یا از طریق زخم به بدن نفوذ می‌کند و هیچ پادزهری برای آن وجود ندارد. علائم مسمومیت بسته به میزان سم در بدن، از سردرد و گرفتگی عضلات تا نارسایی کبد و کلیه، متغیر است. این ماده در آلمان، طبق قانون کنترل سلاح‌های جنگی، به عنوان یک سلاح بیولوژیکی طبقه‌بندی شده است.دویچه وله

اینرا هم بخوانید

کمبود معلم:گزینش آموزش و پرورش پذیرفته شدگان را رد صلاحیت می کند!۲۳ هزار کلاس درس بدون معلم

مدارس بدون معلم مانده اند، گزینش آموزش و پرورش پذیرفته شدگان آزمون استخدامی را رد …