سلما الشهاب و ۷ زن زندانی در عربستان سعودی اعتصاب غذا کردند

فعالان حقوق بشر در عربستان سعودی از اعتصاب غذای سلما الشهاب، در زندان این کشور خبر دادند. این دانشجوی دکترا دانشگاه لیدز بریتانیا سال گذشته به دلیل نوشته هایش در توییتر در عربستان بازداشت و به ۳۴ سال زندان محکوم شده است.

سازمان القسط،‌ که در زمینه حقوق بشر فعالیت می‌کند،‌ می‌گوید که خانم الشهاب و ۷ زن زندانی دیگر در عربستان سعودی اعتصاب غذای خود را یک هفته پیش شروع کردند.

خانم الشهاب که دو فرزند دارد، شهروند عربستان سعودی است، در سال ۲۰۲۱ زمانی که برای تعطیلات به عربستان رفته بود، دستگیر شد.

سلما الشهاب دانشجوی دوره دکترای علوم در دانشگاه لیدز بوده است.او با این اتهام رو به رو شده است که با نوشته هایش در توییتر و بازنشر نوشته سایرین به دنبال بی ثبات کردن حکومت عربستان و کمک به مخالفان سعودی بوده است.

او ابتدا به ۶ سال زندان محکوم شده بود اما بعدا در دادگاه تجدید نظر حکم او به ۳۴ سال زندان افزایش یافت. حکمی که متعاقبا به ۲۷ سال کاهش یافت.

گروه‌های حامی حقوق بشر می‌گویند حکم سنگینی که علیه خانم الشهاب صادر شده نشان می‌دهد ادعای حکومت عربستان مبنی بر بهبود وضعیت حقوق زنان دروغ است و شرایط در این کشور رو به وخامت می‌رود.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

دانش و فناوری۱۱ دانشگاه بریتانیایی به سپاه در ساخت پهپاد کمک کرده است

چند رسانه در بریتانیا به نقل از نمایندگان پارلمان این کشور گزارش داده‌اند که دانش …