۲۰ میلیون نفر در افغانستان شب‌ها گرسنه می‌خوابند

مسئول برنامه جهانی غذا سازمان ملل در افغانستان می‌گوید حدود نیمی از مردم این کشور با شکم خالی می‌خوابند و غذای کافی ندارند. در همین حال، امروز دومین محموله ۴۰ میلیون دلاری برای مصارف بشردوستانه در یک هفته به کابل رسید.

شائو لی، مسئول برنامه جهانی غذا برای افغانستان، در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی «اسکای نیوز» در لندن گفته است که پس از روی کار آمدن مجدد طالبان، فرصت‌های شغلی در این کشور شدیدا کاهش یافته است.

خانم لی گفت: هر روز، حدود۲۰ میلیون نفر در افغانستان غذای کافی ندارند و گرسنه می‌خوابند، و چهار میلیون مادر و کودک در معرض خطر سوء‌تغذیه هستند و خطر مرگ وجود دارد. پس از اگست ۲۰۲۱، بنیاد اقتصادی افغانستان سقوط کرده است. سه سال گذشته خشکسالی وجود داشته است و قیمت مواد غذایی نیز افزایش یافته است.

مسئول برنامه جهانی غذا برای افغانستان به لندن آمده است و در مورد وضعیت افغانستان با نمایندگان پارلمان بریتانیا در مورد وضعیت افغانستان صحبت کرده است.

نظر به گفته‌های خانم لی دو بحران همزمان دامنگیر مردم افغانستان شده است، کاهش تولید مواد غذایی به دلیل خشکسالی و نداشتن توانایی خرید مواد غذایی به دلیل گسترش فقر و نبود شغل را ندارند.

برنامه جهانی غذا سازمان ملل می‌گوید سوءتغذیه حاد در ۲۵ از ۳۴ ولایت این کشور «بالاتر از آستانه اضطراری» است و انتظار تشدید این روند می‌رود، حدود نیمی از کودکان زیر ۵ سال و یک چهارم زنان باردار و شیرده در ۱۲ ماه آینده به حمایت حیاتی غذایی نیازمند هستند.

برنامه جهانی غذا گفته است که برای شش ماه آینده به ۱.۴۶ میلیارد دلار برای عملیات کمک رسانی خود در افغانستان «نیاز فوری» دارد.

این در حالی است که حدود ۳۵۰۰ نفر از کارکنان سازمان ملل متحد در حدود دو ماه اخیر دراعتراض به منع کار همکاران زن برای امور بشردوستانه از سوی طالبان، سر کار خود حاضر نشده‌اند یا از خانه کار می‌کنند.

در حالی که مذاکرات سازمان ملل با طالبان برای تجدیدنظر در این فرمان همچنان ادامه دارد، این سازمان هشدار می‌دهد که محدودیت‌های طالبان برای کار زنان مانع رسیدن کمک‌های بشردوستانه به زنان و کودکان خواهد شد.

پیش‌تر، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) اعلام کرد که با اعمال «تبعیض جنسیتی» از سوی طالبان در«دو راهی چالشی» قرار گرفته‌ که باید یکی را انتخاب کند. این سازمان هشدار داده که در صورت توقف فعالیت‌های خود در افغانستان «باید روشن باشد که مسئولیت هرگونه عواقب منفی این بحران برای مردم افغانستان، بر عهده مقام‌های حاکم [طالبان] خواهد بود».طالبان اما منع کار زنان را «موضوع ارزشی داخلی افغانستان» خوانده است.بی بی سی

اینرا هم بخوانید

دستگیر شدگان سالگرد جمعه خونین زاهدان باید همگی فورا آزاد شوند

طبق گزارشات منتشر شده در جریان گرامیداشت سالگرد جانباختگان جمعه خونین زاهدان تعدادی بازداشت شدند …