سال گذشته حدود ٥٥ وکیل بازداشت یا زندانی شدند

صالح نفره کار وکیل دادگستری ودبیر کمیسیون حقوق بشر اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید: کمیته پیگیری وکلای در معرض خطر، وضعیت وکلای احضار‌شده را پیگیری خواهد کرد.سال سخت 1401 برای جامعه وکلا هم سال سختی بود. در سال گذشته حدود 55 وکیل بازداشت یا زندانی شدند. پنج وکیل به قتل رسیدند؛ از‌جمله نصیر فرخ‌نژاد در خرم‌آباد و محسن برهمند در کرمان. بسیاری از وکلا در معرض تهدید مالی و خسارت قرار گرفتند و حدود 10 سوءقصد نافرجام‌ یا منجر به ورود جراحت به وکلا هم رخ داد.

در‌مجموع قتل وکلا، ضرب‌و‌جرح با چاقو، آتش‌سوزی عمدی خودرو، تعلیق وکلا از اشتغال به حرفه وکالت و… از جمله مواردی هستند که در این مدت نسبت به سال‌های گذشته به نحو چشمگیری افزایش داشته است. البته ترکش‌های سال سخت به امسال هم رسیده است. چند روز پیش محسن برهانی، وکیل سرشناس و استاد دانشگاه تهران که در ماجرای اعتراضات سال گذشته بسیار سخن گفته، از احضار خود خبر داد؛ ماجرایی که به نظر می‌رسد درباره برخی دیگر از وکلا نیز اتفاق افتاده است؛ حداقل 10 وکیل.

  در روزهای گذشته تعدادی از وکلا از جمله محسن برهانی، ثمین چراغی، حسن یونسی، علی مجتهدزاده، علی شریف‌زاده، ابوالفضل حمزه،‌ محمدعلی کامفیروزی، سعید شیخ، ابوذر نصراللهی، سارا حمزه‌زاده، میترا ایزدی‌فر و مرجان اصفهانیان احضار شده‌اند. این کمیته به‌صورت مشخص وضعیت این افراد را هم پیگیری می‌کند؟

امروز جلسه فوق‌العاده کمیته پیگیری وکلای در معرض خطر در همین رابطه تشکیل می‌شود. این جلسه ناظر بر اقدامات اثربخش درباره همکارانی است که‌ احضار شده‌اند. در‌این‌باره هم با ستاد حقوق بشر قوه قضائیه و هم با حفاظت اطلاعات قوه قضائیه مکاتباتی خواهد شد. ریاست محترم اتحادیه هم با نهادهای مرتبط و مسئول با این موضوع تماس خواهند گرفت.

اینرا هم بخوانید

کمبود معلم:گزینش آموزش و پرورش پذیرفته شدگان را رد صلاحیت می کند!۲۳ هزار کلاس درس بدون معلم

مدارس بدون معلم مانده اند، گزینش آموزش و پرورش پذیرفته شدگان آزمون استخدامی را رد …