کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان:شروع سرکوب هدفمند جامعه مدنی و معترضان

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان:شروع سرکوب هدفمند جامعه مدنی و معترضان

https://t.me/Followupiran


✅ از اواسط بهمن‌ماه سال جاری و در پی اعلام دستگاه قضایی مبنی بر «عفو» و آزادی ده‌ها هزار نفر از زندانیان عمومی و سیاسی و بالاخص بازداشت‌شدگان قیام ژینا، شمار نسبتا قابل توجهی از بازداشت‌شدگان اعتراضات ۱۴۰۱ از زندان آزاد شدند. با اینحال از همان ابتدا سوالات بسیاری در مورد نحوه اجرای این «عفو» و زندانیانی که شامل آن می‌شوند وجود داشت. هر چند در بهمن و اسفند ۱۴۰۱ شمار زیادی از دستگیرشدگان مرتبط با قیام ژینا از زندان آزاد شدند، اما صدها نفر نیز همچنان با اتهامات سنگین در زندان باقی ماندند. برخی از این بازداشت‌شدگان پس از گذشت ماه‌ها هنوز بلاتکلیف هستند و حداقل ده نفر نیز زیر حکم اعدام قرار دارند. حالا با گذشت نزدیک به چهارماه از اعلام عفو گسترده که بنابر اعلام دستگاه قضایی منجر به آزادی و یا مختومه شدن پرونده ۲۱ هزارنفر از دستگیرشدگان اعتراضات ۱۴۰۱ شد، پرونده‌های قضایی جدیدی برای برخی از آنان تشکیل شده و دستگاه قضایی در حال احضار مجددشان با عناوین اتهامی جدید است.

🔹️در روز ۱۷ اردیبهشت‌ماه آرمیتا عباسی در صفحه‌ی شخصی‌اش در اینستاگرام از احضارش به دلیل «جریحه‌دار کردن عفت عمومی» خبر داد. آرمیتا، شهروند ۲۱ ساله، روز ۲۶ مهرماه دستگیر شده و در نهایت در دوازدهم بهمن از زندان آزاد شده بود.

🔹️حمیده زراعی یکی دیگر از بازداشت‌شدگان قیام ژینا که در روز چهلم حدیث نجفی دستگیر شده و حدود پنج‌ماه در زندان کچویی کرج زندانی بود نیز هفته گذشته مجددا به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به دادسرا احضار شد. او پیش‌تر به یکسال حبس قطعی محکوم شده بود اما در جریان آزادی زندانیان در بهمن‌ماه به همراه شمار دیگری از زنان معترض زندانی از زندان کچویی آزاد شد. 

🔹️علیرضا فاضلی؛ فعال سیاسی مشروطه‌خواه نیز که در تاریخ هفت مهرماه دستگیر شده و در بهمن‎ماه شامل عفو شده بود، در ۱۸ اردیبهشت مجددا به شعبه ۳ دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه ۳۸ جرائم امنیت و اخلاقی احضار شد. 

🔹️در روز یازدهم اردیبهشت ۱۴۰۲، رضا محمدحسینی، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد. او پیش‌تر در۲۶ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شده بود. 

🔹️عباس شریفی نیز برای بار دوم در ساعت ۱۰ صبح روز ۲۲ فروردین در منزل شخصی خود بازداشت شد او در پی تشکیل پرونده جدید اوایل اردیبهشت‌ماه به قید وثیقه آزاد شد. عباس شریفی در پرونده پیشین خود به ۴۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که بعد از ۵ ماه پرونده مختومه شده و در جریان «عفو»‌‌ در روز ۱۱ اسفند ۱۴۰۱ از زندان آزاد شده بود.

🔹️همچنین براساس گزارش‎های دیگری، برخی از متهمانی که پیش‎تر در جریان آزادی‏‌های گسترده در بهمن‎ماه آزاد شده بودند و گمان می‎رفت که پرونده‎شان مشمول عفو شده، با حکم محکومیت از طرف دادگاه انقلاب مواجه شده‎اند. پرونده روح‌الله نخعی، روزنامه‌نگار، یکی از این موارد است. او توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، به اتهامات «اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام» به دو سال و ۷ ماه حبس محکوم شد که این حکم عینا در دادگاه تجدید نظر تایید شد. محکومیت این روزنامه‎نگار به زندان در حالی صورت گرفته است که شش هم‎پرونده‎ای دیگر او، با اتهامات یکسان، همگی شامل عفو شده و پرونده‎هایشان محتومه شده است. روح‌الله نخعی در تاریخ اول مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از ۱۱۷ روز بازداشت موقت، با تودیع قرار وثیقه از زندان تهران بزرگ آزاد شد. 

🔹️برخی دیگر از دستگیرشدگان اعتراضات نیز در حالی همچنان در زندان هستند که تمام شرایط برخورداری از عفو را دارا بوده‏‌اند. از جمله این افراد می‎توان به محمد پورابراهیم، شهروند ساکن مشهد، اشاره کرد. او اول دی‌ماه در منزل شخصی خود بازداشت شد و هم‎ اکنون با وجود گذشت بیش از چهارماه همچنان در شرایط بلاتکلیفی و در بازداشت موقت به سر می‎برد. محمد پورابراهیم به «تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی علیه نظام» متهم شده است، دو اتهامی که می‌‎توانست شامل عفو ۲۲ بهمن شود.

🔹️همچنین وکیل مسعود اسلامی‏‌نسب، از شهروندان بازداشتی در مورد وضعیت او گفته است که «با وجود شمول عفو نسبت به اغلب متهمین سیاسی و معترضین، مسعود اسلامی‌نسب (بختیاری) علیرغم نبود هرگونه تخریب یا ضرب و جرح یا شاکی خصوصی در پرونده وی، شامل عفو نشده و همچنان در بند و بازداشت می‌باشد.»  اسلامی‎نسب در تاریخ ۲۱ مهرماه دستگیر شده و در ابتدا به محاربه متهم شده بود که بعدتر از این اتهام تبرئه شد.

🔹️مورد دیگر مهدی داستانی معلم اهل یزد است که در مهرماه دستگیر شده و توسط دادگاه به اتهام اخلال در نظم عمومی به یکسال حبس تعزیری،۷۴ ضربه شلاق، دو سال ممنوع الخروجی و یک سال انفصال از خدمت محکوم شد، او در حالی که همه شرایط شمول عفو را داشته، اما با مخالفت قاضی پرونده مواجه شده و همچنان در زندان است. گفته می‎شود قاضی به دلیل «معلم» بودن، او را شایسته برخورداری از «عفو» ندانسته است.

🔹️در حالی که تعداد دقیق بازداشت‌ها در جریان قیام ژینا مشخص نیست اما غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه در اسفندماه ۱۴۰۱ اعلام کرد که حداقل ۲۲ هزار نفر از معترضانی که اخیراً بازداشت شده بودند، پرونده‎شان مختومه شده است. این عدد نشان می‌دهد که تعداد واقعی دستگیری‌های اخیر بسیار بالاتر از تخمین‌ها و آمارهای موجود است. 

🔹️با فروکش کردن اعتراضات در خیابان و همچنین خلوت شدن زندان‎ها، حالا به نظر می‎رسد دستگاه قضایی و سیستم‎های امنیتی در حال احضار، دستگیری و سرکوب هدفمند گروه‎های مختلف جامعه مدنی و معترضان هستند. در هفته‎های اخیر، احکام سنگین کمیته‌‎های انضباطی دانشگاه‎ها، صدها دانشجو را که در اعتراضات دانشجویی سال گذشته نقش داشتند، به محرومیت‎های طولانی‎مدت از تحصیل و بعضا اخراج از دانشگاه محکوم کرده است. بدین معنی که بسیاری از دانشجویانی که پیش از این دستگیر شده و براساس فشارها و همچنین عفو قوه قضاییه، پرونده قضایی‎شان مختومه شده و محکومیت زندان دریافت نکردند، حالا به حکم کمیته‏‌های انضباطی از حق تحصیل محروم شده‎اند.

🔹️همچنین احضار و پرونده‎سازی مجدد برای شماری از زندانیان سیاسی که در بهمن‎ماه از زندان آزاد شده بودند نیز ادامه دارد. عالیه مطلب‎زاده، کامیار فکور و محمد حبیبی از جمله این فعالان سیاسی هستند که یا مجددا دستگیر و زندانی شده و یا به اتهامی جدید به دادسرا احضار شده‎اند.

🔹️سرکوب هدفمند فعالان کارگری نیز در دو ماه گذشته با شدت بیشتری دنبال شده است. هم‎اکنون دستکم بیست فعال کارگری زندانی هستند و تعدادی نیز در انتظار محاکمه به سر می‌‏برند. 

🔹️اگر شما هم جزو افراد آزادشده در جریان عفو قضایی بهمن ۱۴۰۱ هستید و مجددا با اتهاماتی جدید به دادسرا احضار شده‏‌اید، به کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‎شدگان پیام دهید.

اینرا هم بخوانید

تکرار یک جنایت اینبار علیه یک دانش‌آموز بدون حجاب در‌ متروی تهران

خبر تکمیلینام دختر دانش آموزی که به کما رفته و در بیمارستان فجر نیروی هوایی …