تجمع بازنشستگان مخابرات،اعتصاب کارگران پتروشیمی صدف، و دو خبر دیگر

امروز یکم خرداد ماه تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات همچون دوشنبه های قبل  در شهرهای زاهدان، اهواز، شهرکرد، ایلام، همدان، رشت، مشهد، اصفهان، اراک، و کرمانشاه در اعتراض به وضع بد معیشتی خود و برای پیگیری خواستهایشان برگزار شد. بازنشستگان به گرانی کمر شکن و فقر و بی تامینی و بالا کشیدن حق و حقوقشان توسط سهامداران عمده مخابرات و نهاد چپاولگر موسوم به “ستاد اجرایی فرمان امام” اعتراض دارند. افزایش حقوقها به بالای سبد هزینه ۲۵ میلیونی و درمان رایگان دو خواست مهم همه بخش های بازنشستگان است که بارها در تجمعاتشان بر آنها تاکید کرده اند.

– امروز یکم خرداد ماه کارگران  شرکت  جهان پارس پتروشیمی صدف در اعتراض به خلف وعده کارفرما دست از کار کشیدند و تجمع کردند. طبق گزارش منتشر شده از سوی شورای  سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت موضوع از این قرار است که  این کارگران با وعده دروغ  افزایش ۵۰ در صدی حقوق به سرکار بازگشتند. اما بعد که به کار بازگشتند مشاهده کردند که به حقوقهای زیر خط فقر آنها فقط یک میلیون اضافه شده است. در نتیجه کارگران حاضر به قبول قرارداد و به بازگشت به کار نشدند.  در رابطه با این خبر شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت مینویسد:”ما کارگران پروژه ای از آغاز یکم اردیبهشت در اعتراض به گرانیها و بدتر شدن هر روز بیشتر وضع معیشتی خود و کل جامعه با درخواست ۷۹ درصد افزایش حقوق و بیست روز کار و ده روز مرخصی و پیگیری دیگر مطالبات اعلام شده خود دست به اعتصاب زدیم. در جاهایی پیمانکاران با وعده های کاذب و تفرقه افکنی میان کارگران تلاش میکنند همکاران ما  را به کار بازگردانند. اما ما کارگران کوتاه نمی آییم. نمونه بارز آن اعتصاب همکاران پتروشیمی صدف در اعتراض به وعده های کاذب پیمانکاران است”.

– روز یکم خرداد ماه  کارگران پیمانکاری بخش حمل ونقل و خدمات شهرداری ایلام در اعتراض به تعویق دو ماه مزد و برای پیگیری مطالباتشان برای دومین روز دست تجمع زدند. در این روز همچنین کارگران ابنبه فنی راه آهن قم در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدها و اخراج ۲۵ نفر از همکاران خود دست به اعتصاب زدند

– روز یکم خردادماه جمعی  از جوانان جویای کار در مقابل شرکت نیشکر هفت‌تپه تجمع کردند و خواستار استخدام و کار در این شرکت شدند. جمع شدن در برابر مراکز تولیدی از سوی جوانان بیکار شکلی از اعتراض علیه بیکاری و برای کار و اشتغال و داشتن تامین و معیشت است.

آخرین خبر اینکه امروز یکم خرداد ماه بر اساس فراخوانی از قبل اعلام شده رانندگان خودروهای سنگین در اراک در اعتراض به بالارفتن قیمت ارز و تورم افسار گسیخته و وضع بد معیشتی خود اعتصاب کردند. روز گذشته نیز در همین رابطه  رانندگان کامیون در پایانه‌ی بندرعباس اعتصاب داشتند. رانندگان کامیون و کامیونداران طی بیانیه ای فراخوان به اعتصابات سراسری داده اند.

حزب کمونیست کارگری ایران

۱ خرداد  ۱۴۰۲،  ۲۲ مه  ۲۰۲۳

*****

دوشنبه ۱ خرداد در ادامه دوشنبه های اعتراضی امروز در استانهای مرکزی در اراک، قم، اصفهان، کرمانشاه، خراسان رضوی در مشهد، همدان، ایلام، شهرکرد، زاهدان، بجنورد و اهواز در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان دست به تجمع زدند.تجمع‌کنندگان شعارهایی در اعتراض به وضعیت معیشتی خود سردادنددادند؛ از جمله « زیر بار ستم نمی‎کنیم زندگی – جان فدا می‌کنیم در ره آزادگی – وای از این ظلم – وای از این ظلم»، «هزینه‌ها دلاریه – حقوق ما ریالیه»، «مخابرات حیا کن – به وعده‌هات عمل کن»، «تا حق خود نگیریم – آروم نمی‌نشینیم» و «تا حق خود نگیریم – هر روز همین بساط است.» تصاویر

شهر کرد

زاهدان

بجنورد

اهواز

قم

اراک

ایلام

همدان

اینرا هم بخوانید

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام؛”حجاب مانع از تجاوز به زنان می‌شود.مگر می‌شود به مردان بگوییم نگاه نکنید؟

غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته است:زیبایی‌های زن برای ادامه نسل است …