بیش از ۱۰۰ وکیل به دادسرای امنیت اوین احضار شده‌اند

وکیل ابوذر نصر‌الهی: احتمال دارد بعد از خاتمه احضارها، وکلایی که حاضر به امضای تعهدنامه نشده‌اند مجددا به دادسرا احضار شوند.

وب سایت “وکلاپرس” روز پنجشنبه ۴ خرداد (۲۵ مه) از احضار بیش از ۱۰۰ وکیل به دادسرای امنیت اوین  خبر داد.عادل مقدس، عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری بوشهر، در گفتگو با وکلاپرس خواست تا کانون‌های وکلا از حقوق وکلای عضو احضار‌شده حمایت کنند.

عادل مقدس که وکلای احضارشده را همراهی کرده، تاکید می‌کند: «از آنجا که اعضای هیات مدیره‌های کانون‌های وکلا منتخب وکلا هستند، باید در وقت لازم از اعضای خود حمایت کنند. معتقدم احضارها ـ چه مبنای قانونی داشته باشد و چه نداشته باشد ـ باید از سوی هیات‌مدیره‌ها پیگیری شود.»

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری بوشهر گفته است، اخیرا کارگروه حقوق بشر “اسکودا” (اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران) به دبیری وکیل محمدصالح نقره‌کار، جلسه‌ای با حضور وکلای عضو این کارگروه و وکلای مدعو (دعوت‌شده) داشت و برآیند و خواست این جلسه همراهی هیأت‌مدیره‌ها با وکلای احضارشده و حمایت قانونی از آن‌ها بود.

این وکیل ولی گفته است که نباید تنها انتظار حمایت از سوی اسکودا داشت و کانون‌های وکلای دادگستری نباید از مسئولیت شانه خالی کنند.

احضار مجدد وکلایی که تعهدنامه را امضا نکردند

ابوذر نصر‌الهی یکی از وکلایی که در موج اخیر احضارها، به دادسرای امنیت اوین احضار شد به وکلاپرس گفته است، احتمال دارد بعد از خاتمه احضارها، وکلایی که حاضر به امضای تعهدنامه “لزوم پایبندی به قانون و اصول نظام” نشده‌اند مجددا به دادسرا احضار شوند.

وکلا از ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ به دادسرای امنیت تهران احضار شده‌اند که اغلب این احضارها توسط شعبه ۷ دادسرای امنیت اوین صورت گرفته است و در این احضار‌ها عنوان اتهامی ذکر نشده است.

نصرالهی می‌گوید، ۳۱ اردیبهشت به همراه وکلایی که از سراسر کشور احضار شدند به دادسرای امنیت تهران مراجعه کرده و با توجه به این که معتقد بوده جرمی مرتکب نشده حاضر به دادن تعهد نشده است.

نصرالهی می‌افزاید: «با توجه به فرمان عفو رهبری به همکارانی که احضار شده بودند، پیشنهاد شد تا در صورت تمایل تعهدنامه‌ای را -که فرم آن از قبل آماده شده بود- امضا کنیم تا قرار موقوفی تعقیب صادر شود.»

وکیل: جرمی مرتکب نشدم تعهدنامه را امضا نکردم

این وکیل دادگستری درباره علت احضار خود و همکارانش گفته است، در خصوص عناوین اتهامی صحبت نشده اما برخی از مطالبی که در فضای مجازی از سال‌ها قبل منتشر کرده بود به عنوان دلیل ارائه شده است که به زعم دادسرا می‌توانست از مصادیق فعالیت تبلیغی علیه نظام باشد.

او ادامه می‌دهد: «با توجه به این که معتقد بودم مرتکب جرمی نشده‌ام، حاضر به دادن تعهد نشدم؛ با این توضیح که بنا به سوگند وکالتی همواره تلاش کرده‌ام در چارچوب قانون قدم بردارم.»

سرپرست دادسرا گفته است در صورت عدم امضای تعهد، پرونده در جریان رسیدگی قرار می‌گیرد و احتمال دارد بعد از خاتمه احضارها، وکلایی که حاضر به امضای تعهد نشده‌اند مجددا به دادسرا احضار شوند.

چه کسی وکلا را احضار کرد؟ 

به گفته نصرالهی، احضار دسته‌جمعی وکلا از سراسر کشور به دادسرای امنیت تهران توسط بهروز حسنی اعتماد انجام شده است.بهروز حسنی اعتماد پیش از این به عنوان وکیل فعالیت می‌کرده است. اما او در دادگاه‌ شماری از معترضان، از جمله محسن شکاری، اولین معترض اعدام‌شده به عنوان “نماینده دادستان” حاضر شده است.تمامی این افراد در ارتباط با اعتراضات مردمی و دفاع از معترضان احضار شده‌اند.

گزارشات بیشتر از احضار وکلا از اینجا

https://vokalapress.ir/tag/%d8%af%d8%a7%d8%af%d8%b3%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%85%d9%86%db%8c%d8%aa-%d8%b4%d9%87%db%8c%d8%af-%d9%85%d9%82%d8%af%d8%b3%d8%a7%d9%88%db%8c%d9%86/

اینرا هم بخوانید

برنامه اتمی ایران؛ اتحادیه اروپا: تحولات جدید دستیابی به راه دیپلماتیک را دشوار کرده

هیات نمایندگی اتحادیه اروپا در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در واکنش به گزارش جدید مدیرکل …