نامه سرگشاده  کارگران، معلمان و تشکلهای مختلف کارگری ایران به شرکت کنندگان در یکصد و یازدهمین اجلاس سالانه سازمان جهانی کار،

نامه سرگشاده  کارگران ، معلمان و تشکلهای مختلف کارگری ایران به شرکت کنندگان در یکصد و یازدهمین اجلاس سالانه سازمان جهانی کار،

ژنو، ۱۵ خرداد ۱۴۰۲، ۵ ژوئن   ۲۰۲۳ ؛

ما امضا کنندگان این نامه هیات‌های نمایندگی شرکت‌کننده در یکصد و بازدهمین اجلاس سازمان جهانی کار، را مورد خطاب قرار می‌دهیم و توجه آن‌ها را به سرکوب اعتراضات کارگران و مردمی در ایران جلب می‌کنیم.
طی سالیان گذشته، به‌خصوص در دو ساله اخیر سیاست‌های اقتصادی دولت ایران، فقر و فلاکت گسترده‌ای را برای عموم مردم، به‌ویژه برای مزدبگیران و کارگران ایجاد کرده‌است. قتل مهسا امینی (ژینا امینی) در شهریور ماه سال گذشته آتشی بر خشم مردم از اینهمه بی تامینی و زندگی فلاکت‌بار زد و جنبش زن ،زندگی، آزادی بر آمدی از این اوضاع و علیه کل بساط فقر و فلاکت و استثمار حداکثری حاکم است. اما جای بسی تأسف است که پاسخ اعتراضات برحق ما کارگران، ما معلمان، ما بازنشستگان و فعالین دفاع از حقوق کودک و ما مردم چیزی جز سرکوب گسترده نبوده است. از جمله در طول این جنبش عظیم مردمی چندین هزار از مردم دستگیر و زندانی شده اند و در میان آن کودکان و دانش آموزان را  می بینید. همچنین بر اساس آمارها ۵۰۰ نفر به قتل رسیده اند. در همین راستا در دو سال اخیر فعالین کارگری، معلمان معترض و دیگر فعالین اجتماعی و تشکلهای صنفی مورد بیشترین سرکوبها قرار گرفته اند.
لیست شماری از این زندانیان کارگران و فعالین مدافع حقوق کارگر زندانی: کمال کریمی، شادمان عبدی، عبدالله خیرآبادی، سیروان محمودی، اقبال پیشکاری، هاجر سعیدی، خبات محمودی و حبیب‌الله کریمی، رضا شهابی، آرش جوهری، حسن سعیدی، نسرین جوادی، میلاد رابعی، عباس دریس، اسد مفتاحی، پیمان سالم، عرفان کهزاد، داوود رضوی، کیوان مهتدی، مهران رئوف، سپیده قلیان،  ابوالفضل غسالی، و…
معلمان زندانی: رسول بداقی، اسماعیل عبدی، جعفر ابراهیمی، عزیز قاسم‌زاده، انوش عادلی، محمود صدیقی‌پور ،فرزانه ناظران پور، هاشم خواستار، مهدی فتحی، حسین رمضانپور، امید  شاه محمدی، محمد قناتى، مسعودفرهیخته، فرزاد صفی‌خانپور، فاتح عثمانی، ناهید شیرپیشه، محمد حسین سپهری، غلامرضا اصغری، زینب همرنگ، جواد لعل مهدی.
در کنار این افراد هم اکنون شماری از زنان معترض به جرم نداشتن حجاب و نیز دانش آموزان ،دانشجویان و فعالین سیاسی دیگر که بخش عمده آنها از بازداشت شدگان جنبش زن ،زندگی ،آزادی هستند در زندانند.
همین لیست طویل نشان میدهد که در ایران چه خبر است و چگونه پایه ای ترین حقوق انسانی مردم نقض میشود. از جمله حاکمیت آپارتاید جنسی و  سرکوب زنان با چماق حجاب هم در سطح اجتماعی و همه در محیط های کار زنان را زیر بیشتر فشار و سرکوب قرار داده است. از همین روز یک محور خیزش مردمی هشت ماه کنونی دفاع از حقوق زن است که خود را در شعار زن زندگی آزادی بیان میکند. ما امضا کنندگان این نامه به عنوان بخشی از یک جنبش عطیم اجتماعی در حال غلیان و نیز به مثابه بخشی از جنبش کارگری معترض علیه وضع موجود صدای این جنبش هستیم و  تلاش میکنیم که صدای اعتراض همه کارگران و مردم معترض ایران باشیم.
ما از هیات های نمایندگی اتحادیه های  شرکت کننده در این اجلاس درخواست داریم که این سرکوبگریها و نقض فزاینده حقوق کارگران و معلمان و به خصوص نقض حق تشکل یابی مستقل و حق برپایی تجمع و اعتراض که پایه ای ترین حقوق مردم در هر جامعه است را محکوم کنند.
ما از هیات های نمایندگی کارگری شرکت کننده در اجلاس همچنین میخواهیم که سرکوب تشکل های مستقل صنفی و کارگری و اعضای آنها توسط دولت ایران را محکوم کنند.
ما از نمایندگان کارگری حاضر در کنفرانس بین‌المللی کار می‌خواهیم که اعتراض خود را نسبت به این اقدامات سرکوبگرانه و به هیأت نمایندگی دولت ایران اعلام کنند. این هیات ها ما کارگران ،ما معلمان و ما مردم ایران را نمایندگی نمیکنند. نمایندگان «اتحادیه‌های کارگری» شرکت کننده از ایران، نمایندگان تشکلهای دولت ساخته هستند. ما همچنین به مماشات سازمان جهانی کار با جمهوری اسلامی و سرکوبگریهایش اعتراض داریم.

در پایان ما امضا کنندگان این نامه به طور مشخص از هیات‌های کارگری شرکت کننده در اجلاس سالانه سازمان جهانی کار درخواست داریم موارد فوری زیر را به صورت ویژه در دستورکار اجلاس قرار داده و مصرانه تقاضا داریم که در راستای تصویب و اجرایی کردن آن‌ها تمام تلاش خود را به‌ کار بندند:

الف) رفع فوری و بی‌قید و شرط تمامی اتهامات منتسب شده به تمامی فعالین صنفی محبوس در ایران و آزادی تمامی کارگران، معلمان و فعالین اجتماعی زندانی و دستگیر شدگان جنبش زن ،زندگی ،آزادی و همه زندانیان سیاسی و لغو فوری اعدامها…
ب) اخراج جمهوری اسلامی از سازمان جهانی کار و عدم اجازه به هیات این  حکومت برای شرکت در اجلاس.

📌 لیست امضا کنندگان

۱-شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت،

۲- شورای سازماندهی کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)،

۳- کمیته پیگیری برای ایجاد تشکلهای کارگری،

۴- شورای بازنشستگان  ایران،

۵- صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد،

۶-  انجمن صنفی کارگران برق و فلزکار کرمانشاه،

۷-  سندیکای نقاشان استان البرز،

۸- مدافعان لغو کار گودکان،

خرداد ۱۴۰۲، مه ۲۰۲۳

اینرا هم بخوانید

دستگیر شدگان سالگرد جمعه خونین زاهدان باید همگی فورا آزاد شوند

طبق گزارشات منتشر شده در جریان گرامیداشت سالگرد جانباختگان جمعه خونین زاهدان تعدادی بازداشت شدند …