سئول و واشنگتن در پی آزاد کردن هفت میلیارد دلار جمهوری اسلامی

همزمان با سفر رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی به واشنگتن به منظور مذاکره با صندوق بین‌المللی پول، یک روزنامه اقتصادی کره جنوبی از تلاش سئول و واشنگتن برای آزاد کردن ۷ میلیارد دلار بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی خبر داد.

همزمان با سفر رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به واشنگتن به منظور مذاکره با صندوق بین‌المللی پول، روزنامه اقتصادی “کورین اکونومیک دیلی” چاپ کره جنوبی از تلاش سئول و واشینگتن برای آزاد کردن ۷ میلیارد دلار پول بلوکه شده ایران در کره جنوبی خبر داده است.

برخی رسانه‌های محلی در خاورمیانه گزارش داده‌اند که انتقال این پول از کره جنوبی به ایران تحت شروط خاصی صورت می‌گیرد، از جمله آزاد کردن یک زندانی آمریکایی در ایران که به جاسوسی متهم شده و محدود شدن غنی‌سازی اورانیوم در ایران تا ۶۰ درصد.

این گزارش از قول منابع آگاه می‌افزاید در صورتی که توافق برای آزادسازی این پول انجام گیرد، شرایط سختی برای آن در نظر گرفته شده از جمله اینکه این پول تنها باید برای مقاصد عمومی مانند پرداخت هزینه‌های سازمان ملل و یا خرید واکسن کووید ۱۹ استفاده شود.

روزنامه اقتصادی «کورین اکونومیک دیلی» که این خبر را به نقل از منابع دیپلماتیک و دولتی کره جنوبی منتشر کرده، با اشاره به همزمانی این اقدام با سفر رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی به واشنگتن برای مذاکره با صندوق بین‌المللی، یادآور شده که در صورت پیدا شدن راهکاری برای آزاد شدن پول‌‌های مسدود شده، شرایط سخت‌گیرانه‌ای برای بهره‌برداری ایران از این پول‌ها درنظر گرفته می‌شود.

این گزارش خاطرنشان می‌کند که در صورت موفقیت‌آمیز بودن این مذاکرات، پول‌های بلوکه شده به داخل ایران منتقل نخواهد شد بلکه با انتقال به شعب بانک‌های ایرانی در کشورهای همسایه ایران، تحت نظارت قرار خواهد گرفت.

سیاست گروگان‌گیری برای امتیازگیری از غرب

موضوع آزادسازی منابع مالی راکد ایران در بانک‌های کره جنوبی که در جریان مذاکرات میان مقامات عالی‌رتبه کره ‌جنوبی و ایالات متحده آمریکا، مورد بحث قرار گرفته در شرایطی منتشر می‌شود که سلطان عمان طی هفته جاری در سفری دو روزه به ایران، نقش میانجی‌ میان جمهوری اسلامی و غرب را در خصوص پاره‌ای مسائل از جمله گروگان‌های اروپایی زندانی در ایران ایفا کرده است.

جمهوری اسلامی با اعمال سیاست گروگان‌گیری برای امتیازگیری از غرب، تا کنون بارها دولت‌های غربی را به پای میز مذاکره کشانده است.

در تازه‌ترین مورد، چند روز پیش اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی در اتریش که در سال ۲۰۱۸ به اتهام برنامه‌ریزی یک حمله تروریستی در پاریس به ۲۰ سال حبس محکوم شده بود، با یک گروگان بلژیکی زندانی در ایران مبادله شد.

اولیویه وندکاستل، شهروند بلژیکی زندانی در ایران که به “جاسوسی، پولشویی و قاچاق ارز” متهم و به ۴۰ سال زندان محکوم شده بود به مدت ۴۵۵ روز در ایران زندانی بود.

مشخص نیست اشاره به شهروند آمریکایی زندانی در ایران در مذاکرات میان سئول و واشنگتن دقیقا مربوط به کدام یک از سه گروگان آمریکایی است. سیامک نمازی، مراد طاهباز و عماد شرقی سه زندانی آمریکایی‌اند که ایالات متحده همواره خواستار آزادی آن‌ها شده است.دویچه وله

اینرا هم بخوانید

انتقال ١٣زندانی سیاسی به بند زندانیان جرائم مواد مخدر زندان قزلحصار کرج

سیزده زندانی سیاسی بر خلاف اصل تفکیک جرائم به بند زندانیان جرائم مواد مخدر زندان …