واکنش مقام آمریکایی به ادعای ایران درباره تشکیل ائتلاف دریایی با عربستان و کشورهای منطقه

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز شنبه ۱۳ خرداد به ادعای جمهوری اسلامی ایران برای تشکیل «ائتلاف دریایی» با کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی و امارات متحده عربی واکنش نشان داد و گفت که چنین سخنانی با اقدامات ایران جور در نمی‌آید.

تیم هاوکینز به طور اختصاصی به «بریکینگ دیفنس» گفت: این ادعای ایران با عقل جور در نمی‌آید، (چرا که کشوری) که عامل شماره یک بی‌ثباتی منطقه است مدعی شده که قصد دارد برای حفاظت از همان آب‌هایی که خود در حال تهدید آن است، با عربستان، امارات و بحرین ائتلاف نظامی تشکیل دهد.»

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در ادامه تاکید کرد که نیروهای جمهوری اسلامی طی دو سال گذشته، ۱۵ کشتی تجاری را با پرچم‌های بین‌المللی توقیف یا برای آنها اخلال ایجاد کرده‌اند.

تیم هاوکینز اضافه کرد: عمل (و اقدامات) اهمیت دارند، به همین دلیل است که ما با شرکای خود در حال تقویت دفاع در اطراف تنگه هرمز هستیم.

یکی از ماموریت‌های اصلی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا گشت‌زنی در تنگه هرمز در دهانه خلیج فارس است که حدود ۲۰ درصد از تمامی نفت صادراتی جهان از آن عبور می‌کند. حوزه ماموریت این ناوگان که پایگاه مرکزی آن در بحرین است، کانال سوئز بین دریای سرخ و دریای مدیترانه و آبراه باب‌المندب در نزدیکی یمن را نیز دربرمی‌گیرد.

علاوه بر ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا، ائتلافی بین المللی متشکل از کشورهایی مانند بریتانیا و آمریکا در تامین امنیت کشتیرانی تجاری در منطقه خلیج فارس همکاری می‌کنند رادیو فردا

اینرا هم بخوانید

دستگیر شدگان سالگرد جمعه خونین زاهدان باید همگی فورا آزاد شوند

طبق گزارشات منتشر شده در جریان گرامیداشت سالگرد جانباختگان جمعه خونین زاهدان تعدادی بازداشت شدند …