۲۴ شهریور: سرآغاز شعاردهی های شبانه به مناسبت سالگرد انقلاب

فردا سالگرد انقلاب زن زندگی آزادی است و همه جا رنگ اعتراض را بخود گرفته است. سرکوبگران در هراس از سر بلند کردن قدرتمندتر انقلاب همه جا بسیج نیرو کرده اند. بنا بر گزارشات در بسیاری از محلات تهران و شهرهای کردستان و سیستان و بلوچستان مزدوران جمهوری اسلامی به وفور مستقر شده اند. بویژه در شهر سقز و در اطراف آرامستان آیچی مزار مهسا امینی نیروی سرکوب بسیاری مستقر هستند. بعلاوه رژیم برای جلوگیری از بازتاب اعتراضات مردمی اینترنت را بشدت ضعیف کرده است.

از سوی دیگر فشار به خانواده های دادخواه بویژه خانواده مهسا امینی شدید است. از جمله یکی از نزدیکان مهسا/ژینا امینی روز جمعه در گفتگو با رادیو فردا خبر داد که خانواده مهسا امینی هم‌چنان تحت فشار هستند تا از مردم بخواهند که برای سالگرد مهسا سر مزار او حاضر نشوند. امجد امینی پدر مهسا اعلام کرده است که مراسم را برگزار میکنیم.

در شب سالگرد انقلاب زن زندگی آزادی شعاردهی های شبانه در محلاتی از تهران همچون اکبانان، تهرانپارس، چیتگر، سعادت آباد و جردن و در شهرهایی چون مهاباد، مریوان، سنندج،  بانه، کرج، مشهد، آبدانان جریان یافته و فریاد مرگ بر دیکتاتور ، مرگ بر خامنه ای سر داده شده است. طبق گزارشات امشب در پیرانشهر  رانندگان و مردم در اعتراض به مزاحمتهای ایست بازرسی نیروهای سپاه در ورودی شهر پیرانشهر با بوق زدن های ممتد دست به اعتراض زدند. در مهاباد جوانان معترض با پخش سرودهای حماسی در محلات به استقبال سالگرد انقلاب زن زندگی آزادی رفتند. امروز در زاهدان نیز تظاهرات بزرگ مردمی برپا شد و مردم با شعار های ضد حکومتی و فریاد کرد بلوچ، آذری آزادی برابری ، پیشتاز دور جدید انقلاب شدند. در مشهد در هراس از گرد آمدن مردم، حکومت مسیرهای منتهی به مزار مجید رضا رهنورد که بدست حکومت اعدام شد را مسدود کرده است.

در سنندج جوانان معترض  با پخش‌ نورهای رنگی و ترانه خوانی علیه حکومت و مزدوران حکومت دست به اعتراض زدند و  در مریوان با روشن کردن آتش و چراغهای ماشین ها  و بوق زدن ممتد اعتراض خود را اعلام کردند.  امروز همچنن فراخوانها برای گرامیداشت سالگرد انقلاب ادامه داشت. از جمله  جمعی از فعالین جنبش زنان و دیگر جنبشهای اعتراضی به مناسبت ۲۵ شهریور؛ پیامی دادند. در بخشی از این پیام آمده است:”اعلام می داریم که تا تغییر ریشه ای وضعیت ضدانسانی موجود، تا پیروزی کامل انقلاب‌مان، و رهایی زنان و رهایی کل جامعه از نظام استثمار و سلطه مذهب، دست از دادخواهی و مبارزه در داخل و خارج کشور، برنداشته و هرگز عقب نمی کشیم. “. همچنین جمعی از فعالان اجتماعی تهران به مناسبت سالگرد انقلاب پیام داده و اعلام کردند:”۲۵ و ۲۶ شهریورماه، ساعت ۶ عصر، تهران، بلوار کشاورز تا میدان هفت تیر و محلات مبارز تهران.”. پیام دیگر از سوی گروه انقلابی دختران آفتاب ارومیه به اعتصاب و اعتراض در ۲۵ شهریور است. در این پیام آمده است: “مردم شریف و شجاع ایران بخصوص شهرهای ارومیه ،ماکو ،نقده ،خوی ،سلماس که ترکیب چند اتنیکی دارند فریب ترفند همیشگی حکومت که تفرقه بینداز و حکومت کند را نخورید و متحد باشید . در ۲۵ شهریور به اعتصابات بپیوندید و ۲۶ شهریور نیز خیابانها را تسخیر کنید. به امید پیروزی نور بر تاریکی”.  علاوه بر فراخوانها پیامهای بسیاری از سوی تشکلها و نهادهای مردمی به مناسبت گرامیداشت سالگرد انقلاب و یاد مهسا امینی داده شده است. از جمله در ادامه پیامهای گزارش شده قبلی کانون نویسندگان ایران ، ندای زنان ایران و شمار زیادی از فعالین دفاع  از حقوق زن و فعالین اجتماعی طی پیامهای پرشوری سالروز انقلاب را گرامی داشتند. زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی!

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۴ شهریور ۱۴۰۲،  ۱۵ سپتامبر   ۲۰۲۳

اینرا هم بخوانید

دستگیر شدگان سالگرد جمعه خونین زاهدان باید همگی فورا آزاد شوند

طبق گزارشات منتشر شده در جریان گرامیداشت سالگرد جانباختگان جمعه خونین زاهدان تعدادی بازداشت شدند …