اخبار مرتبط با تبادل زندانیان رژیم با آمریکا در دوحه

*بی بی سی:زندانیان دو تابعیتی آزاد شدند و به دوحه رسیدند؛ ایران به پولهایش در بانک‌های قطر دسترسی پیدا کردسیامک نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز و دو زندانی دیگر که نامی از آنها برده نشده است، براساس توافق صورت گرفته میان ایران و ایالات متحده آمریکا از ایران خارج شدند و به دوحه رسیدند.ایران و آمریکا با میانجی‌گری قطر توافق کرده‌ بودند که پنج ایرانی-آمریکایی زندانی در ایران را با پنج ایرانی «زندانی» در آمریکا مبادله کنند وحدود ۶ میلیارد دلار پول نفت ایران که در بانک‌های کره‌جنوبی به دلیل تحریم‌ها مسدود شده بود، به بانک‌های قطر منتقل و با نظارت این کشور و آمریکا، بدون دور زدن تحریم‌ها، برای خرید غذا و دارو استفاده شود.این توافق «ماه گذشته» پس از یک سال مذاکرات غیرمستقیم بدست آمد.

مخالفان دولت در آمریکا این توافق را «باج‌ دادن به رژیم ایران» آن هم در سالگرد اعتراضات و کشته شدن مهسا امینی خوانده‌اند. مایکل مکال، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، گفته بود هرچند او از آزادی «گروگان‌ها» خوشحال است، اما این توافق بدعتی بد به جا می‌گذارد.

*رادیو آمریکا:جو بایدن روز دوشنبه ٢٧ شهریور پس از آزادی پنج زندانی دوتابعیتی ضمن استقبال از آزادی آنها، از شهروندان آمریکایی خواست به ایران سفر نکنند.بایدن از قطر، کره جنوبی و عمان و سوئیس تشکر کرد

*بی بی سی:جو بایدن زندانیان ایرانی آزاد شده را عفو کرد؛ احمدی‌نژاد و اطلاعات را تحریم کرد

جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده، پنج ایرانی آزاد شده را عفو خواهد کرد.یک مقام آمریکایی هم گفته جو بایدن تحریم‌های جدیدی را علیه وزارت اطلاعات و محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق ایران اعمال خواهد کرد.این تحریم‌ها به دلیل فریبکاری در مورد ناپدید شدن باب لوینسون مامور سابق اف‌بی‌آی در ایران اعمال خواهد شد.گفته می‌شود باب لوینسون در ایران ناپدید شد.

*رادیو آمریکا:گزارش‌ها از تهران حاکی است هواپیمای حامل پنج آمریکایی زندانی در ایران فرودگاه تهران را ترک کرد.کاخ سفید نیز به صدای آمریکا گفته است که پنج شهروند آمریکایی زندانی در ایران که در جریان یک توافق تبادل زندانی آزاد شده‌اند، سوار هواپیما شده‌ و عازم قطر هستند.

*رادیو فردا:هواپیمای حامل پنج زندانی آمریکایی که در جریان تفاهم تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا آزاد شدند، تهران را به مقصد دوحه ترک کرد. این هواپیما از جمله شامل دو عضو خانواده دو تن از این زندانیان است که قرار است آنها را در بازگشت به آمریکا همراهی کنند

همزمان خبرگزاری‌ها گزارش کردند که دو زندانی ایرانی آزادشده در آمریکا که تمایل به بازگشت به ایران داشتند، به دوحه قطر رسیده‌اند. پرس‌تی‌وی، شبکه خبری انگلیسی‌زبان وابسته به رادیو و تلویزیون حکومتی ایران (صداوسیما)، این دو تن را مهرداد معین انصاری و رضا سرهنگ‌پور معرفی کرده است.

*دویچه وله تبادل زندانیان ایرانی و آمریکایی.هم‌زمان با انجام مبادله برخی از زندانیان ایرانی و آمریکایی، دارایی‌های بلوکه‌شده ایران به حساب ۶ بانک ایرانی در دوحه واریز شد. دو نفر از پنج زندانی آزادشده ایرانی وارد دوحه شدند.

*رویترز: هواپیمای قطری حامل پنج زندانی ایرانی- آمریکایی تهران را ترک کرد.یک منبع آگاه به رویترز گفت هواپیمای قطری حامل پنج زندانیانی دوتابعیتی ایرانی- آمریکایی، تهران را ترک کرد.این منبع آگاه به رویترز گفته سفیر قطر نیز زندانیان دوتابعیتی را همراهی می‌کند.همزمان رسانه‌های دولتی ایران اعلام کرد که مهرداد معین انصاری و رضا سرهنگ پور دو تن از پنج زندانی که ایران خواستار آزادی‌شان شده بود به دوحه رسیدند.

اینرا هم بخوانید

دستگیر شدگان سالگرد جمعه خونین زاهدان باید همگی فورا آزاد شوند

طبق گزارشات منتشر شده در جریان گرامیداشت سالگرد جانباختگان جمعه خونین زاهدان تعدادی بازداشت شدند …