آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا:جمهوری اسلامی درباره لغو مجوز بازرسان آژانس تجدید نظر کند

آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا با محکوم کردن سنگ‌اندازی‌های ایران مقابل فعالیت‌های آژانس، لغو مجوز فعالیت تعدادی از بازرسان را موجب “تضعیف عملکرد” آژانس دانستند. رافائل گروسی خواستار دیدار با رئیسی در نیویورک شده است.

آلمان، فرانسه، بریتانیا و آمریکا از جمهوری اسلامی خواستند تا “فورا” از تصمیم خود برای لغو مجوز فعالیت تعدادی از کارشناسان و بازرسان آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی صرف‌نظر کند. این کشورها شامگاه دوشنبه (۱۸ سپتامبر) در بیانیه‌ای مشترک این اقدام ایران را موجب تضعیف عملکرد آژانس دانسته و تأکید کردند تهران “باید فورا تعلیق بازرسی‌ها را لغو کرده و به طور کامل با آژانس همکاری کند تا بازرسان آژانس بتوانند تضمین‌هایی به دست بیاورند که برنامه‌های هسته‌ای ایران منحصرا اهداف صلح‌آمیز دارند.”

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تازگی اعلام کرد ایران با لغو مجوز شماری از بازرسان این سازمان تصمیمی “نامتناسب و به شکل غیرمترقبه‌ای یک جانبه” اتخاذ کرده و این اقدام توانایی‌های آژانس برای راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی را به طور “مستقیم و شدید” تحت تأثیر قرار می‌دهد.

گروسی گفته بود لغو مجوز، فعالیت‌ها یک سوم اعضای تیم بازرسان را شامل می‌شود و بازرسانی که مجوز فعالیت آن‌ها لغو شده‌اند، از مجرب‌ترین کارشناس آژانس با دانش و آگاهی منحصر‌به‌فرد در زمینه فناوری غنی‌سازی بوده و تا پیش از این در تأسیسات غنی‌سازی جمهوری اسلامی که تحت پادمان‌های آژانس بین‌المللی قرار دارند، در زمینه‌راستی‌آزمایی فعالیت داشتند.

این چهار کشور با اشاره به گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفته‌اند تهران با سنگ‌اندازی در مقابل فعالیت‌های آژانس، “عمدا مانع برنامه‌ریزی و اجرای عادی راستی‌آزمایی و فعالیت‌های نظارتی آژانس می‌شود.”

بریتانیا، فرانسه، آلمان و آمریکا در این بیانیه مشترک بر حمایت خود از آژانس تأکید کرده و نوشته‌اند تصمیم تهران برای لغو مجوز بازرسان در شرایطی گرفته است که “آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پرسش‌های جدی، دیرینه و حل‌نشده‌ای در رابطه با مواد و فعالیت‌‌های هسته‌ای اعلام‌نشده در ایران دارد که تهران طی بیش از چهار سال گذشته، نتوانسته به آنها پاسخ دهد.”

رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گفت برای منصرف کردن ایران از تصمیم اخیر خود، خواستار دیدار با ابراهیم رئیسی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل شده است. به گفته گروسی او در نامه‌‌ای به رئیس‌جمهور ایران خاطرنشان کرده که دیدار و گفت‌وگو با او در مورد لغو مجوز بازرسان که برخی از آنها “جزو بهترین‌و مجرب‌ترین” کارشناسان آژانس بوده‌اند، “دارای اهمیت زیادی” است.

گروسی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که در انتظار دریافت پاسخ به نامه خود بسر می‌برد. او این اقدام جمهوری اسلامی را “گامی در جهت نادرست‌” توصیف و اضافه کرد ایران این حق را دارد که تعیین کند چه کسی اجازه ورود به این کشور را دارد اما او نمی‌فهمد چرا تهران مجوز “تعداد زیادی” از بازرسان را لغو می‌کند که این امر به مراتب “کار او را دشوارتر می‌کند.” دویچه وله

اینرا هم بخوانید

دستگیر شدگان سالگرد جمعه خونین زاهدان باید همگی فورا آزاد شوند

طبق گزارشات منتشر شده در جریان گرامیداشت سالگرد جانباختگان جمعه خونین زاهدان تعدادی بازداشت شدند …