ایلان ماسک در باره نامه “ناخشنودی جمهوری اسلامی” در پی برقراری استارلینک در ایران

ایلان ماسک، مالک اسپیس‌ایکس و اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، روز دوشنبه در دیدار خود با نخست وزیر اسرائیل در کالیفرنیا خبر داد که جمهوری اسلامی در پی برقراری اینترنت استارلینک در ایران نامه‌ای به او ارسال کرده و ناخشنودی‌اش را از این اقدام ابراز کرده است.

در گفت‌وگوی دونفره آقای ماسک با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، پس از آن که نتانیاهو ماهرانه از موضوع هوش مصنوعی به غنی‌سازی اورانیوم و ضدیت جمهوری اسلامی با کشور اسرائیل گریز می‌زند، مالک اسپیس‌ایکس خاطره‌ای از زمان وصل شدن اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران نقل می‌کند.

به گفته او، پس از آن که کمپانی ایلان ماسک از وزارت خارجه آمریکا برای استارلینک در ایران مجزو کسب می‌کند،‌ نامه‌ای به دست او می‌رسد حاکی از ناخشنودی حکومت ایران، نامه‌ای که به گفته او «در حد [زبان عهد] چارلز دیکنز» مودبانه و محترمانه بوده است.

ماسک به شوخی ادامه می‌دهد: «انتظار داشتم زیر نامه نوشته شده باشد، پی‌نوشت: مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل.»

نتانیاهو در پاسخ به او می‌گوید که مراقب باشد «زبان چارلز دیکنز» گولش نزند و امیدوار است که بعد از جلسه بتواند بیشتر در این باره با او صحبت کند.

پس از آغاز اعتراضات سراسری ایران که با مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد از ۲۶ شهریور سال گذشته آغاز شد، حکومت ایران دسترسی به اینترنت را برای شهروندان بسیار محدود کرد. در واکنش به این محدودیت‌ها که شامل قطع کامل و دوره‌ای اینترنت و کُند شدن سرعت آن است، دولت آمریکا برخی محدودیت‌های صادرات خدمات اینترنتی به ایران را رفع کرد و در پی آن شرکت «اسپیس‌ایکس» مجاز شد خدمات اینترنتی ماهواره‌ای برای دستگاه‌های استارلینک ساخت این شرکت را در ایران ارائه دهد.

در واکنش به حمایت مقامات آمریکایی برای فعال‌کردن اینترنت ماهواره‌ای در ایران، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی این اقدام را «نقض حاکمیت ایران» خوانده و تهدید کرد که این «تلاش‌ها بی‌پاسخ نخواهد ماند».

اما حکومت ایران تاکنون فاش نکرده بود که برای قطع خدمات استارلینک به خود ایلان ماسک نیز متوسل شده است، اقدامی که عملا نادیده گرفته شد و با گذشت یک سال هنوز خبری از قطع استارلینک در ایران منتشر نشده است.

در دی‌ماه سال گذشته، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی ارتباطی تهران ضمن تأیید ورود ۸۰۰ دستگاه از دریافت‌کننده‌های اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به ایران، از «رشد زیاد امکان استفاده از این دستگاه» در آینده خبر داده بود.رادیو فردا

داستان نامه‌نگاری ایران را در دقیقه ۲۶ ویدئوی زیر از زبان ماسک بشنوید:

https://twitter.com/i/broadcasts/1RDGllEborMGL?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1703805281740661209%7Ctwgr%5Ebb9319575c88a8fcf91f2152326ccd9701e561ba%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.radiofarda.com%2Fa%2Fradiofarda-live-blog-iran-world-news-coverage%2F32598317.html

اینرا هم بخوانید

دستگیر شدگان سالگرد جمعه خونین زاهدان باید همگی فورا آزاد شوند

طبق گزارشات منتشر شده در جریان گرامیداشت سالگرد جانباختگان جمعه خونین زاهدان تعدادی بازداشت شدند …